Masz działkę ROD? Kiedy to ty musisz postawić płot?

2 tygodni temu
Zdjęcie: Polsat News


Marzysz o prywatności na swojej działce w rodzinnym ogrodzie działkowym? Planowanie ogrodzenia nie jest wcale takie proste. Przepisy nie zmuszają działkowców do stawiania płotu, ale ci, którzy się zdecydują, muszą przestrzegać ścisłych zasad. Kiedy cała budowa ogrodzenia leży w twoich rękach, a kiedy możesz liczyć na pomoc sąsiada?


Regulamin ROD — najważniejszy dokument


Podstawą prawną dla wszystkiego, co dzieje się na działce ROD jest Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego uchwalony przez Polski Związek Działkowców. Ten dokument bardzo dokładnie określa również, jak może wyglądać twoje ogrodzenie.


Według aktualnie obowiązującego Regulaminu ROD działka może być ogrodzona, ale ogrodzenie nie może być wyższe niż 1 metr, musi być ażurowe i nie może być zakończone ostrymi elementami ani drutem kolczastym.
To oznacza, iż możesz zbudować płot, ale tylko taki, przez który zarząd będzie mógł "zajrzeć" na twoją działkę.
Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniu ostro zakończonych elementów, również ozdobnych.


Żywopłot zamiast płotu — ale tylko za zgodą sąsiada


Alternatywą dla tradycyjnego ogrodzenia może być żywopłot. Zgodnie z § 52 Regulaminu ROD, za pisemną zgodą użytkownika sąsiedniej działki, na granicy działek można posadzić żywopłot. Jego wysokość również nie powinna przekroczyć 1 metra.Reklama
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy granica działki jest równocześnie granicą ogrodu, wówczas wysokość ogrodzenia i żywopłotu może wynosić 2 metry. Pamiętaj jednak, iż żywopłot wymaga regularnej pielęgnacji i nie może przerastać na alejki ogrodowe.


Kto ponosi koszty ogrodzenia między działkami?


Tu dochodzimy do sedna sprawy. Przepisy ROD nie regulują tego, kto ponosi koszty budowy ogrodzenia między dwoma działkami. Co więcej, nie mówią niczego o tym, iż działki powinny być od siebie odgrodzone.
Brak jest przepisów, które nakładałyby na działkowców obowiązek wybudowania płotu, muru lub innego ogrodzenia rozgraniczającego działki rodzinne. Brak jest również w przepisach regulacji stanowiącej obowiązek zwrotu kosztów posadowienia ogrodzenia.
Oznacza to prostą zasadę: jeżeli chcesz mieć płot, sam za niego płacisz. Sąsiad nie ma obowiązku partycypowania w kosztach, choćby jeżeli ogrodzenie powstanie na granicy waszych działek.


Wspólne ustalenia


jeżeli chcesz postawić płot lub nasadzić żywopłot: najlepiej udaj się do sąsiada i porozmawiaj o tym. Być może jemu również będzie zależało na takim wydzieleniu działek i wspólnie poniesiecie koszty budowy.
Pamiętaj jednak, iż absolutnie nie ma takiego obowiązku, a ponadto ma pełne prawo się nie zgodzić, np. na żywopłot z konkretnej odmiany roślin. Dojście do wspólnych ustaleń zdecydowanie bardziej się opłaci niż próba forsowania swojej wizji.


Co z ogrodzeniem zewnętrznym ROD?


Zupełnie inne zasady dotyczą ogrodzenia zewnętrznego całego ogrodu działkowego. Fragment ogrodzenia, który jest jednocześnie ogrodzeniem całego ogrodu (oddziela na przykład ogród od chodnika czy od lasu) jest własnością ROD i nie wolno w niego ingerować. W tym przypadku za utrzymanie odpowiada zarząd ROD, a nie indywidualni działkowcy.
jeżeli chcesz odgrodzić się od ulicy czy przechodniów żywopłotem, bo twoja działka znajduje się na skraju ogrodu działkowego — powinieneś porozmawiać o tym z zarządem swojego ROD.
KO
Idź do oryginalnego materiału