Mazowieckie: będzie parking przy stacji Niemojki

1 miesiąc temu

PKP PLK podpisały umowę na budowę parkingu przy stacji Niemojki w powiecie łosickim. Nie będzie już zatrzymywania się na „dziko”. Miejsca postojowe zyskają nowy standard, a mieszkańcy wygodniej przesiądą się z prywatnych aut do pociągów.

Dojazdy do stacji samochodem i dalsze podróże pociągiem do szkoły lub pracy będą wygodniejsze dla mieszkańców powiatu łosickiego. Stacja Niemojki na linii kolejowej z Siedlec do Hajnówki zapewni lepszy standard codziennych przesiadek. Firma Domost Sp. z o.o., z którą podpisano umowę, zaprojektuje i wybuduje parking na 20 samochodów, w tym 2 stanowiska dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Miejsca parkingowe powstaną w sąsiedztwie budynku dawnego dworca. Zaplanowano uporządkowanie terenu, utwardzenie i budowę odwodnienia. Wygodę i bezpieczeństwo, także podczas późnych powrotów, zapewni jasne i ekologiczne oświetlenie LED. Parking będzie uzupełnieniem już wcześniej wykonanych prac, które znacząco zmieniły warunki podróżowania ze stacji Niemojki. Od jesieni 2021 r., pociągi zatrzymują się przy dwukrawędziowym peronie o długości 200 m, który zapewnia większy komfort obsługi i bezpieczeństwo pasażerów. Podróżni dojeżdżający do kolei rowerami, korzystają z wygodnej wiaty. Koszt budowy parkingu to ponad 702 tys. zł, prace planuje się zakończyć wiosną przyszłego roku.

Wyższy standard – wygodniejsze podróże

W województwie mazowieckim będzie wybudowanych łącznie 14 parkingów przy istniejących i powstających przystankach, o szacunkowej wartości ok. 10,8 mln zł. Są to Jasienica Mazowiecka, Szewnica, które są na etapie przetargu, Niemojki, gdzie podpisano umowę na realizację zadań oraz Urle, gdzie realizowane są roboty budowlane. Na zadaniach w Ciechanowie, Mławie, Rudzie Wielkiej, Chorzelach, Woli Bierwieckiej, Kruszynie, Warce, Zielonce oraz Małkini realizowane są prace projektowe i oczekiwanie na wydanie pozwoleń oraz decyzji administracyjnych. Udostępniono już dla podróżnych miejsca parkingowe przy nowym przystanku Błonie Rokitno.

Źródło: PKP PLK

Idź do oryginalnego materiału