Michael Saylor spotykał się z zarządem Microsoftu, aby omówić przyjęcie bitcoina

1 miesiąc temu

W tym tygodniu bitcoin zatrzymał się tuż przed osiągnięciem psychologicznej bariery 100 000 dolarów i po korekcie o 10 proc. jego cena się ustabilizowała. Podczas Święta Dziękczynienia w USA kurs tej kryptowaluty skonsolidował się w trendzie horyzontalnym. Ciekawie wygląda porównanie obecnej sytuacji z wydarzeniami sprzed czterech lat, podczas Święta Dziękczynienia w 2020 roku – również roku halvingu bitcoina. Cena bitcoina spadła wówczas o 17 proc. w samo Święto Dziękczynienia – nie udało mu się wtedy osiągnąć nowego historycznego maksimum powyżej 20 000 dolarów. Na początku 2021 roku cena wzrosła nowego ATH, na poziomie 69 000 dolarów.

Choć trudno będzie przewidzieć, co wydarzy się w obecnym cyklu, ale warto zauważyć, iż zachowanie bitcoina charakteryzują powtarzalne wzorce. Tymczasem altcoiny zanotowały solidne wzrosty podczas Święta Dziękczynienia, co przełożyło się na zwiększenie ich udziału w rynku kosztem bitcoina i ethereum.

Szczególną uwagę przyciągają „klasyki” rynku altcoinów, takie jak XRP, HBAR i ADA, które zyskują na popularności wśród inwestorów.

XRP kontynuuje swój rajd, przekraczając barierę 2 dolarów po raz pierwszy od niemal siedmiu lat. Wyprzedził tym samym Solanę oraz Tether (USDT), stając się trzecią najbardziej wartościową kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Skok cen XRP to wynik rosnącego optymizmu w kontekście przychylniejszych regulacji kryptowalutowych oraz nadziei na zatwierdzenie ETF-u spot w USA.

HBAR natomiast przyciągnął uwagę inwestorów po ogłoszeniu współpracy ze SpaceX, które w styczniu 2025 roku planuje wystrzelenie satelity korzystającego z sieci Hedera do przetwarzania transakcji kryptowalutowych na orbicie. Dodatkowo system płatności natychmiastowych FedNow, zarządzany przez Rezerwę Federalną (FED), dodał Dropp – platformę płatności opartą na technologii Hedera – do swojej listy dostawców usług.

Rynek czeka na dane NFP

Kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie publikacja piątkowych danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w USA (tzw. non-farm payrolls). Dane te mogą wywołać znaczną zmienność na rynkach kryptowalutowych oraz na giełdzie, szczególnie jeżeli wyniki będą znacząco odbiegać od prognoz. Wynik raportu może również wpłynąć na decyzję Rezerwy Federalnej (FED) dotyczącą wysokości stóp procentowych, którą poznamy podczas posiedzenia 18 grudnia.

Michael Saylor spotykał się z zarządem Microsoftu, aby omówić przyjęcie bitcoina

Michael Saylor, ikona rynku kryptowalut i współzałożyciel MicroStrategy, spotkał się w zeszłym tygodniu z zarządem Microsoftu, aby omówić dodanie bitcoina do bilansu firmy jako strategicznego aktywa rezerwowego.

W swojej prezentacji Saylor określił bitcoina jako „kapitał cyfrowy” i przedstawił argumenty przemawiające za jego ekonomiczną i technologiczną przewagą nad tradycyjnymi aktywami, takimi jak złoto czy nieruchomości. Sugerował, iż przyjęcie bitcoina przez Microsoft mogłaby zwiększyć kapitalizację rynkową firmy choćby o 5 bilionów dolarów.

Z kapitalizacją rynkową wynoszącą 3,18 biliona dolarów, Microsoft jest w tej chwili trzecią największą firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, zaraz po Apple i Nvidia.

Od momentu przyjęcia strategii bitcoinowej w 2020 roku, MicroStrategy, firma Saylor’a, odnotowała wzrost kapitalizacji rynkowej o 5900 proc., stając się tym samym 204. najbardziej wartościową firmą na świecie.

10 grudnia odbędzie się głosowanie akcjonariuszy Microsoftu, podczas którego zostanie podjęta decyzja, czy firma powinna dodać bitcoina do swojego bilansu. jeżeli decyzja okaże się pozytywna, może to znacząco podnieść cenę bitcoina, co z kolei może sprawić, iż w nowym roku kryptowaluta po raz pierwszy przekroczy wycenę na poziomie 100 000 dolarów.

Idź do oryginalnego materiału