Miliardy złotych na przetargi. "Polska będzie największym placem budowy"

11 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


- Polska będzie największym placem budowy w Europie. Mamy przygotowane środki budżetowe, projekty europejskie, jesteśmy przygotowani do realizacji środków z KPO i to jest najważniejsza sprawa dla firm - powiedział w Łodzi minister infrastruktury Dariusz Klimczak po spotkaniu z przedstawicielami spółek nadzorowanych przez resort. Zapowiedział ogłoszenie nowych przetargów


W poniedziałek w Łodzi minister infrastruktury Dariusz Klimczak w obecności wiceszefa resortu rozwoju i technologii Michała Jarosa poinformował o planach inwestycyjnych. Wskazywał na rozwój związany z drogami, koleją, gospodarką wodną, morską, lotnictwem.
- W Ministerstwie Infrastruktury w tym i przyszłym roku ogłosimy przetargi o wartości 80 mld złotych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w tym roku wyda na budowę dróg w Polsce 20 mld złotych. (...) Czekają nas naprawdę złote czasy dla wszystkich przedsiębiorców, którzy inwestują w budownictwo (...) To jest bogata oferta dla polskich przedsiębiorców - powiedział.Reklama


MI zapowiada inwestycje w budownictwo


Podkreślił, iż "od tego ile inwestujemy w infrastrukturę zależy kondycja naszej gospodarki".


- Rozmawiamy nie tylko o pieniądzach na inwestycje, miliardach złotych, które zostaną wpompowane w polską gospodarkę, ale także o ułatwieniach w procesie inwestycyjnym. To, co jest bolączką firm, procesów inwestycyjnych to niezbyt jasne, skomplikowane procedury, które także chcemy wyprostować. Dlatego dzisiaj wspólnie z ministrem odpowiedzialnym za gospodarkę rozmawiamy o potrzebach deregulacji tak, aby proces inwestycyjny w Polsce był łatwy - podkreślał Klimczak, podkreślając, iż plany MI są "ambitne".
Wskazał, iż Polskę niebawem odwiedzi unijna komisarz odpowiedzialny za transport, co też jest związane z polską prezydencją w Radzie UE.
- Dzisiaj mogę jasno i pewnie powiedzieć, iż Polska będzie największym placem budowy w Europie. Mamy przygotowane środki budżetowe, projekty europejskie, jesteśmy przygotowani do realizacji środków z KPO i to jest najważniejsza sprawa dla firm. Dzisiaj w Łodzi spotkała się branża budowlana z przedstawicielami rządu odpowiedzialnymi za inwestycję, z inwestorami. To był wspólny dialog, wspólne wzięcie wspólne odpowiedzialności za gospodarkę - podkreślił, dodając, iż w rozmowach wzięli udział przedstawiciele m.in. CPK, portów morskich, GDDKiA, Wód Polskich.
- To jest pierwsze tego typu spotkanie które miało miejsce w Polsce; jego kontynuacją będą szczegółowe spotkania w różnych branżach. Będziemy mogli czerpać z doświadczenia tych, którzy pracują na budowie - powiedział szef MI.


"Polityka nie może mieć wpływu na procesy gospodarcze"


Klimczak odniósł się także do zaprezentowanego przez Donalda Tuska w Warszawie planu gospodarczego. Zapewnił, iż jest to efekt wielomiesięcznej pracy, w międzyresortowym porozumieniu.
- Nasi poprzednicy zostawili nam procedurę nadmiernego deficytu. Żeby móc sfinansować nowe inwestycje w Polsce warte kilkadziesiąt miliardów złotych, trzeba być przygotowanym - powiedział, wskazując tu na uzyskanie finansowania z funduszy europejskich czy KPO.
Poruszył także temat CPK. - Zasadniczą zmianą, jaką dokonaliśmy, to jest wymiana strategicznego partnera z zagranicznego na krajowych. Dzisiaj strategicznym partnerem, który zapewnił finansowanie wielkości 9 miliardów złotych, będą Polskie Porty Lotnicze, a nie koncerty międzynarodowe. My chcemy realizować polskie projekty w oparciu o polskich inwestorów, ale także tych, którzy przez Polaków będą zarządzali tymi inwestycjami - podkreślił.
Klimczak przyznał również, iż "polityka nie może mieć wpływu na procesy gospodarcze" i "to gospodarka musi kształtować rzeczywistość, a nie politycy którzy chcą wygrywać poszczególne wybory".
Obecny na konferencji wiceszef resortu rozwoju i technologii Michał Jaros podkreślał z kolei, iż "nie ma gospodarki bez infrastruktury". Zapowiedział, iż jednym z efektów rozmów przedstawicieli branży budowlanej z władzami samorządowymi oraz rządu będzie nowelizacja Prawa budowlanego, aby uprościć przepisy inwestycyjne.
Wskazał, iż priorytetem polskiej prezydencji w Radzie UE jest zarówno bezpieczeństwo, jak i konkurencyjność rodzimych firm.
Idź do oryginalnego materiału