Masz tylko 12 dni. ZUS ostrzega. Możesz nie dostać emerytury

5 dni temu
ZUS przypomina wszystkim emerytom i nie tylko o ważnym obowiązku. Na jego dopełnienie mamy 12 dni, ale zaniedbania w tym zakresie mogą mieć poważne konsekwencje. W grę wchodzi brak wypłaty świadczenia w danym miesiącu, a w niektórych przypadkach narażamy choćby nasze dane osobowe.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze dba o terminowość wypłat świadczeń. Musimy jednak pamiętać, iż w pewnym stopniu zależy to również od nas. Chodzi tu konkretnie o podanie aktualnych danych kontaktowych. jeżeli zmienią się one w tracie pobierania środków finansowych, należy o tym fakcie niezwłocznie poinformować urząd. Co nam grozi w przeciwnym razie?


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Emerytura ZUS: Czy trzeba powiadomić o zmianie adresu? Nieaktualne dane w urzędzie mogą stać się źródłem kłopotów
Bankowość elektroniczna stanowi duże ułatwienie pod wieloma względami. Obejmuje to także otrzymywanie wypłat z ZUS-u. Urząd ma jednak dostęp jedynie do numeru rachunku, który sami mu podamy. Niestety okazuje się, iż świadczeniobiorcy często to ignorują i nie aktualizują danych w razie zmian. To zaś może oznaczać brak wypłaty w danym miesiącu.
Gdy stary rachunek bankowy przestanie być aktywny, a w naszym systemie jeszcze nie pojawił się nowy - wtedy pieniądze, które my przelewamy zostają przez bank zwrócone do ZUS, a tymczasem senior nie może doczekać się comiesięcznej wypłaty. Zdenerwowany przychodzi do nas i wtedy dowiaduje się, iż Zakład pieniądze przelał, ale na to konto, które zostało przez niego wcześniej podane
- wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez portal Prawo.pl. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zmienimy adres zamieszkania i nie przekażemy nowego do ZUS-u.
jeżeli ktoś nie zmieni adresu na aktualny, a my wyślemy na ten adres korespondencję, to będzie ona doręczona skutecznie, czyli skutki jej doręczenia będą obciążały adresata korespondencji
- dodaje Kowalska-Matis. Inaczej mówiąc, możemy ponieść konsekwencje wynikające z niezastosowania się do przekazanych informacji (np. o wyznaczonym terminie na dopełnienie formalności), ponieważ w rzeczywistości jej nie otrzymamy. Ponadto korespondencja odebrana przez niepowołaną osobę naraża nas na kradzież tożsamości, nadużycia oraz starty finansowe. Jak zatem możemy uniknąć takich nieprzyjemności?


Jak zgłosić zmianę danych w ZUS? O tym obowiązku muszą pamiętać nie tylko emeryci
Każda zmiana rachunku bankowego lub adresu (w tym adresu elektronicznego) powinna być zgłaszana do ZUS-u w terminie 12 dni przed kolejną planowaną wypłatą świadczenia. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, iż pieniądze dotrą do nas na czas i nie będziemy musieli później niczego wyjaśniać. Zmiany danych możemy dokonać na trzy sposoby: internetowo przez swoje konto eZUS (dawniej PUE ZUS), pocztą tradycyjną lub osobiście w dowolnej placówce ZUS. Potrzebny będzie nam do tego druk EZP. Szczegółowe instrukcje znajdziemy pod tym linkiem.


Zobacz też: 300 złotych niezależnie od dochodu. Pamiętaj o tym terminie, a pieniądze trafią do ciebie szybciej
Na koniec warto podkreślić, iż zmiana danych w ZUS-ie dotyczy nie tylko emerytów. O ich aktualizacji powinni pamiętać wszyscy beneficjanci świadczeń obsługiwanych i wypłacanych przez ten urząd (czyli np. 800 plus).


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału