Jak informuje jeden z "funduszy hipotecznych" działających na polskim rynku (firma oferuje renty dożywotnie za mieszkanie), seniorzy, którzy decydują się na oddanie lokum otrzymują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. O wysokości świadczenia decyduje wartość lokum oraz wiek seniora.
Po ujawnieniu przez media zakupu kawalerki przez Karola Nawrockiego pojawiła się szansa na uregulowanie umów dożywocia. MS analizuje problem - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".Reklama
"Jak pokazują dane Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) i Ministerstwa Sprawiedliwości, z roku na rok rośnie liczba umów o dożywocie. W 2008 r. zawarto ich ok. 2 tys., a w ubiegłym już ponad 18 tys. Gazeta informuje, iż w Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczęły się prace nad nowelizacją przepisów. Eksperci resortu analizują, jakie zmiany w prawie są konieczne, by poprawić bezpieczeństwo seniorów" - czytamy.
Renta dożywotnia czy hipoteka odwrócona? Wciąż brakuje przepisów
Jak podkreśla dziennik, punktem wyjścia jest projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym przygotowany już w 2013 r.. "Zakłada on, iż oferowanie takiego produktu będzie wymagało zezwolenia KNF. Mogłyby to robić tylko spółki akcyjne o kapitale zakładowym w wysokości przynajmniej 2 mln euro. W każdym przypadku ten kapitał musiałby być co najmniej o 15 proc. większy niż prognozowana suma zobowiązań na kolejne dwa lata. Do tego projekt określa katalog praw i obowiązków stron umowy i mocno ogranicza świadczeniodawcy możliwość zbycia nieruchomości w trakcie trwania umowy. Karą za złamanie prawa miała być utrata zezwolenia KNF" - wskazano.
Gazeta przypomina, iż "ta propozycja leży w rządowych szufladach od 12 lat". "RPO kilkakrotnie występował do poprzedniej ekipy rządzącej o wznowienie prac nad ustawą. Opisana przez media sprawa przejęcia kawalerki przez kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego sprawiła, iż temat ożył" - stwierdza "DGP".
Dodajmy, iż w wielu krajach funkcjonują odrębne przepisy o tzw. hipotece odwróconej (oddanie mieszkania za cykliczne świadczenie pieniężne). Rynek jest regulowany i działają na nim duże instytucje finansowe.
***