Prokuratorzy federalni postawili Keonne’owi Rodriguezowi i Williamowi Lonergan Hillowi, założycielom Samourai Wallet, zarzuty spiskowania w celu prania pieniędzy. Zgodnie z opublikowanym w środę komunikatem, oskarżeni rozwijali, promowali i obsługiwali mikser kryptowalut, który „umożliwił wypranie pieniędzy na sumę ponad 100 milionów dolarów pochodzących z nielegalnych rynków dark webu”. Według prokuratury, od 2015 roku do dziś, Samourai Wallet miało ułatwić nielegalne transakcje na kwotę około 2 miliardów dolarów.
Kolejne szemrane miksery kryptowalut pod ostrzałem
Rodrigueza aresztowano w środę rano i niezwłocznie stanie przed sądem w Pensylwanii. Hill, CTO Samourai Wallet, został zatrzymany tego samego dnia w Portugalii. Czeka go ekstradycja do USA.
Strona internetowa Samourai Wallet, która była hostowana w Islandii, również została przejęta. Nakaz zajęcia wydano również dla aplikacji mobilnej dostępnej w Google Play Store. Oskarżeni zgromadzili około 4,5 miliona dolarów z opłat za swoje usługi, co dodatkowo obciąża ich konto w procesie sądowym.
Aresztowania te następują w momencie, gdy Departament Sprawiedliwości przygotowuje się do nadchodzącego procesu Romana Storma, współzałożyciela Tornado Cash. Niedawno jednostka DOJ w Waszyngtonie odniosła sukces, uzyskując wyrok skazujący Romana Sterlingova, operatora jeszcze innego miksera — Bitcoin Fog. Ponownie za pranie pieniędzy. Działania te podkreślają zdecydowaną postawę rządu USA wobec narzędzi kryptowalutowych, które wykorzystują przestępcy.
Wszystko to rzuca światło na rosnące napięcie między innowacjami w sektorze kryptowalut a regulacjami rządowymi, mającymi na celu zapobieganie przestępczości finansowej. Jak widać, choćby działalność, która z założenia ma wspierać prywatność i bezpieczeństwo transakcji, może stać się przedmiotem zainteresowania organów ścigania, gdy przekroczy pewne prawne granice.
W kontekście globalnego wzrostu zainteresowania kryptowalutami, wydarzenia te mogą mieć długoterminowe następstwa dla całego sektora.
Jak działa mikser kryptowalut?
Miksery kryptowalut, znane także jako tumblery, to usługi mające na celu zwiększenie prywatności użytkowników. Robią to poprzez ukrycie pochodzenia i celu transakcji kryptowalutowych. Jak to działa? Użytkownicy wpłacają swoje kryptowaluty do miksera, gdzie mieszają się z innymi środkami. Następnie wysyła się na wybrane adresy w taki sposób, aby zatrzeć ślad transakcji.
Miksery mogą być używane do legalnych celów, takich jak ochrona prywatności transakcji. Niestety, również do prania pieniędzy lub innych nielegalnych działań. Ich legalność różni się w zależności od jurysdykcji. Niektóre kraje mogą nakładać dodatkowe regulacje w ramach przepisów przeciwdziałających praniu pieniędzy.