Założyciel firmy Celsius wycofał 10 milionów USD przed upadłością – Financial Times
Szczegóły wycofania będą podobno częścią nadchodzących wniosków sądowych i możliwe, iż założyciel i były dyrektor generalny platformy kryptograficznej może zostać zmuszony do jej spłaty.
Założyciel i były dyrektor generalny Celsius Network, Alex Mashinsky, rzekomo wycofał 10 milionów dolarów z platformy pożyczkowej kryptowalut na kilka tygodni przed zamrożeniem funduszy klientów i ogłoszeniem bankructwa.
Wycofanie zostało potwierdzone przez źródła z Financial Times, które powiedziały, iż Mashinsky wycofał środki w „od połowy do końca maja” przed przerwą 12 czerwca na wszystkie wypłaty.
Celsius był popularną platformą pożyczkową kryptowalut z 1,7 milionami klientów i zarządzanymi aktywami o wartości 25 miliardów dolarów, ale panujące słabe warunki na rynku kryptowalut ostatecznie doprowadziły firmę do luki w bilansie o wartości 2,85 miliarda dolarów.
Doprowadziło to Celsius do wstrzymania wypłat klientów w czerwcu przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, a Mashinksy próbował zrestrukturyzować i ożywić firmę, aby opierać się na usługach przechowywania kryptowalut.
Wypłata środków przez założyciela rodzi pytania o to, czy Mashinsky wiedział z wyprzedzeniem, iż firma będzie zamrażać środki klientów i wypłaty.
Jednak rzecznik Celsjusza powiedział FT, iż założyciel wycofał wówczas kryptowaluty, aby opłacić podatki stanowe i federalne.
„W ciągu dziewięciu miesięcy poprzedzających tę wypłatę konsekwentnie deponował kryptowaluty w kwotach, które łącznie wypłacił w maju”, powiedział rzecznik, dodając, iż Mashinsky i jego rodzina wciąż mieli na platformie zamrożone kryptowaluty o wartości 44 milionów dolarów.
Tymczasem źródła poinformowały FT, iż wycofanie zostało zaplanowane zgodnie z planem majątkowym Mashynskyego.
Wycofane aktywa o wartości około 8 milionów dolarów zostały wykorzystane do opłacenia podatków dochodowych wynikających z zysków z wytworzonych aktywów, a pozostałe 2 miliony stanowiły natywny token platformy Celsius (CEL).
Odpowiedzi na wątpliwości zostaną prawdopodobnie udzielone, gdy przedmiotowe transakcje zostaną przedstawione przez Celsius w sądzie w ciągu najbliższych kilku dni w ramach objaśnień przez krypto-pożyczkodawcę dotyczących stanu finansów.
Istnieje również możliwość, iż Mashinsky może zostać zmuszony do zwrotu 10 milionów dolarów, ponieważ w ciągu 90 dni poprzedzających złożenie wniosku o upadłość płatności firmy mogą zostać zobligowane do cofnięcia wypłaty na korzyść wierzycieli zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych.
Mashinsky zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego Celsius 27 września, mówiąc, iż jego rola „stała się coraz większą przeszkodą w rozwoju firmy”, ale powiedział, iż będzie przez cały czas koncentrować się na pomocy w znalezieniu planu zwrotu środków wierzycielom.
Nie można być zdziwionym i „rwać włosów” mógł to zabrał. I pewnie się wybroni. Podobnie zrobił ale na większą skalę Do Kwon. Nie są to zachowania w pełni etyczne i nie przynoszą popularności kryptowalutom. Raczej stawiają słuszne pytania i wytrącają argumenty przeciwnikom regulacji.