Obecna wersja MiCA w UE to “ogromny prezent” dla tradycyjnego systemu bankowego, twierdzą Paolo Diomede z The Graph i… dyrektor generalny Tethera Paolo Ardoino.
- MiCA w obecnej wersji to “prezent” dla banków – uważa Diomede z The Graph.
- Tether znika częściowo z europejskiego rynku. Zyska na tym Circle.
MiCA to coś dla banków
Diomede zauważył, iż przepisy UE, zawarte w rozporządzeniu MiCA, które zobowiązują emitentów stablecoinów do utrzymywania ponad 30% swojej płynności w bankach, to prezent dla tych ostatnich.
Dla porównania: poziom rezerw dla instytucji finansowych wynosi jedynie 1%.
To rozporządzenie ma na celu [wygenerowanie] korzyści dla starego systemu, a nie innowacji. Po raz kolejny Komisja Europejska, Parlament Europejski i cała UE pokazują, w czym są najlepsze: zero innowacji i niekończący się proces tworzenia bezużytecznych zasad. [Europa to] Skazany na zagładę kontynent prowadzony przez nieświadomych biurokratów
– napisał w poście ekspert.
MiCA is nothing but a massive gift to the traditional banking system. Forcing stablecoin issuers to hold >30% of their liquidity in banks only ensures more profits for the legacy players. It’s regulation designed to benefit the old system, not innovation.
Once again, the… pic.twitter.com/RN1S9Si0Ut
— Paolo Diomede 👨🚀 (@pdiomede) December 27, 2024
Jego słowa korespondują z tym co uważa CEO Tethera. Ardoino już w sierpniu skrytykował MiCA, według niego pakiet ten stwarza „ryzyko systemowe” nie tylko dla stablecoinów, ale także dla samego systemu bankowego.
Jak na razie jednak MiCA okazuje się czymś złym przede wszystkim dla Tethera. Od 30 grudnia Coinbase zamknął rynek USDT dla użytkowników z UE.
Inne duże giełdy nie rozważają podjęcia takich kroków, ale to stan na dziś.
Większość państw UE wprowadziło u siebie okres karencji wynoszący od 12 do 18 miesięcy, w tym czasie firmy muszą dostosować się do wymagań regulatora.
Circle wielkim zwycięzcą?
Na tle Tethera jego konkurent, Circle, firma odpowiedzialna za USDC, radzi sobie o wiele lepiej.
W październiku firma otrzymała licencję, która umożliwia jej działanie na terenie UE. Możliwe więc, iż MiCA to też prezent dla Circle.
Z kolei w listopadzie Tether podjął decyzję o zaprzestaniu wspierania opartego na euro „stablecoina” EURT.
W UE firma skoncentruje się na wspieraniu zgodnych z przepisami projektów “stron trzecich” i promowaniu platformy tokenizacji aktywów Hadron.
W Polsce MiCA wejdzie w pełni w życie dopiero za 18 miesięcy. To efekt opieszałości posłów. Sejm w tym roku nie zajął się i już nie zajmie stosowną ustawą.