Memecoiny niczym koń trojański. Przyspieszą adopcję kryptowalut?

9 miesięcy temu

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Memecoiny mają potencjał, by przekonać do kryptowalut szersze grono odbiorców. Tak sądzi Maartje Bus, wiceprezes do spraw badawczych w firmie Messari.

Jako iż memecoiny tylną furtką wprowadzają koncepcje krytowalutowe i szerzą je wśród społeczności internetowej, można powiedzieć, iż są w tej dziedzinie cyfrowym koniem trojańskim, dodaje Bus. Wydaje się, iż w tym porównaniu jest sporo prawdy. Szczególnie kiedy patrzymy na najnowsze memecoiny na Ethereum czy Solanie, jak Dogecoin20 czy Slothana, które wręcz prześcigają się w nowych pomysłach na przyciągnięcie uwagi społeczności.

Fot. materiały partnera

Memecoiny zagościły już na dobre w przestrzeni krypto. Jak podkreślała Maartje Bus z firmy analitycznej Messari, memecoiny wyrastają już na odrębną klasę aktywów. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się w miniony czwartek podczas wydarzenia BUIDL Asia w Seulu.

Ukradkiem na szczyt

Kryptowaluty są często krytykowane za to, iż nie przedstawiają wartości użytkowej dla przeciętnego użytkownika. I to prawda — wyjaśniała Bus. – Ale memecoiny robią coś innego: nieustannie wprowadzają do świata krypto nowych uczestników.

Bus spekulowała na temat dalszego rozwoju memecoinów, mówiąc, iż mogą ona przekształcić się w osobną klasę aktywów, z uwagi na ich ogromną zdolność przyciągania uwagi. Obserwowany ostatnio gwałtowny wzrost popularności memecoinów zdaniem Bus wskazuje na szerszy trend, który zbiega się z najnowszymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja czy zdecentralizowane sieci infrastruktury fizycznej (w skrócie DePIN).

Nie bez znaczenia jest też niedawne zatwierdzenie w Stanach Zjednoczonych Bitcoinowych ETF-ów. Mimo iż memecoiny mają początek w internetowych żartach, coraz częściej zdarza się, iż oferują inwestorom coś więcej niż tylko rozrywkę. Bus sugeruje, iż memy mogą być sposobem na zmonetyzowanie zainteresowania. W konsekwencji dobrze opracowana strategia memecoinowa może przysłużyć się opracowywaniu innowacyjnych aplikacji. Na przykład prognozowanie rynku w oparciu o sylwetki kandydatów na eksponowane stanowiska polityczne. Przykłady będziemy mogli zaobserwować już w tym roku, przed kolejną kampanią prezydencką w USA.

Fot. materiały partnera

W swoim wystąpieniu Bus wielokrotnie podkreślała, iż memecoinowa mania, napędzana trwającą w tej chwili hossą po zatwierdzeniu Bitcoinowych ETF-ów, sprawia, iż memowe tokeny zaczynają być postrzegane jako coś więcej niż chwilowa fanaberia i powód do śmiechu.

Wśród samych memecoinów mamy też do czynienia z istotnym zróżnicowaniem: niektóre, jak nowość Slothana, głównie śmieszą. Inne rozczulają uroczym wizerunkiem, jak Dogecoin20. Jeszcze inne przemawiają do grona fanów określonego gatunku i wyróżniają się odwołaniami do popkultury, jak na przykład Smog.

Memecoin jak los na loterii

Memecoiny można traktować też jako niszową usługę spekulacyjną – coś na kształt kuponów na loterię lub penny stocks, tanie akcje w cenie poniżej 5 USD. Ich cena jednostkowa jest zwykle na tyle niska, iż przyciągają choćby niezdecydowanych inwestorów. Dlatego, iż choćby w przypadku niepowodzenia strata nie będzie aż tak odczuwalna.

Dzięki tej charakterystyce memecoiny niepostrzeżenie wprowadzają nowicjuszy w świat Web3 i na rynek kryptowalut. To właśnie czyni je koniem trojańskim nowej ery aplikacji konsumenckich w sektorze krypto – spuentowała swoją wypowiedź Bus.

Fot. materiały partnera

Tajny agent rewolucji krypto

Odpowiednio wykorzystane memecoiny mogą przybliżyć szerszej społeczności takie koncepcje jak zdecentralizowane finanse czy portfele kryptowalutowe typu non-custodial. Już teraz pojawiają się ambitne projekty memowe, które promują decentralizację i demokratyczne podejście do obrotu cyfrowymi aktywami. Na przykład Smog, który rezygnuje z tradycyjnej przedsprzedaży, czy Dogecoin20, który stawia na ograniczoną podaż i nowoczesny program stakingu.

Poza memicznymi monetami Bus w swojej prezentacji wspomniała też o kilku wschodzących trendach w świecie krypto. Mówiła o połączeniu sztucznej inteligencji z sektorem kryptowalut, o rozwoju DePIN i o wdrażaniu rozwiązań zwiększających skalowalność, jak na przykład aktualizacja EIP-4844. Bus jest zdania, iż te trendy wskazują na trwającą w tej chwili ewolucję i dojrzewanie sektora kryptowalut, w którym memecoiny pełnią rolę barwnego, a zarazem ważnego elementu tej transformacji. W końcu choćby na dworze najpoważniejszych władców było miejsce dla błazna.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Idź do oryginalnego materiału