Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) zakończyła ankietę, w której mieszkańcy Gdańska mieli możliwość wyrażenia swojego zdania na temat nazw przystanków nowej linii PKM Południe. Przeprowadzona konsultacja społeczna przyciągnęła ponad 13 tys. głosów, a wyniki pokazują wyraźną preferencję gdańszczan w kwestii nazewnictwa.
Największym poparciem, wynoszącym aż 40,31 proc., cieszył się pakiet nazw inspirowanych dzielnicami i obiektami Gdańska. Wśród zaproponowanych nazw znalazły się takie jak Gdańsk Oruńskie Przedmieście, Gdańsk Chełm, Gdańsk Orunia Górna, Gdańsk Maćkowy, Gdańsk Łostowice i Gdańsk Kowale. Mieszkańcy Gdańska jasno wskazali, iż nazwy związane z lokalnymi dzielnicami lepiej oddają charakter i tożsamość tych obszarów.
Mniejsze poparcie, bo 33,38 proc., uzyskał pakiet nr 2, który także odwoływał się do dzielnic, ale w innym zestawieniu. W tej opcji znalazły się m.in. Gdańsk Wzgórze Luizy oraz Gdańsk Potok Maćkowy.
Z kolei pakiet nr 1, który proponował nazwy oparte na nazwach ulic, jak w gdańskim metrze, zyskał najmniejsze poparcie – tylko 26,31 proc. Propozycje, takie jak Gdańsk Trakt Św. Wojciecha, Gdańsk Madalińskiego, czy Gdańsk Łostowice-Świętokrzyska, nie przekonały większości mieszkańców.
Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach. „Nowe przystanki PKM Południe wybrane. Każda nazwa to kawałek historii i tożsamości tych miejsc – wybrane przez Was, dla Was!” – napisała na swoim profilu na Twitterze.
Projekt PKM Południe to ważna inwestycja, która ma usprawnić transport w Gdańsku i połączyć Śródmieście z Kowalami. Dzięki konsultacjom społecznych, projektanci mogli zapoznać się z opinią mieszkańców i dostosować nazewnictwo do ich oczekiwań.
Zobacz również: