Mateusz Szczurek o wskaźnikach WIRF, WRR i WIRON

bankiwpolsce.pl 1 miesiąc temu
Indeksy WIRF i WRR są lepsze od WIRON z punktu widzenia odzwierciedlenia parametrów polityki pieniężnej, czy ewentualnych dysput z klientami – ocenia regionalny ekonomista w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, Mateusz Szczurek. Dodaje, iż emisja obligacji przez MF z nowym wskaźnikiem byłaby wykonalna w 2024 roku, choćby w III kwartale.

„WIRF lub WIRF+ są wskaźnikami, które EBOR widzi jako najbardziej czyste, najlepiej odzwierciedlające parametry polityki pieniężnej banku centralnego.

WRR jest inną alternatywą, którą uczestnicy rynku widzą jako bezpieczniejszy indeks z punktu widzenia ewentualnych dysput z klientami, co po doświadczeniach z frankami, jest dosyć istotne. Oba indeksy mają swoje zalety – najważniejsze by zdecydować się jak najszybciej na jeden z nich” – powiedział PAP Biznes Mateusz Szczurek.

Indeks WIRON vs. WIRF i WRR

„WIRON, naszym zdaniem, nie jest najszczęśliwszym wskaźnikiem referencyjnym, ponieważ uwzględnia stawki podmiotów komercyjnych, co tworzy problemy, które już widzimy – różne traktowanie dużych podmiotów, wypadanie z koszyka dużych podmiotów, czy wpadanie małych – raportowanie przez różne instytucje w tym obszarze nie jest spójne. Do tego dochodzi słabsze powiązanie ze stawkami oficjalnymi NBP w porównaniu do transakcji międzybankowych.

W związku z tym, lepszą bazą dla wskaźnika wydaje się jednak hurtowy rynek transakcyjny (jak w przypadku WIRF i WRR – PAP). To pozwoli na szybszy rozwój rynku instrumentów pochodnych i szybsze przyjęcie się nowego wskaźnika, przez lepsze planowanie biznesowe, przewidywalność wskaźnika itp. W ramach przeglądu dobrze byłoby cofnąć się o krok i uwzględnić jedynie rynek hurtowy” – dodał.

5 propozycji indeksów stopy procentowej – konsultacje

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników analizuje w tej chwili odpowiedzi nadesłane w ramach zakończonych 1 lipca ’24 konsultacji publicznych ws. wskaźników/indeksów alternatywnych dla WIBOR.

Konsultowano 5 indeksów stopy procentowej: WIRON (wybrany już wcześniej przez KS NGR jako alternatywa), WIRF, WRR oraz indeksy o roboczych nazwach WIRON+ i WIRF+. Wybrany w konsultacjach indeks ma zastąpić docelowo wskaźniki WIBOR/WIBID.

Według niedawnej wypowiedzi przewodniczącego Komitetu, prezesa Związku Banków Polskich dr. Tadeusza Białka, ponowna decyzja o wyborze nowego wskaźnika referencyjnego zapadnie w ciągu najbliższych tygodni.

Emisja obligacji przez resort finansów w oparciu o nowy wskaźnik w III. kwartale ’24?

Według Mateusza Szczurka, im szybciej nastąpi ponowny wybór wskaźnika, tym lepiej, natomiast jego zmiana nie musi pociągać za sobą zatrzymania, czy zresetowania całego dotychczasowego procesu reformy wskaźników, np. po stronie technicznej, informatycznej w bankach.

„Po prostu podpinamy inne liczby, a pozostałe prace nad reformą będą bazować na tym, co zostało do tej pory wypracowane. Tym samym opóźnienie nie musi być nie tyle choćby istotne, ale w ogóle go może nie być” – dodał.

Mateusz Szczurek ocenia, iż jeszcze w 2024 r., choćby w III kw., wykonalna byłaby emisja obligacji przez Ministerstwo Finansów w oparciu o nowy wskaźnik.

„Wreszcie, im szybciej zobaczymy obligacje skarbowe oparte na nowym wskaźniku, tym lepiej. Ten krok blokuje wycenę jakichkolwiek innych instrumentów komercyjnych. Bez obligacji skarbowych opartych na nowym wskaźniku międzybankowym trudno jest emitować jakiekolwiek obligacje przez podmioty komercyjne.

Myślę, iż świadomość tego jest bardzo silna w samym Ministerstwie Finansów. Oczywiście EBOR nie ma siły sprawczej w tym względzie, jedynie doradzamy, natomiast oceniam, iż tego rodzaju emisja byłaby wykonalna i powinna się pojawić w tym roku, a najlepiej byłoby, gdyby to się stało jeszcze w III kw., w miarę możliwości” – wskazał ekonomista regionalny EBOR.

Planowy termin zakończenia reformy wskaźników to koniec 2027 r. i ma to być ostateczna data zaprzestania publikacji WIBOR.

Mateusz Szczurek z dniem 6 sierpnia 2024 roku wejdzie w skład zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

WIRON – Warsaw Interest Rate Overnight – to indeks oparty o depozyty niezabezpieczone zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi, finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami.

WIRF – Warszawski Indeksu Rynku Finansowego – oparty jest o depozyty niezabezpieczone zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi i finansowymi.

WRR – Warsaw REPO Rate – oparty jest o transakcje warunkowe REPO / reverse REPO oraz BuySell-Back/Sell-Buy-Back zawarte przez największe krajowe instytucje kredytowe z instytucjami kredytowymi i finansowymi.

Źródło: BANK.pl

Idź do oryginalnego materiału