Ministerstwo Finansów szykuje ważne zmiany dla użytkowników kryptowalut. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy, który zakłada obowiązek raportowania transakcji kryptowalutowych. Celem jest walka z unikaniem opodatkowania oraz większy nadzór nad cyfrowym obiegiem pieniędzy.
Nowe obowiązki dla operatorów
Zgodnie z propozycją, firmy świadczące usługi związane z kryptoaktywami będą zobowiązane do raportowania informacji o transakcjach swoich klientów. Chodzi m.in. o wymianę kryptowalut na klasyczne waluty, transfery między różnymi rodzajami tokenów oraz zakupy towarów i usług dzięki bitcoinów czy innych aktywów cyfrowych.
Raporty mają trafiać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Operatorzy będą musieli pozyskiwać dane użytkowników – w tym tożsamość i rezydencję podatkową – oraz weryfikować je w ramach tzw. procedur należytej staranności.
Fiskus śledzi coraz więcej
Zmiany dotyczą zarówno firm działających na terenie UE, jak i podmiotów spoza wspólnoty, o ile obsługują klientów będących rezydentami Unii. choćby jeżeli operator nie ma formalnej siedziby w Europie, będzie musiał się zarejestrować i wypełnić obowiązki sprawozdawcze. Projekt wprowadza też możliwość nakładania kar – zarówno administracyjnych, jak i karnych – w przypadku nieprzestrzegania przepisów.
Dla wielu użytkowników kryptowalut to początek końca anonimowości w świecie cyfrowych pieniędzy. Dotychczasowe możliwości unikania fiskusa dzięki kryptowalutom mogą znacząco się zmniejszyć, a część inwestorów może porzucić ten rynek z obawy przed nowymi regulacjami.
Projekt nowelizacji wdraża unijne dyrektywy DAC 8 i DAC 9. Zmiany mają objąć nie tylko kryptowaluty, ale też rozszerzyć wymianę informacji między państwami na temat interpretacji podatkowych i wybranych kategorii dochodów. Celem jest również wprowadzenie podatku wyrównawczego – tak, by zyski międzynarodowych korporacji nie uciekały przed opodatkowaniem.
Kiedy wejdzie w życie?
Zgodnie z zapowiedziami, projekt ma trafić pod obrady rządu w trzecim kwartale 2025 roku. jeżeli zmiany zostaną przyjęte, dostawcy usług kryptowalutowych będą mieli kilka czasu w wdrożenie nowych procedur, a użytkownicy – na dostosowanie się do nowych realiów.