Mieszkanie za 2 proc. wartości. Trwa wyprzedaż w polskich miastach

13 godzin temu
Część miast wciąż chce pozbyć się mieszkań komunalnych. Powodem są problemy z lokatorami oraz zły stan nieruchomości. W związku z tym lokale można nabyć choćby z 98-procentową bonifikatą. Nie wszędzie jednak jest aż tak kolorowo. Gdzie przez cały czas można wykupić nieruchomości za ułamek ceny? Największą uwagę zwraca Bydgoszcz.
Jak informował w marcu tego roku serwis Dziennik Gazeta Prawna, mieszkania komunalne wciąż są sprzedawane w niezwykle niskich cenach. Najemcom oferuje się zniżki na wykup nieruchomości wynoszące od 20 poc. do choćby 98 proc. wartości rynkowej. W efekcie zasoby mieszkaniowe znacznie zmalały między innymi w Bydgoszczy, Warszawie, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu i we Wrocławiu. Takie spadki dotyczą od kilkunastu do choćby kilku tysięcy lokali w ciągu ostatnich lat. Ma to również bezpośredni związek z chęcią pozbycia się mieszkań komunalnych przez poszczególne miasta z powodu nieistniejącej strategii mieszkaniowej, problemów z lokatorami albo koniecznością przeprowadzenia remontów.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy mieszkania są za drogie?


Tanie mieszkania komunalne. Samorządy wolą pozbyć się problemu
Jak informował Dziennik Gazeta Prawna, posiadanie takich nieruchomości to dla samorządów duży problem. Wiele budynków oraz mieszkań wymaga gruntownych remontów, co dla miast jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Ponadto dochodzą do tego zaległości czynszowe lokatorów. W związku z tym miasta wolą sprzedać je z ogromną bonifikatą i pozbyć się zmartwienia. Są jednak tego plusy i minusy.
Kurczący się zasób takich mieszkań to poważne zmartwienie dla osób oczekujących na lokale komunalne. Z danych GUS wynika, iż na koniec 2024 roku kolejka obejmowała aż 119,3 tys. rodzin. 86 proc. wszystkich wniosków dotyczy właśnie nieruchomości w miastach. Według wiceministra rozwoju i technologii Tomasza Lewandowskiego z Nowej Lewicy trzeba się zatem mocniej zastanowić nad sensownością takich kroków, w jego opinii bowiem "sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą nie znajduje dziś już żadnego uzasadnienia". Jak zauważa natomiast serwis Spider's Web, Lewica złożyła choćby specjalny projekt, który zakazywałby sprzedaży mieszkań komunalnych ze zniżką. Takie zasady miałyby obowiązywać w całej Polsce od 2027 roku. Na ten moment jest to jednak wyłącznie pomysł.


Mieszkanie komunalne za dwa proc. wartości rynkowej. Rynek wtórny zaciera ręce
Mimo iż w tej chwili nie ma oficjalnych obostrzeń dotyczących zakazu sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą, niektóre samorządy już jakiś czas temu zdecydowały się na taki ruch. Sprzedaż całkowicie wstrzymano ze względu na to, iż takie nieruchomości często trafiały na rynek wtórny, między innymi w Legionowie oraz Sopocie. Z relacji serwisu Spider's Web wynika zaś, iż zniżki nie są stosowane, na przykład w Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie.
Sprawdź również: Nie odbieraj od tego numeru. Od miesięcy męczy Polaków. "Wmawiają, iż mam kredyt"


Na bonifikaty wciąż można liczyć natomiast:


w Bydgoszczy - zniżka od 90 do choćby 98 proc.,
we Wrocławiu - zniżka od 85 do 93 proc.,
w Katowicach - zniżka 60-80 proc. (budynki wielolokalowe) i 40 proc. (budynki jednorodzinne),
w Gdańsku - zniżka 90 proc. (brak możliwości składania nowych wniosków),
w Krakowie - zniżka 50 proc. (do 2022 roku aż 90 proc.),
w Łodzi - zniżka od 50 do 90 proc.,
w Poznaniu - zniżka od 40 do 90 proc.,
w Olsztynie - zniżka od 20 do 85 proc.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału