Megaprojekt NEOM – to się naprawdę dzieje! Jak wyglądają postępy w tym szalonym przedsięwzięciu Arabii Saudyjskiej?

1 rok temu

NEOM to planowany megaprojekt miasta i regionu w Arabii Saudyjskiej. Projekt powstał z inicjatywy samego księcia koronnego Mohammeda bin Salmana, który jest de facto władzą w Arabii Saudyjskiej. Neom to obszar kraju, który został wyznaczony do rozwoju.

Projekt jest naprawdę ambitny i ogromny. Zaprezentowany w roku 2017, mógł wydawać się mrzonką lub kolejnymi obietnicami bez pokrycia. Wystarczy jednak obejrzeć kilka filmików z budowy, by przekonać się, iż saudowie nie blefowali, a sam projekt rzeczywiście jest w realnej budowie.

Projekt NEOM ma na celu stworzenie nowoczesnego i futurystycznego miasta, które ma być centrum innowacji, technologii i przemysłu. Nazwa „NEOM” pochodzi od dwóch słów: „neo” (nowy) i „m” (skrót od arabskiego słowa „mustaqbal”, które oznacza przyszłość). Symbolizuje to aspiracje projektu do stworzenia nowoczesnego miasta przyszłości. Projekt NEOM jest częścią szerszej strategii Arabii Saudyjskiej mającej na celu dywersyfikację gospodarki kraju i zmniejszenie jego zależności od ropy naftowej.

Rozplanowanie regionu NEOM. Źródło: static.digitecgalaxus.ch

Projekt ma być przyjazny dla środowiska, oparty na energii odnawialnej i wykorzystywać zaawansowane technologie, aby ograniczyć wpływ na środowisko. Z jednej strony są to ideały, które przyświecają twórcom tego megaprojektu. Z drugiej strony projekt spotyka się z wieloma kontrowersjami i oskarżeniami. Tak wielka ingerencja w środowisko naturalne nie podoba się ekologom. Ilość energii, którą zużyją saudowie do wykopania ziemi na pustynii, budowy struktur i utrzymania ich działania również wzbudzają wątpliwości o ekologiczność projektu. Arabia Saudyjska jest także oskarżana o przymusowe przesiedlenia ludności oraz i nieprzestrzeganie praw człowieka.

Zobacz też:

Zeznania w sprawie FTX – ten jeden tweet położył całą giełdę? Tak właśnie zeznała była dziewczyna Bankmana-Frieda

Co dokładnie wchodzi w skład NEOM?

Projekt będzie składał się z 10 projektów, których nazwy pochodzą od regionów. Jak dotąd ogłoszono szczegóły czterech z nich. Są to The Line, który jest najbardziej znany, a także Oxagon, Trojena i Sindalah.

The Line ma być liniowym miastem o długości 170 kilometrów, które będzie zamieszkiwane przez dziewięć milionów ludzi. Będzie biegło od wschodu na zachód, przez region Neom. Według dewelopera, miasto składać się będzie z dwóch równoległych wież o wysokości 500 metrów, oddalonych od siebie o 200 metrów. Budynki zostaną pokryte fasadami z lustrzanym wykończeniem.

The Line. Źródło: globalconstructionreview.com

Oxagon – przedsięwzięcie planowane jest jako portowe miasto na kształcie ośmiokąta, Będzie ono zbudowane nad Morzem Czerwonym na południu regionu Neom. Według dewelopera Neom, port i centrum logistyczne będą „największą pływającą strukturą na świecie”.

Oxagon. Źródło: dezeen.com

Trojena – będzie to ośrodek narciarski w Górach Sarwat w pobliżu północy regionu Neom. Ten 60-kilometrowy ośrodek narciarski (de facto na pustyni!) oferować będzie narciarstwo przez cały rok, a także gospodarzem Zimowych Igrzysk Azjatyckich w 2029 roku.

Wizualizacja Trojena. Źródło: dezeen.com

Sindalah – jest to planowany kurort na wyspie w Morzu Czerwonym. Skierowany będzie do najbogatszej społeczności żeglarskiej. Wyspa o powierzchni 840 000 metrów kwadratowych będzie miała 86-stanowiskową marinę i liczne hotele oraz wiele luksusowych i elitarnych atrakcji.

Sindalah wizualizacja. Źródło: neom.com
Idź do oryginalnego materiału