"Zaangażowanie tego ważnego podmiotu ma dla nas nie tylko wymiar finansowy. To oznaka zainteresowania administracji amerykańskiej naszym projektem" - powiedział dyrektor pionu finansowego PEJ Wojciech Rosiński, cytowany w komunikacie.
Jak dodał, podpisany list intencyjny odzwierciedla efekty wielomiesięcznych rozmów prowadzonych przez PEJ z tą instytucją - jak również z innymi wiodącymi instytucjami z rynku amerykańskiego, zainteresowanymi nie tylko polską, ale i światową transformacją energetyczną.
Amerykanie deklarują wsparcie dla polskiego atomu
"DFC jest zaangażowana w zwiększanie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. List intencyjny stanowi krok w kierunku zmniejszenia regionalnej zależności od eksportu rosyjskiej energii, a jednocześnie wyraża dążenie do wzmocnienia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy" - potwierdziła szefowa DFC ds. inwestycji Agnes Dasewicz. Reklama
Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński, który był obecny przy podpisywaniu listu intencyjnego, wyraził zadowolenie z kolejnego kroku przybliżającego Polskę do budowy elektrowni atomowej. "Cieszę się, iż ten najważniejszy projekt nabiera tempa. Pierwsza polska elektrownia jądrowa to symbol naszego wspólnego zaangażowania na rzecz czystej i bezpiecznej przyszłości energetycznej. To istotny dzień dla relacji polsko-amerykańskich! Stany Zjednoczone są w pełni zaangażowane we wspieranie transformacji energetycznej Polski, w tym także poprzez zaangażowanie ze strony amerykańskich instytucji finansowych" - powiedział cytowany w komunikacie PEJ.
DFC to instytucja, która współpracuje z sektorem prywatnym w celu finansowania projektów mających być odpowiedziami na wyzwania, przed którymi stoi w tej chwili rozwijający się świat. Inwestuje w sektorach takich jak energetyka, opieka zdrowotna, infrastruktura krytyczna i technologia.
Otrzymany list intencyjny DFC to kolejny dokument dotyczący finansowania projektu elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino. To właśnie w tej lokalizacji w pomorskiej gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim, ma powstać pierwsza polska siłownia atomowa. Podobną deklarację, na równowartość ok. 70 miliardów złotych, złożył wcześniej amerykański Export-Import Bank (Exim Bank), w wyniku wieloletnich rozmów z amerykańską firmą Westinghouse, w których od ubiegłego roku brały udział PEJ i Bechtel (amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel wchodzą w skład amerykańskiego konsorcjum realizującego inwestycję PEJ na Pomorzu).
Kiedy rozpocznie pracę pierwsza polska elektrownia jądrowa?
Zarówno DFC, jak i Exim Bank należą do wiodących instytucji finansowych na świecie - przypomina PEJ w komunikacie.
Budowa pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Polsce, według obowiązujących założeń, ma się rozpocząć w 2028 r., a zakończyć w 2035 r. Elektrownia docelowo będzie składać się z trzech bloków. Siłownia ma generować moc do 3750 MWe.
PEJ pozyskała już decyzję środowiskową dla budowy elektrowni, a także decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska.