Z Krajowego Planu Renowacji Budynków wynika, iż w ciągu najbliższych 5 lat Polska powinna zmodernizować blisko milion nieruchomości, a do 2040 roku wyeliminowane zostaną systemy grzewcze spalające gaz i węgiel. Czy to realny plan?
Odpowiedź na unijne wymagania
Krajowy Plan Renowacji Budynków jest odpowiedzią na unijną dyrektywę budynkową, będącą częścią Zielonego Ładu. Jego celem jest stworzenie ewidencji nieruchomości wymagających modernizacji oraz ustalenie strategii działania na najbliższe lata. Założeniem planu jest zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej wszystkich budynków na terenie Polski do 2050 roku.
– Plan jest dokumentem strategicznym, który przedstawi działania mające na celu zapewnienie renowacji krajowych zasobów budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, w celu osiągnięcia w Polsce do 2050 r. wysoce energooszczędnych, bezemisyjnych i zdekarbonizowanych zasobów budowlanych – tłumaczą autorzy planu.
Projekt został przygotowany przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, Narodową Agencję Poszanowania Energii oraz Fundację Instytut Reform. To pierwszy dokument, określający tempo wdrażania unijnej dyrektywy.
Podstawą jest termomodernizacja
Według planu, w Polsce jest około 15,2 mln budynków, z czego jedynie 3% nie podlega nowym regulacjom. Aż 46% to budynki jednorodzinne, 47% to budynki użyteczności publicznej, a pozostałe 7% to nieruchomości wielorodzinne. Najwięcej jest budynków, które powstały przed 1990 rokiem, a co za tym idzie mają niską efektywność energetyczną. Aż 60% wykorzystuje jako jedyne źródło ogrzewania paliwa stałe – węgiel i drewno.
Krajowy Plan Renowacji Budynków przewiduje dwa scenariusze modernizacji. Scenariusz ambitny zakłada, iż Polacy całkowicie zrezygnują z paliw kopalnych i zastąpią je zeroemisyjnymi źródłami ogrzewania. Oznaczałoby to, iż w ciągu najbliższych 5 lat wyremontowanych zostanie blisko milion budynków, a do 2050 roku remonty obejmą 4 mln nieruchomości.
Potencjał oszczędności
Według autorów raportu planowana modernizacja pozwoliłaby na oszczędność choćby 305 TWh energii rocznie. Osiągnięcie takiego wyniku wymaga jednak kompleksowych działań termomodernizacyjnych na terenie całego kraju, a co za tym idzie ogromnych nakładów finansowych.
Analitycy podkreślają, iż osiągnięcie zamierzonego wyniku jest możliwe jedynie po uproszczeniu dostępu do instrumentów finansowych takich jak preferencyjne kredyty, dotacji oraz programy wsparcia dla samorządów.
Źródła: gov.pl, Krajowy Plan Renowacji
Fot. Canva