Szef resortu rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk stanął na czele międzyresortowego zespołu ds. rozwoju przemysłu obronnego. Jego zadaniem będzie przede wszystkim przygotowanie analiz i rekomendacji do stworzenia Strategii Rozwoju Przemysłu Obronnego.
Minister Paszyk na czele zespołu ds. przemysłu obronnego
Międzyresortowy zespół powstał na mocy opublikowanego w piątek zarządzenia premiera, w myśl którego na czele miał stanąć szef "resortu adekwatnego do spraw gospodarki" - czyli szef MRiT Krzysztof Paszyk. Poza reprezentantami MRiT w skład zespołu mają wejść także m.in. przedstawiciele MON, MAP, MSWiA, resortu finansów oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.Reklama
Krzysztof Paszyk zaznaczył w mediach społecznościowych, iż zespół będzie zajmował się m.in.:
przeprowadzaniem analizy sektora obronnego, identyfikowaniem barier prawnych w rozwoju przedsiębiorstw działających w sektorze przemysłu obronnego, wypracowaniem nowych rozwiązań legislacyjnych ułatwiających funkcjonowanie podmiotów w sektorze przemysłu obronnego.
Przygotowany ma być rządowy dokument strategii dla państwowego przemysłu obronnego, co zapowiadał jeszcze w listopadzie 2024 roku w rozmowie z dziennikarzami Marcin Kulasek, ówczesny wiceszef resortu aktywów państwowych, odpowiedzialny za zbrojeniówkę, a w tej chwili minister nauki.
Międzyresortowy zespół opracuje strategię obrony państwa
Strategia ma objąć wszystkie spółki związane z państwowym przemysłem obronnym i ma dotyczyć całego polskiego sektora obronnego, z uwzględnieniem spółek prywatnych. Strategia dla przemysłu obronnego ma powstać do końca 2025 roku.
MAP od ubiegłego roku jest w trakcie tworzenia strategii dla spółek obronnych Skarbu Państwa, całość "będzie spinało" Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a Ministerstwo Obrony Narodowej "będzie takim najmocniejszym członkiem doradczym".
Do udziału w pracach zespołu Krzysztof Paszyk będzie mógł zapraszać także przedstawicieli ministra ds. europejskich, MSZ, resortów środowiska, nauki czy cyfryzacji, jak również KPRM, RCB, ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Zapraszani będą mogli być także przedstawiciele prezydenta, Sejmu i Senatu, jak również innych instytucji i środowisk naukowych czy eksperckich.
Efekty swojej pracy zespół będzie przedstawiał w formie uchwał. Przewodniczący zespołu będzie musiał co roku, do 15 marca, przedstawić Radzie Ministrów sprawozdanie z całorocznej działalności.