Odblokowania (lub odmrożenia) tokenów to zdarzenia na rynku kryptowalut, w świetle których tokeny utrzymane poza obrotem na wolnym rynku lub z ograniczoną, planową ich dystrybucją nagle trafiają na rynek i stają się przedmiotem obrotu przez inwestorów i spekulantów. Wiele projektów blockchain wdraża blokady tokenów jako mechanizm kontroli podaży i dystrybucji ich natywnych aktywów. Mechanizmy te służą osiąganiu określonych celów, np. zachęcania członków zespołu i społeczności do większej aktywności i cięższej pracy, wynagradzania doradców i najwcześniejszych inwestorów w dane kryptowaluty.
Odblokowanie tokena wprowadza nową podaż na rynek i co do zasady rozwadnia jego aktualną wartość. Zwiększona podaż nie zawsze jednak skutkuje automatycznie deprecjacją ceny. W niektórych przypadkach uwolnienie monet jest tzw. „byczym sygnałem”, gdzie nowy popyt zaczyna przewyższać presję sprzedających.
Kryptowaluty które zrzucą na rynek tokeny w sierpniu
Sandbox ($SAND)
The Sandbox to popularny projekt metaverse zbudowany w oparciu o technologię blockchain, w którym użytkownicy mogą tworzyć, posiadać i zarabiać na swoich grach. Projekt wdraża blokady tokenów, aby kontrolować podaż swojego natywnego tokena, $SAND.
14 sierpnia projekt zrzuci na rynek aż 332,55 mln tokenów SAND, co stanowi 17,19% jego całkowitej podaży znajdującej się w obiegu. Wartość tych odblokowanych tokenów szacuje się na około 142,61 mln USD.
Odblokowane kryptowaluty zostaną przydzielone następującym beneficjentom:
- 71,25 mln $SAND o wartości 30,52 mln USD dla zespołu
- 37,50 mln tokenów o wartości 16,06 mln USD dla doradców
- 96,84 mln $SAND o wartości 41,48 mln USD na rezerwy firmy
- 24 mln tokenów o wartości 10,28 mln USD na sprzedaż strategiczną
- 102,96 mln $SAND o wartości 44,10 mln USD na sprzedaż zalążkową (seed sales)
W przeszłości, po odblokowaniu tokenów w lutym, The Sandbox doświadczył gwałtownego wzrostu dziennych aktywnych adresów (DAA), które wzrosły o 64% w ciągu 10 następujących po sobie dni handlowych. Spowodowało to wzrost ceny o 12% z 0,68 USD do 0,76 USD w okresie od 13 do 23 lutego.
Jednak po początkowym wzroście nastąpiła intensywna wyprzedaż, która spowodowała spadek ceny o 33% z 0,76 USD do 0,50 USD w ciągu jednego miesiąca.
Avalanche ($AVAX)
Avalanche to wysokowydajna platforma blockchain zaprojektowana z myślą o zdecentralizowanych aplikacjach (dApps) i rozwiązaniach dla przedsiębiorstw. Projekt wykorzystuje blokady tokenów do zarządzania podażą swojego natywnego tokena, $AVAX.
W sierpniu Avalanche planuje odmrozić dodatkowe 2,76% swoich tokenów o wartości około 124,33 milionów dolarów. Wydarzenie odblokowania zaplanowano na 26 sierpnia. Kryptowaluty zostaną przekazane następującym beneficjentom:
- 2,25 mln tokenów o wartości 29,32 mln USD dla partnerów strategicznych
- 1,67 miliona tokenów o wartości 21,72 miliona dolarów dla Avalanche Foundation
- 4,50 milionów tokenów o wartości 58,64 miliona dolarów dla zespołu
- 1,13 mln tokenów o wartości 14,66 mln USD dla zwycięzców airdropów
Podobnie jak w przypadku większości projektów, dane historyczne pokazują, że poprzednie odblokowania tokenów dla Avalanche również doprowadziły do rozwodnienia wartości. Po odblokowaniu tokenów w dniu 30 lipca, cena AVAX spadła o 20%, z najwyższego poziomu 9,50 USD w dniu 21 lipca do najniższego od miesiąca poziomu 7,25 USD w dniu 1 sierpnia.
