Masło zdetronizowane, mamy nowego króla drożyzny. Ceny rosły po cichu

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Polacy płacą w sklepach więcej, a 5 produktów w ostatnim czasie mocniej drenuje ich kieszenie niż jeszcze miesiąc wcześniej. Robiąc listę zakupów, warto wiedzieć, iż nie tylko masło sprawia, iż kwota widoczna na paragonie jest zaskakująco wysoka. Nieoczywistym królem drożyzny okazały się słodycze i desery, które zdrożały o 10,4 proc.


Zakupy kosztują nas krocie i z każdym miesiącem jest coraz gorzej. Powodem nie są luksusowe produkty wrzucane do koszyków, ale rosnące ceny. Potwierdzeniem tego są dane dotyczące inflacji. Portal dlahandlu.pl przytacza jednak dokładne dane na temat tego, jakie ceny widoczne na półkach sklepowych wzrosły najbardziej. Nowym królem drożyzny są słodycze.


Drożyzna w sklepach trwa w najlepsze, na zakupy wydajemy fortunę


Wyższa pensja minimalna nie cieszy z racji dalszych wzrostów kosztów życia. Większe pieniądze wydajemy nie tylko na rachunki za prąd, czy gaz, ale również na zakup podstawowych produktów spożywczych. Paragony opiewające na kilkaset złotych należności to już nie synonim kupowania luksusowych produktów, a codzienność Polaków. Reklama


"Analiza ponad 76,7 tys. cen detalicznych wykazała, iż w styczniu br. codzienne zakupy zdrożały rok do roku średnio o 5,9 proc., czyli tylko nieco bardziej niż w poprzednich miesiącach. Na 17 monitorowanych kategorii prawie wszystkie podrożały rdr. - w przedziale od 2,8 proc. do 10,4 proc." - wyjaśnia branżowy portal dlahandlu.pl.


TOP 5 najszybciej drożejących produktów uległo nieznacznej zmianie. Na liście pojawiły się napoje bezalkoholowe, które wcześniej znajdowały się na niższych miejscach stawki. Niemniej to słodycze i desery zdetronizowały masło i stały się nowym królem drożyzny w sklepach.


Na te produkty wydajemy najwięcej, królem drożyzny słodycze


Najnowszy raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito ujawnił prawdę na temat tego, jak wyglądają codzienne zakupy Polaków. Coraz wyższe ceny widoczne na półkach sklepowych to fakt poparty danymi.
W styczniu 2025 r. Polacy wydali przeciętnie o 5,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Słodycze i desery został nowym królem drożyzny, który zdecydowanie przyćmił cenę masła. Cena tych produktów tylko w skali rok do roku wzrosła o 10,4 proc., a fakt, iż nie odbiło się to szerokim echem, może być spowodowane stopniowym wzrostem cen i tym, iż często cenówki dotyczą kosztu zakupu 100 g cukierków, pralinek, czy ciastek. Sprawia to, iż klienci nie zdają sobie sprawy z faktycznej ceny za kilogram, gdyż nie jest ona tak uderzająca, jak na przykład w odniesieniu do masła. Całą sytuacja nie jest przypadkiem, a odbiciem sytuacji na światowym rynku.
"Dynamika cen w tym segmencie nie tylko utrzymuje się na wysokim poziomie, ale w styczniu ponownie przyspieszyła. Głównym czynnikiem jest sytuacja na globalnym rynku surowców, w szczególności kakao i cukru" - wyjaśnił dr Hubert Gąsiński z Uniwersytetu WSB Merito.


TOP 5 najszybciej drożejących produktów w sklepach


Nie tylko słodycze i desery zanotowały niechlubny wzrost cen w ostatnim czasie. W klubie 5 produktów, których cena wzrosła najbardziej, drugie miejsce zajmują owoce. Średnio ich cena w skali rok do roku zwiększyła się o 10,2 proc. Eksperci stojący za opracowaniem specjalnego raportu na temat sytuacji w sklepach wskazują, iż owoce znajdują się w kategorii najszybciej drożejących grup produktów i nic nie wskazuje na to, iż w najbliższym czasie się to zmieni.
Podium produktów, których koszt zakupu poszybował, zamykają artykuły tłuszczowe, czyli między innymi masło, olej i margaryna. W ostatnim czasie cena masła stała się głównym tematem z racji rządowej interwencji i wyprzedawaniu rezerw RARS. Dane jednak nie kłamią. Polacy wydają na artykuły tłuszczowe o 9,7 proc. rdr. Powodem takiej sytuacji jest fakt, iż cena skupu mleka rośnie, co odbija się na cenach reszty produktów.
Czwarte miejsce w rankingu TOP 5 produktów, które zdrożały znajdują się napoje bezalkoholowe, za które trzeba zapłacić więcej o 7,8 proc. rdr. Jak zauważa portal dlahandlu.pl, we wcześniejszym zestawieniu ta grupa produktów znajdowała się na dalszych miejscach rankingu.
Niechlubną listę produktów, które drenują kieszenie Polaków podczas zakupów, zamyka pieczywo, którego ceny wzrosły aż o 7,7 proc. rdr. "Branża piekarnicza od dłuższego już czasu walczy z wysokimi kosztami surowców, produkcji i dystrybucji. Decydujące znaczenie mają ceny gazu i energii. Istotna jest też presja na podwyżki płac. Do tego dochodzi niedobór wykwalifikowanych piekarzy" - wyjaśnił dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.
Agata Jaroszewska
Idź do oryginalnego materiału