MFW potwierdza, iż bitcoin stał się niezbędny w dobie niestabilności finansowej

cryps.pl 1 tydzień temu

Jednym z dowodów na to, iż bitcoin już na dobre zagościł w świadomości ludzi na skalę globalną oraz udało mu się przedrzeć do finansowego mainstreamu, jest fakt, iż kryptowaluta przestała być pomijana w swoich raportach przez międzynarodowe organizacje działające z ramienia ONZ.


  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wskazał BTC jako “niezbędne narzędzie” do ochrony majątku ludzi z krajów, gdzie sytuacja ekonomiczna nie jest zbyt stabilna,
  • Wizja twórcy bitcoina, wedle której zdecentralizowany charakter tego aktywa pozwoli ludziom przenosić daną wartość bez ingerencji banków i krajowych instytucji finansowych, sprawdza się w praktyce, o czym wspomina właśnie w najnowszym raporcie MFW.

Bitcoin ratuje majątki ludzi w niespokojnych czasach

Zapewne nie raz natknęliście się w sieci na stwierdzenie, że “bitcoin to wolność”. W dużym stopniu możemy się z tym zgodzić, na pewno w tej kwestii, iż największa z kryptowalut zapewnia nam niezależność od jakichkolwiek pośredników i pozwala nie patrzeć na ograniczenia terytorialne na świecie przy jego transferze.

Ciężko stwierdzić, iż w tej chwili mamy “niespokojne czasy” na świecie, bo kiedy na całej planecie panował ogólny pokój? Faktem jest jednak to, iż w aktualnie jest bardzo trudno pozostać anonimowym, a ze względu na rozwój technologii, która może okazać się również mieczem obosiecznym, rządy są w stanie dokładnie monitorować nasze działania oraz kontrolować nasze działania finansowe.

W tym właśnie aspekcie jednak bitcoin pozostawia nam otwartą furtkę na pozostanie wciąż poza kontrolą pewnych instytucji. I ten fakt potwierdza najnowszy raport od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), z którego wynika, iż król cyfrowych aktywów coraz częściej jest stosowany jako forma transferu środków w czasie globalnej niestabilności finansowej.

A Primer on #Bitcoin Cross-Border Flows: Measurement and Drivers – by @IMFNews https://t.co/yjBoiVH2rM

— Andy Yee (@ahkyee) April 18, 2024

Dokument o nazwie “A Primer on Bitcoin Cross-Border Flows” dokładnie wyjaśnia, w jaki sposób zdecentralizowana natura BTC pomaga ludziom działać ponad tradycyjnymi instytucjami bankowi.

Autorzy raportu wskazują przede wszystkim na regiony borykające się z coraz to większymi trudnościami gospodarczymi oraz te, w których panuje restrykcyjna kontrola kapitału obywateli. Ci natomiast zwracają się w coraz to większym stopniu w stronę bitcoina, by wysyłać swoje majątki za granicę.

MFW wyróżnia takie kraje, jak Argentyna i Wenezuela, gdzie panuje już hiperinflacja na trzycyfrowym poziomie, a rządy zaczynają coraz bardziej nadzorować portfele mieszkańców. Dlatego właśnie ludzie z tych państw są nadzwyczajnie skłonni do adopcji BTC, by tylko ratować swoje majątki oraz żeby posiadać możliwość korzystania z rynków zagranicznych.

Innym z takich przykładów jest Nigeria, iż ich narodowa waluta – naira – od stycznia 2022 roku spadła w stosunku do dolara amerykańskiego o aż 74%. Kraj ten nie radzi sobie z panującą inflacją, stąd ich bank centralny wprowadził podwyżki stóp procentowych o aż 400%.

Nigeryjczycy w ostatnich latach mieli oficjalny zakaz korzystania z kryptowalut w obawie o to, iż narodowy kapitał zostanie przesłany za granicę w zamian za cyfrowe aktywa. Stąd też wynikają ostatnie głośne problemy giełdy Binance w tym państwie.

Idź do oryginalnego materiału