Optimism ($OP)
Optimism to rozwiązanie skalowania warstwy 2 dla Ethereum, zaprojektowane w celu zmniejszenia kosztów transakcji i zwiększenia przepustowości na sieci Ethereum. Projekt implementuje blokady tokenów w celu zarządzania podażą swojego natywnego tokena, $OP.
W sierpniu Optimism ma odblokować 32,21 mln tokenów OP. Z tej sumy 17 milionów tokenów OP zostanie odblokowanych dla zespołu, a pozostałe 15,21 miliona tokenów dla inwestorów. Wydarzenie zaplanowano na 30 lipca.
Historyczne dane cenowe pokazują, iż poprzednie odblokowania tokenów Optimism wywoływały spore korekty kursu. Kiedy 30 maja odblokowano 32 miliony tokenów, aktywność sieci, mierzona dziennymi aktywnymi adresami (DAA), wzrosła o 56%. Ów tymczasowy wzrost aktywności sieciowej spowodował wzrost ceny o 8,5% z 1,42 USD do 1,54 USD w okresie od 30 maja do 6 czerwca. Jednak niedługo potem cena cofnęła się o ponad 30%, osiągając lokalne dno na poziomie 1,05 USD.
Podobny schemat zaobserwowano podczas odmrożenia z 30 czerwca, kiedy to cena wzrosła o 16% z 1,18 USD do 1,38 USD między 28 czerwca a 1 lipca. Następnie cena cofnęła się o prawie 14% do 1,18 USD w dniu 6 lipca.
Aptos ($APT)
Aptos to blockchain pierwszej warstwy, konkurent Solany, nazywany przez niektórych „pogromcą Solany” ze względu na aspiracje do oferowania podobnej lub jeszcze lepszej funkcjonalności. Projekt wdrożył odłożenie w czasie dystrybucji w celu kontrolowania podaży swojego natywnego tokena, $APT.
W sierpniu Aptos odblokuje 4,54 miliona tokenów APT, co stanowi 2,09% ich podaży w obiegu. Wartość tych aktywów szacuje się na około 32,12 mln USD. Odmrożenie zaplanowano na 12 sierpnia.
Podczas poprzedniego odblokowania tokena 12 lipca wyprzedaż doprowadziła do 20% spadku ceny tokena z najwyższego poziomu 9,50 USD z 21 lipca do najniższego poziomu 7,25 USD z 1 sierpnia.
Injective ($INJ)
Injective to zdecentralizowana giełda instrumentów pochodnych, która wykorzystuje blokady tokenów do zarządzania podażą swojego natywnego tokena, $INJ.
W dniu 21 sierpnia Injective odblokuje 2,86 miliona tokenów INJ, co stanowi 5,3% jego podaży w obiegu. Szacunkowa wartość tych aktywów wynosi około 23 mln dolarów amerykańskich. Tokeny mają zostać przeznaczone na rozwój ekosystemu.
Podczas poprzedniego odblokowania tokenów w dniu 21 lipca odblokowano 3,67 mln tokenów INJ o łącznej wartości 29,52 mln USD, co doprowadziło do 20% spadku ceny tokena z najwyższego poziomu 9,50 USD w dniu 21 lipca do 7,25 USD w dniu 1 sierpnia. Wyprzedaż wynikała głównie z faktu iż 90% zrzuconych na rynek monet pochodziło od przydziałów dla doradców i zespołu.
Pozostałe odmrożenia / odblokowania tokenów i pełną listę projektów znajdziecie na platformach analitycznych takich jak DeFiLlama lub TokenUnlocks.app.