Kupiłeś auto na kredyt samochodowy, ale twoja sytuacja finansowa znacznie się poprawiła i myślisz o nadpłacie lub choćby wcześniejszej spłacie kredytu? Dowiedz się, jak w praktyce wygląda nadpłata kredytu i czy to dobre rozwiązanie.
Kredyt samochodowy – czy warto go nadpłacić?
Kredyt samochodowy jest produktem, na który decyduje się wiele osób. Nie ma się czemu dziwić, takie finansowanie można uzyskać stosunkowo łatwo, a oprocentowanie czy prowizja są zwykle atrakcyjniejsze niż na przykład kredytu gotówkowego. Dzieje się tak dlatego, iż zabezpieczeniem takiego kredytu jest kupowane auto.
Banki stosują różne formy zabezpieczenia, np. zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie czy cesja praw z polisy AC. Jak to działa? Zobaczmy na przykładzie zastawu rejestrowego. Samochód jest od samego początku twoją własnością, ale w jego dowodzie rejestracyjnym może (ale nie musi!) widnieć informacja o tym, iż pojazd stanowi zabezpieczenie kredytu. To może sprawić, iż zaczniesz się zastanawiać, jak nadpłacić kredyt, aby szybciej pozbyć się takiego zobowiązania.
Jeśli dobrze przeprowadzisz nadpłatę kredytu samochodowego, możesz na tym zyskać. Co dokładnie? Wiele zależy od twoich potrzeb oraz warunków, jakie zapewni bank. Jednak zwykle wpłacenie dodatkowej kwoty przekłada się na:
- obniżenie rat kapitałowo-odsetkowych lub
- skrócenie okresu kredytowania.
W efekcie uwalniasz się – częściowo lub całkowicie – od zobowiązania finansowego. Dodatkowo może się okazać, iż obniży się również całkowity koszt kredytu – może się tak stać, jeżeli spłacisz go przed terminem. To przełoży się na krótszy czas naliczania odsetek.
Kiedy nadpłacać kredyt samochodowy?
Przy odpowiedzi na pytanie, kiedy nadpłacać kredyt, warto podkreślić jedną kluczową kwestię. To dobra decyzja, jeżeli rzeczywiście stać cię na wpłatę dodatkowych środków na poczet kredytu. Przykładowo może się tak zdarzyć, gdy:
- otrzymasz dodatkowe pieniądze, np. w spadku po krewnych;
- uda ci się zmienić pracę na lepszą, przez co twoja sytuacja finansowa ulegnie poprawie.
Upewnij się, iż nadpłata kredytu nie wpłynie niekorzystnie na twój domowy budżet. To jednak nie wszystko. Warto również sprawdzić warunki nadpłaty kredytu samochodowego, które zostały zapisane w twojej umowie z bankiem. Od tego, co znajduje się w tym dokumencie, zależy opłacalność całej operacji.
Jak działa nadpłata kredytu samochodowego?
Jak już wspomnieliśmy, nadpłata kredytu na samochód jest możliwa, podobnie jak wcześniejsze uregulowanie całego zobowiązania. Warto jednak sprawdzić, jaką politykę stosuje w takim przypadku bank. W niektórych – na szczęście coraz rzadszych – przypadkach konieczne jest wniesienie dodatkowych opłat lub prowizji. Wówczas warto dobrze przekalkulować, czy uregulowanie zobowiązania przed czasem się opłaca.
Jeżeli jednak twój bank nie nakłada dodatkowych kosztów, warto pomyśleć o takim kroku. Może być on bardzo opłacalny.
Jak nadpłacić kredyt samochodowy?
Wiesz już, iż chcesz nadpłacić kredyt samochodowy lub dokonać jego całkowitej spłaty? jeżeli tak, skontaktuj się z konsultantem w swoim banku i poinformuj go o swoich zamiarach. Specjalista ustali z tobą:
- Ile dokładnie pozostało do spłaty i jaką kwotę trzeba będzie wnieść przy całkowitym uregulowaniu zobowiązania.
- Na jakich warunkach chcesz nadpłacić kredyt – może się to przełożyć albo na zmniejszenie wysokości kolejnych rat, albo na skrócenie okresu kredytowania. To ty o tym decydujesz.
- Czy i jakie koszty kredytu ulegną obniżeniu przy spłacie zobowiązania przed terminem – warto wiedzieć, iż może to nastąpić także w odniesieniu do już poniesionych wydatków, np. na prowizję.
Pamiętaj, iż jeżeli wpłacisz pieniądze na poczet kredytu bez informowania o tym banku, zostaną one zaksięgowane na poczet kolejnych rat. Najczęściej jednak nie uwzględnia się w tym kontekście ostatniej raty, która ma charakter wyrównawczy.
Jak widać zatem nadpłata kredytu samochodowego może być dobrym pomysłem. Warto więc zainteresować się tą kwestią i sprawdzić jej opłacalność w konkretnym przypadku.