Miliardy dolarów na łagodzenie skutków inflacji. Rząd uruchomi dopłaty

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Japonia zamierza przeznaczyć równowartość 250 mld dolarów na łagodzenie skutków inflacji. W październiku inflacja CPI (konsumencka) sięgała w Japonii 2,3 proc. W sierpniu sięgała 2,8 proc. Dodajmy, iż wiosną br. po raz pierwszy od 17 lat bank centralny Japonii podniósł koszt pieniądza, odchodząc tym samym od polityki ujemnych stóp procentowych.


Japoński rząd zatwierdził w piątek pakiet gospodarczy o wartości 39 bln jenów (250 mld dolarów), który ma na celu ograniczenie rosnących kosztów energii i pomoc najuboższym w łagodzeniu skutków inflacji. Rząd w Tokio zamierza uruchomić rozbudowany system dopłat.


W celu sfinansowania pakietu mniejszościowy gabinet premiera Shigeru Ishiby będzie dążył do uchwalenia dodatkowego budżetu w wysokości 13,9 bln jenów na rok fiskalny do marca 2025 roku. Dokument trafi pod obrady parlamentu podczas nadzwyczajnej sesji, która jest zaplanowana na przyszły czwartek.Reklama
Rząd chce przeznaczyć 12,7 bln jenów na walkę z inflacją kosztową, w tym na dotacje, które mają wyrównać wzrost cen energii elektrycznej, gazu i benzyny. Jednorazowe świadczenia pieniężne w kwocie 30 tys. jenów (ok. 800 złotych) przewidziano natomiast na przeciwdziałanie rosnącym kosztom edukacji. Środki te będą dodatkowym wsparciem obok wypłacanych już 20 tys. jenów na dziecko.
Na działania stymulujące gospodarkę, w tym wieloletni program wsparcia rozwoju sztucznej inteligencji i przemysłu półprzewodników, przewidziano ok. 19,1 bln jenów.

Program wsparcia obniży CPI w Japonii?


Według rządowych prognoz, plan wsparcia wpłynie na obniżenie cen konsumpcyjnych o ok. 0,3 punktu procentowego. Premier Ishiba liczy, iż oprócz złagodzenia negatywnego wpływu inflacji nowy pakiet doprowadzi też do ożywienia gospodarek regionalnych, które zmagają się z trudnościami.
Dodajmy, iż inflacja konsumencka w Japonii od kwietnia 2022 r. utrzymuje się powyżej 2 proc., a swój szczyt sięgnęła w styczniu 2023 r. na poziomie 4,3 proc. Dokładnie rok później, w styczniu 2024 r., inflacja zeszła do 2,2 proc., a inflacja bazowa (z wyłączeniem zmian cen żywności, paliw i energii) do 2 proc.
Idź do oryginalnego materiału