Akcje memowe notują w ostatnich dniach euforyczne wzrosty… Podsycane przez komentarze ze świata influencerów. Między innymi Andrew Tate dołączył już do tej akcji. Opatrzył ją hasłem 'Against the Matrix’. W jego ocenie posiadanie w portfelu GME jest oznaką szeroko rozumianego buntu względem całego systemu. Także tego finansowego. Odsuwając na bok ideologię, całe Wall Street ponownie zerka w kierunku walorów sprzedawcy gier, Gamestop i walory sieci kinowej AMC Entertainment. Dlaczego? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście, głównym motorem tych wzrostów pozostaje chciwość. Oraz znaczna premia za ryzyko, w razie 'wyciśnięcia’ walorów giełdowych, obciążonych krótkimi pozycjami.
Memowa euforia trwa
Według danych Ortex spekulanci z krótkimi pozycjami na GME stracą dziś ok. 1,2 mld USD. Akcje przed otwarciem w USA notowane są ponad 130% wyżej. Do obecnej chwili stracili prawie 2,5 mld USD. AMC sfinalizowalło w ostatnim czasie ofertę akcji, pozyskując 250 mln USD nowego kapitału Ale nie tylko GME i AMC. Akcje wielu spółek, które w pewnym momencie cieszyły się znacznym zainteresowaniem detalicznych inwestorów, w społecznościach internetowych (zwłaszcza walory mocno shortowane) podążyły za najpopularniejszymi memestockami.
Akcje GameStop notują świetne wyniki, napędzane powrotem do mediów Keitha Gilla. To on napędzał Redditową manię inwestycyjną, w 2021 roku. Działał pod pseudonimem „Roaring Kitty”. Jego nowy post na platformie X pokazał mężczyznę pochylonego do przodu z kontrolerem do gier. To niektórzy inwestorzy zinterpretowali jako powrót do akcji. Jego konto od dawna było nieaktywne, To pozwoliło niektórym wierzyć, iż zbliża się druga kadencja jego 'rządów’. Spekulacyjnemu tłu całego rajdu sprzyja ogólny, pozytywny sentyment na rynku akcji.
Ile trwać będzie euforia? Każdy chciałby znać odpowiedź na to pytanie. Dzisiejsza reakcja na kwietniowe dane PPI z USA może okazać się istotną próbą dla memowych 'spekulantów’. Inwestorzy zmniejszają zakłady na pierwszą obniżkę stóp Fed, której rynek oczekiwał we wrześniu. Inflacja bazowa producentów w USA, w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,5% wobec 0,2% prognoz i -0,1% spadku wcześniej. Rok do roku także PPI zaskoczyła w górę; wzrosła o 2,4% wobec 2,3% w marcu. Wskaźnik PPI główny okazał się nieco łaskawszy; jego wzrost był nieco mniejszy, niż 'bazy’; nieobejmującej cen żywności i energii. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA prawdopodobnie nie wróci do szczytowego poziomu z 2023 r. w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Tak twierdzi 23 z 27 ankietowanych strategów w USA.