Autor: Karolina Gemza
W 2023 roku nowy rząd zastał szereg poważnych wyzwań. Czas mija, a najważniejsze problemy przez cały czas czekają na rozwiązanie. TEP wyszło naprzeciw tym wyzwaniom i przedstawiło rekomendacje reform, przygotowane przez 35 uznanych ekonomistów.
GOSPODARKA MA GŁOS
Kryzys w wymiarze sprawiedliwości, niezrównoważone finanse publiczne, czy chaos w systemie podatkowo-składkowym wywołany ,,Polskim Ładem” wciąż pozostają poważnymi problemami dla polskiej gospodarki. Dlatego Towarzystwo Ekonomistów Polskich (TEP) opublikowało raport, który powstał na podstawie wniosków z cyklu debat eksperckich TEP ,,2023. Gospodarka ma głos”, wspieranych przez FWG. W raporcie przeprowadzono szczegółową analizę sytuacji Polski i przygotowano rekomendacje dla Rządu RP, bo niedługo minie rok od październikowych wyborów, a najważniejsze reformy jeszcze nie zostały rozpoczęte.
– Z jednej strony, to kilka czasu, biorąc pod uwagę liczbę i skalę problemów w gospodarce, które należy rozwiązywać dochowując standardów dobrego stanowienia prawa – zauważają autorzy raportu. – Z drugiej strony, pierwsza połowa kadencji to czas, kiedy są największe szanse na podjęcie potrzebnych, choć niekiedy mniej opłacalnych politycznie decyzji. To pokazuje, iż czasu w przeprowadzenie dobrych projektów reform i uzyskanie dla nich poparcia społecznego jest bardzo niewiele – dodają.
Trwa cykl debat TEP ‘’2023. Gospodarka ma głos” [Wideo]>>
KLUCZOWE REFORMY
Raport “Gospodarka ma głos 2024” obejmuje diagnozę i rekomendacje w 12 najważniejszych obszarach, zarówno tych będących przedmiotem ożywionej debaty publicznej, jak dostępność mieszkań w Polsce, inflacja, czy kryzys demograficzny, jak i tych nieco rzadziej poruszanych, jak wzrost konkurencji w polskiej gospodarce, czy przebudowa instytucji publicznych.
– Jesteśmy przekonani, iż zarówno syntetyczna diagnoza, jak i kierunkowe rekomendacje pozostają aktualne i stanowią wartościowy głos na rzecz potrzebnych zmian – podsumowują eksperci.
Pobierz i przeczytaj raport ,,Gospodarka ma głos 2024” na stronie TEP>>
JAK POKONAĆ INFLACJĘ?
W walce z inflacją, autorzy raportu rekomendują przede wszystkim porzucenie praktyki pobudzania wzrostu gospodarczego przez ekspansywną politykę monetarną, gdyż w rzeczywistości prowadzi do pogłębienia problemu. Rada Polityki Pieniężnej powinna skupić się na swoim podstawowym celu – dbaniu, by inflacja nie przekraczała poziomu 2,5%. Należy zwrócić uwagę zarówno na politykę pieniężną, jak i fiskalną, gdyż stanowią cały układ zależności w walce z inflacją. Konieczna jest również zmiana komunikacji banku centralnego, która aktualnie polega na odrzucaniu lub pomijaniu istotnych dowodów oraz opinii ekspertów ekonomicznych.
JAK ZWIĘKSZYĆ DOSTĘPNOŚĆ MIESZKAŃ W POLSCE?
– Mieszkanie jest towarem i powinno być towarem, ale powinno być dostępne i do tego są potrzebne różne narzędzia państwa. Natomiast pomysł utworzenia państwowego dewelopera jest bzdurą – mówiła w debacie TEP dr Irena Herbst, ekonomistka, była wiceminister budownictwa oraz gospodarki, prezes zarządu Fundacji Centrum Partnerstwo Publiczno-Prywatne.
Jak wskazują autorzy raportu, programy takie jak Bezpieczny Kredyt 2% przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych, gdyż prowadzą do wzrostu cen mieszkań. Zamiast nich, rekomendują takie dobieranie instrumentów, by obniżała się cena mieszkań w relacji do zarobków. Polityka mieszkaniowa powinna być prowadzona jako całość, a nie jako zbiór odrębnych, nadmiernie mnożonych programów, a zamiast dotacji publicznych na wkład własny powinno się rozwijać systemy oszczędzania na cele mieszkaniowe w powiązaniu z ulgami podatkowymi. W raporcie zasugerowano również między innymi uwolnienie gruntów rolnych w granicach miast na inwestycje mieszkaniowe, czy wprowadzenie przepisów umożliwiających działanie funduszom REIT.
To tylko niektóre rekomendacje z raportu TEP. Sugestie dotyczące pozostałych obszarów gospodarki dostępne są w raporcie, do pobrania na stronie TEP>>
Rusza cykl debat eksperckich TEP “2024. Gospodarka ma głos”>>
GOSPODARKA MA GŁOS 2024. NOWY CYKL DEBAT
W trakcie pierwszego cyklu debat ,,Gospodarka ma głos”, rozmówcy poświęcili uwagę sformułowaniu rekomendacji dla polityki gospodarczej rządu, który miał być wyłoniony w wyniku październikowych wyborów.
W tym roku rozpoczęła się druga edycja cyklu, a zaproszeni eksperci ponownie koncentrują się na wypracowaniu rekomendacji dla rządzących – tym razem poruszając 10 tematów szczególnie ważnych w ubiegłym roku. W ramach projektu odbyły się już debaty na temat Europejskiego Zielonego Ładu, 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, czy przyszłości polityki pieniężnej w Polsce. Nagrania z rozmów dostępne są na stronie TEP.
Jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Debata TEP z cyklu „2024. Gospodarka ma głos”>>
ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI
-
-
-
- Wspieramy Campus Polska Przyszłości. Sprawdź dlaczego>>
- Polacy przychylni euro w dłuższej perspektywie, ale musimy się dobrze przygotować. Wyniki badania FWG>>
- „Dobrobyt społeczny a odpowiedzialność jednostki”; David Schmitz [Lektury FWG]>>
-
-