Mazak Emo Encore – wyjątkowe dni otwarte w Pradze

dlaprodukcji.pl 2 miesięcy temu

W dniach 31 stycznia – 1 lutego w Pradze odbyły się dni otwarte Mazak Emo Encore. Goście mieli okazję nie tylko wysłuchać prelekcji poświęconych najważniejszym technologicznym dokonaniom firmy, ale także zobaczyć na żywo działanie maszyn i porozmawiać z ekspertami.

Firma Mazak, specjalista w produkcji zaawansowanych obrabiarek wielozadaniowych, hybrydowych wielozadaniowych, pięcioosiowych, frezarek, tokarek, układów sterowania, wycinarek laserowych oraz rozwiązań z zakresu automatyzacji, znów zaprezentowała swoje możliwości. Tym razem spotkanie odbyło się w czeskiej stolicy. Goście pierwszego dnia mieli okazję zwiedzić Pragę wraz z przewodnikiem i poznać uroki tego jedynego w swoim rodzaju miasta. Następnego dnia zostali zaproszeni do siedziby firmy, gdzie odbyło się pełne merytorycznej wiedzy spotkanie z ekspertami. Wśród przybyłych znaleźli się nie tylko zwiedzający z Czech, ale także Słowacji, Polski czy Węgier.

Zaproszeni mieli możliwość zobaczyć działanie i poznać specyfikę maszyn. M.in. mogli przyjrzeć się bliżej serii Mazak NEO oraz najnowocześniejszym rozwiązaniom z dziedziny obróbki skrawaniem i automatyzacji. Rozwiązania te pomagają podnosić produktywność wielu zakładów przemysłowych. Maszyny zostały uruchomione, dzięki czemu goście mogli na żywo przekonać się, jak wygląda ich funkcjonowanie.

fot. redakcja

Ekologia na pierwszym planie

Podczas prezentacji dużo czasu poświęcono m.in. kwestiom ekologicznym, które dla firmy Mazak są kluczowymi. W obliczu coraz silniejszych nacisków na obniżanie śladu węglowego, wiele zakładów przemysłowych będzie zmuszonych do zmiany obecnego sposobu produkcji. Mazak wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, a także wymogom prawnym UE. Proponuje rozwiązania zarówno ekonomiczne i korzystne biznesowo, jak również tworzone z troską o planetę.

Czytaj też >> Konferencja stalowa już 20 marca podczas targów STOM

Firma Mazak sama intensywnie pracuje nad minimalizacją własnego wpływu na środowisko. Ambitnym celem jest redukcja śladu węglowego o 50% do 2030 roku, a także czterokrotnie wyższa efektywność środowiskowa w porównaniu do roku 2010. Warto zwrócić uwagę, iż cele ekologiczne dotyczą szeroko pojętego wpływu na środowisko – zarówno na etapie projektowania maszyn, procesu produkcji, użytkowania, aż po ewentualną odnowę. Już teraz fabryki Mazak w Japonii i Wielkiej Brytanii funkcjonują zgodnie z normami ISO 14001:2015 Zarządzanie środowiskowe i ISO 50001 Zarządzanie energią. Ponadto firma aktywnie szuka sposobów na zminimalizowanie negatywnych skutków globalnego ocieplenia. Zmieniła np. dach Światowego Centrum Badań i Rozwoju Mazak w ogromny, zielony dywan. Jest to przestrzeń porośnięta mchem, dzięki czemu ogranicza wzrost temperatury, ale również przyczynia się do pochłaniania toksyn ze środowiska.

fot. MAZAK

Produkowane przez Mazak maszyny także prezentują się coraz bardziej zielono. Prezentowane podczas czeskiego spotkania urządzenia zostały już wyposażone w innowacyjne technologie. Przykładem jest tu 5-osiowa obrabiarka VARIAXIS, która pozwala zredukować emisję CO2 aż o 22,7% w porównaniu z poprzednim modelem.

fot. redakcja
Idź do oryginalnego materiału