Dla kogo i po co?
Mieszanki wypełniające GRUNTON funkcjonują na rynku już kilkanaście lat. Zostały stworzone z potrzeby technicznej – właśnie, aby zredukować problemy wynikające z układania wielu warstw zasypki i zagęszczania mechanicznego. Pierwsze zastosowania GRUNTONu dotyczyły głównie robót ziemnych – wypełnień wykopów liniowych, napraw instalacji wod.-kan. przebiegających pod nawierzchnią drogową, wymiany gruntu pod stopami fundamentowymi.
Na potrzeby tego rodzaju projektów Cemex przeprowadził szereg badań, począwszy od podstawowych parametrów mieszanki – konsystencji i gęstości, poprzez wytrzymałość na ściskanie, aż po cechy związane z geotechniką – stopień zagęszczenia, wtórny moduł odkształcenia, wskaźnik odkształcenia, wskaźnik nośności CBR, wskaźnik mrozoodporności wg WT5, a także wysadzinowość. Wszystko po to, aby stworzyć uniwersalny, płynny, samozagęszczalny materiał, który ma pewną wytrzymałość, ale nie jest betonem i nie przesztywnia konstrukcji. A czasem pozwala się usunąć dzięki narzędzi mechanicznych, o ile jego zastosowanie jest tymczasowe.
Rozwój i coraz szersza paleta zastosowań
Czas pokazał, iż zapotrzebowanie u inżynierów na tego rodzaju materiał jest ogromne. A wielu z nich, znając cechy i uniwersalność materiału, zgłosiło kolejne obszary zastosowań. Już nie tylko otwarte wykopy liniowe i szerokoprzestrzenne, ale także różnego rodzaju prace montażowe i demontażowe.
W przypadku osadzania w gruncie różnego typu zbiorników czy rurociągów, ogromnym wyzwaniem jest zagęszczenie zasypki pod kołowym przekrojem elementu, w tak zwanej pachwinie. Tutaj oczywistym rozwiązaniem jest GRUNTON – wpompowywany bezpośrednio do wykopu, w tempie kilkudziesięciu metrów sześciennych na godzinę, podpływa pod rurociąg czy zbiornik i pozwala na jego trwałe i bezpieczne osadzenie. Wykonawcy tego rodzaju inwestycji niejednokrotnie byli pod tak dużym wrażeniem tempa prac i oszczędności na kosztach siły roboczej i sprzętu, iż do całego wykopu używali GRUNTONu.
Kolejnym obszarem zastosowań jest likwidacja nieczynnych rurociągów czy podziemnych zbiorników – niedokładne wypełnienie i pozostawienie pustych przestrzeni grozi z czasem osunięciem gruntu, dlatego w takich przypadkach GRUNTON jest szczególnie ceniony. W zależności od przekroju likwidowanego rurociągu zalecany jest materiał o drobnym uziarnieniu - GRUNTON DR lub mieszanka o wysokiej płynności, zbliżona do iniektu – GRUNTON PIPE FILLER. Zasięg płynięcia mieszanek może sięgać kilkudziesięciu, a choćby powyżej 100 m – co niejednokrotnie zostało potwierdzone obserwacjami w otworach rewizyjnych.
Coraz częściej wykonuje się renowacje różnego rodzaju podziemnych instalacji metodą reliningu. W takich zastosowaniach również sprawdza się GRUNTON PIPE FILLER. Eliminuje problemy związane z samodzielnym przygotowaniem iniektów w oparciu o workowane mieszanki, pozwala dostarczać i wbudowywać duże ilości mieszanki w krótkim czasie, co znacząco przyspiesza prace. A wysoka płynność i niska lepkość dają gwarancję dobrego wypełnienia.
Specjalistyczne roboty fundamentowe w skomplikowanych warunkach geotechnicznych wymagają czasem stosowania różnego rodzaju przesłon filtracyjnych o charakterze tymczasowym. I tutaj również GRUNTON znalazł uznanie wśród projektantów i wykonawców czołowych firm specjalizujących się w głębokim fundamentowaniu. Co ciekawe, niejednokrotnie za ogromną zaletę GRUNTONu uznaje się dostępność wariantu o bardzo niskiej wytrzymałości. Ten wariant znajduje zastosowanie do wykonywania tymczasowych pali fundamentowych, w które z łatwością można montować berlinki bez uciążliwych dla otoczenia wstrząsów i hałasu. W gęstej tkance miejskiej byłoby to wręcz niemożliwe, tymczasem płynny i niezwiązany GRUNTON pozwala na łatwy montaż berlinek, a po zakończeniu prac – równie łatwy ich demontaż.
Spektakularne realizacje
Na przestrzeni kilkunastu lat, od kiedy GRUNTON wszedł na stałe do oferty Cemex, zrealizowano setki projektów z jego zastosowaniem.
Liczba obiektów referencyjnych gdzie wykorzystano GRUNTON nieustająco rośnie, a są wśród nich projekty bardzo różnego rodzaju:
- wypełnienie pomiędzy ścianami wykopu a budynkiem w gęstej tkance miejskiej,
- likwidacja przebudowywanej instalacji odprowadzania wód deszczowych na lotnisku,
- wypełnienie przestrzeni międzyrurowej podczas budowy gazociągu,
- likwidacja nieczynnego tunelu pod ulicą w centrum Warszawy,
- budowa tymczasowych przesłon filtracyjnych podczas prac fundamentowych.
We wszystkich tego rodzaju realizacjach projektanci i wykonawcy doceniają mieszanki GRUNTON za ich uniwersalność, łatwość wbudowania i niezwykle szybkie tempo prac oraz, a może przede wszystkim – za niezawodność rozwiązania.
Więcej informacji na: www.cemex.pl/grunton-mieszanki-wypelniajace
Osoba kontaktowa: Marek Dmochowski, tel: 691 393 125, email: [email protected]