„Mieszkanie na start” już wpływa na sytuację na polskim rynku nieruchomości

8 miesięcy temu

Program „Mieszkanie na start” ma stać się dostępny najwcześniej jesienią bieżącego roku. Ale sama perspektywa jego pojawienia się na rynku silnie oddziaływuje na cały polski rynek nieruchomości.

Jak powszechnie wiadomo, programy rządowe mające na celu wspieranie zakupu mieszkań zawsze cię dużą popularnością. Mają one wiele zalet – dzięki nim jest możliwy szereg dopłat i ulg. Z drugiej strony mogą jednak prowadzić do sztucznego zwiększania popytu, w efekcie czego osoby pilnie potrzebujące własnego lokum mają jeszcze mniejsze szanse na jego otrzymanie.

Mieszkanie… ma niełatwy start

Co do wzrostu cen mieszkań jeszcze przed wprowadzeniem kredytu „Mieszkanie na start”, banki chętnie udzielają kredytów, co skłania setki tysięcy, zwłaszcza młodych Polaków, do ich brania. Efekt tego jest taki, iż w związku z sytuacją na rynku deweloperzy nie tracą czasu – i zwiększają ceny nieruchomości. Jak się okazuje, Polacy wykazują duże zainteresowanie zarówno mieszkaniami już dostępnymi, jak i tymi, których budowa dopiero się rozpoczyna. Dane z serwisu zametr.pl jasno pokazują, iż już po ogłoszeniu planu wprowadzenia kredytu „Mieszkanie na start” ceny wielu nieruchomości wzrosły choćby o kilkanaście procent. choćby dochodzi do sytuacji, gdzie ceny lokali zmieniają się w ciągu kilkudziesięciu godzin o ponad 100 tysięcy złotych w górę. Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedno zjawisko, z którym mamy do czynienia – Jeszcze niedawno rekord dokonanych rezerwacji mieszkań na sprzedaż w ciągu dnia wynosił 120 rezerwacji. Teraz, za sprawą „Mieszkania na start”, wzrósł on do 140 w ciągu doby.

Podobieństwa i różnice

Jeżeli dokładniej przyjrzymy się nowemu rządowemu programowi, zauważymy, iż w porównaniu z wcześniejszym programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” ma on zupełnie inne warunki. Przede wszystkim Jest on adresowany nie tylko do małżeństw, ale także do osób samotnych, samotnie wychowujących dzieci, oraz par samotnych tworzących wspólne gospodarstwo domowe. Istotną zmianą jest również brak ograniczenia wiekowego, które wcześniej wynosiło 40 lat. Program „Mieszkanie na start” adresowany jest do osób poniżej 35. roku życia oraz gospodarstw domowych składających się z co najmniej dwóch osób, bez ograniczeń wiekowych.

W programie wprowadzono także limity dochodowe, zależne od wielkości gospodarstwa domowego, oraz limity powierzchni użytkowej nieruchomości. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego jest uzależniona od stanu posiadania nieruchomości oraz dochodów. Program oferuje preferencyjne oprocentowanie kredytu, które wynosi od 0 proc. do 1,5 proc., w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

Planowany budżet programu na rok 2024 wynosi 500 milionów złotych. Nabór wniosków na kredyt hipoteczny ma rozpocząć się najpóźniej jesienią tego roku.

Idź do oryginalnego materiału