Międzybranżowy apel do Komisji UE w sprawie unijnego Programu Ramowego 10 (PR10)

applia.pl 1 miesiąc temu

Europejski przemysł AGD zrzeszony w APPLiA Home Appliance Europe, do którego należy również APPLiA Polska, wspólnie ze 110-cioma organizacjami wystosował międzybranżowy apel do Komisji UE w sprawie unijnego Programu Ramowego 10 (PR10). W ramach tego programu w latach 2027-2034 finansowane mają być europejskie badania naukowe oraz innowacje.

Autorzy listu wzywają do znacznego zwiększenia budżetu programu oraz o położenie u jego podstaw badań paneuropejskich opartych na współpracy. Zaznaczono przy tym, iż inwestycje w dziedzinie R&D w krajach członkowskich powinny wynosić co najmniej 3% PKB. Wskazano również na potrzebę położenia większego nacisku na konkurencyjność w ramach filaru nr II programu („Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa”), która powinna stać się kluczowym czynnikiem napędzającym działania w filarach nr I („Doskonała baza naukowa”) i filaru nr III („Innowacyjna Europa”). APPLiA Europe wraz z pozostałymi sygnatariuszami postulują, by działania w ramach filaru nr II napędzane były strategicznymi priorytetami Unii Europejskiej i jasno określonymi potrzebami przemysłu.

W oświadczeniu podkreślono, iż filar nr II ma najważniejsze znaczenie dla:

  • budowania długoterminowych, opartych na zaufaniu partnerstw publiczno-prywatnych (PPP) wśród różnych europejskich podmiotów zajmujących się badaniami, rozwojem i innowacjami. Partnerstwa te zapewniają absorpcję nowatorskich technologii przez przemysł i ich dalsze przekształcanie w nowe rozwiązania, produkty i usługi, poprawiając dobrobyt i jakość życia ludzi, a także zwiększając długoterminową konkurencyjność Europy. Filar II w obecnych kształcie , który obejmuje najważniejsze partnerstwa przemysłowe UE, w szczególności partnerstwa międzyprogramowe i zinstytucjonalizowane, wspiera te ambicje. W związku z tym faktem filar II wraz z będącymi jego częścią partnerstwami przemysłowymi będzie musiał zostać dodatkowo wzmocniony odpowiednim budżetem.
  • zmniejszenia ryzyka i niepewności oraz stymulowania prywatnych inwestycji w Europie poprzez zademonstrowanie wsparcia UE dla sektorów intensywnie wykorzystujących technologie, przy jednoczesnym zachowaniu neutralności technologicznej w celu zapewnienia równych szans na rynku wewnętrznym. Działania te doprowadziłyby do zwiększenia inwestycji przemysłu w badania, rozwój i innowacje w Europie zamiast w państwach trzecich, oraz do wspierania realizacji unijnej transformacji ekologicznej i cyfrowej.

Pełną treść apelu w języku angielskim znajda Państwo W TYM MIEJSCU.

Idź do oryginalnego materiału