Po trudnych pandemicznych doświadczeniach zdrowie psychiczne Polek i Polaków potrzebuje szczególnego wsparcia i uwagi. Jednym z narzędzi, które może być w tej sytuacji pomocne, jest start-up psychologiczny Mindgram. Założona m. in. przez Małgorzatę Ohme platforma zapewnia kompleksową opiekę psychologiczną dla pracowników i ich rodzin.
Dziennikarka, prezenterka, popularyzatorka wiedzy psychologicznej i psycholożka. Małgorzata Ohme sprawdziła się już w wielu rolach, a teraz zdobywa doświadczenia jako CIO start-upu well-beingowego. Wraz z nią za projekt odpowiadają Adam Plona (dawniej w Wirtualnej Polsce) oraz CEO Jakub Zieliński (współzałożyciel NextWeb Ventures i Blomedia).
Potrzeba matką wynalazku
Jeszcze przed pandemią szacowano, iż na zaburzenia psychiczne może cierpieć aż 8 milionów dorosłych Polaków. jeżeli dodatkowo uwzględni się fakt, iż 1/3 ozdrowieńców po COVID-19 walczy ze stresem, lękiem i zmianami nastroju, potrzeba nagłych działań ratunkowych staje się oczywista.
Skutki bezprecedensowego ciągu zdarzeń w postaci masowego lęku, izolacji oraz ograniczonego dostępu do służby zdrowia, są trudne do oszacowania. Można jedynie spekulować jak wielką wyrwę w sferze psychicznej Polek i Polaków wywołała pandemia, a także nieodległa wojna oraz zawirowania makroekonomiczne.
Twórcy platformy Mindgram celnie zdiagnozowali aktualny stan społeczeństwa i przygotowali rozwiązanie łączące technologię z wiedzą i doświadczeniem ekspertów od dobrostanu psychicznego. Dostępne w modelu subskrypcyjnym narzędzie jest skierowane przede wszystkim do pracowników firm oraz ich rodzin. Daje dostęp do warsztatów grupowych, pakietów mindfulness, treningów relaksacyjnych oraz programów terapeutycznych.
Jest to połączenie profesjonalnego wsparcia psychologicznego z elementami profilaktyki zdrowia i rozwoju osobistego. Użytkownicy korzystają z usług terapeutów, trenerów i coachów. Kompleksowe podejście do well-beingu daje możliwość wyboru własnej ścieżki oraz znalezienia remedium na konkretne, indywidualne problemy.
Rozwój nie tylko osobisty
Założyciele zdecydowali się rozpocząć działalność od Polski, w której dostęp do psychoterapeutów jest niezwykle utrudniony (zaledwie 9 specjalistów na 100 000 mieszkańców). Plan dalszego rozwoju obejmuje kolejne kraje europejskie, w których tego rodzaju pomoc świadczona jest na niewystarczającym poziomie. w tej chwili platforma jest dostępna dla osób posługujących się językiem polskim, angielskim i hiszpańskim.
Dotychczasowe tempo rozwoju firmy pokazuje, iż założyciele poprawnie zidentyfikowali potrzeby użytkowników oraz inwestorów. W 2021 roku, w ramach rundy finansowania pre-seed, Mindgram pozyskał 8,5 mln zł. Wśród inwestorów znalazły się Market One Capital oraz kanadyjski fundusz Pamoja Capital. Rok później, w ramach rundy seed, spółka pozyskała kolejne środki – tym razem inwestorzy zdecydowali się przeznaczyć 7 mln euro.
Dodatkowy pakiet korzyści
Ekosystem start-upowy rządzi się swoimi prawami, a pracownicy firm nastawionych na szybki wzrost wymagają szczególnego wsparcia. Kto miałby go udzielić, jeżeli nie inny start-up? Dlatego platforma przygotowała specjalną ofertę o nazwie Mindgram for Startups. Opracowano ją z myślą o pracownikach intensywnie rozwijających się firm, którzy są szczególnie narażeni na stres, przepracowanie i wypalenie zawodowe.
Dla właścicieli firm Mindgram może być narzędziem, pozwalającym niwelować nieuchronne napięcia, jakie pojawiają się w dynamicznych środowiskach pracy. A także ważnym benefitem, który w obecnych, niespokojnych czasach może być szczególnie cenny dla pracowników. Warto pamiętać, iż w tej chwili well-being stał się nowym wskaźnikiem biznesowym, więc troska o dobrostan pracowników opłaca się na każdy możliwy sposób.
MG