Poronienia dotyczą w Polsce choćby 20 proc. rozpoznanych ciąż, a więc ok. 30 tys. kobiet. w tej chwili przepisy wymagają od nich poznania płci, aby zyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego po stracie dziecka. Minister rodziny kończy z tym obowiązkiem.
Zasiłek macierzyński po poronieniu bez płci dziecka
W poniedziałek Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała dwa rozporządzenia, które upraszczają dostęp do zasiłku macierzyńskiego i pogrzebowego dla kobiet po poronieniach:
"Ostatnie, o czym powinna myśleć kobieta po stracie dziecka, to biurokracja. Dlatego zmieniamy przepisy - państwo ma w takich momentach wspierać, a nie stawiać przeszkody" - tłumaczy szefowa resortu rodziny. Reklama
Nowe przepisy wprowadzają specjalne zaświadczenie lekarskie potwierdzające martwe urodzenie dziecka na podstawie dokumentacji medycznej lub położniczej, które uprawniać będzie do wypłaty zasiłku macierzyńskiego czy zasiłku pogrzebowego po poronieniu. Dokument będzie wydawany niezależnie od czasu trwania ciąży przez lekarza specjalistę lub lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie położnictwa i ginekologii. W przypadku zasiłku pogrzebowego możliwe będzie także przedstawienie karty zgonu.
Dotychczas przepisy pozbawiały kobiety prawa do skróconego urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego, jeżeli nie zdążyły one poznać płci dziecka. MRPiPS przypomina, iż w przypadku poronienia przed 16. tygodniem ciąży ustalenie płci jest często niemożliwe bez kosztownych badań DNA, które nie zawsze dają jednoznaczny wynik i nie są refundowane. Ich cena to choćby 400-700 zł.
Równe prawo do macierzyńskiego po stracie dziecka
Rozporządzenia przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zrównują uprawnienia matek dzieci martwo urodzonych i zapewniają im wsparcie, którego wcześniej często były pozbawione:
"To koniec absurdu, który przez lata stawiał dodatkowe przeszkody kobietom w jednym z najtrudniejszych momentów ich życia", czytamy w komunikacie resortu rodziny.
Przeczytaj w Interii: Spodziewasz się dziecka? Przemyśl podział urlopów. Możesz stracić ponad 10 tys. zł w rok
Resort dodaje, iż "państwo nie może być źródłem cierpienia - ma być oparciem". Nad rozporządzeniami pracował Zespół ds. opracowania rozwiązań w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu, powołany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.
Na forum przedstawiono rozwiązania proponowane przez ministerstwo, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Planowany termin wejścia rozporządzeń w życie to 14 dni od daty ich publikacji.
Po poronieniu kobiecie przysługuje skrócony urlop macierzyński. Ma ona prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, który jest płatny w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Taki urlop przysługuje także kobiecie, której dziecko zmarło przed upływem ósmego tygodnia życia. Po poronieniu możliwe jest także otrzymanie pełnej kwoty zasiłku pogrzebowego. Ten jednak jest wypłacany jedynie, gdy nienarodzone dziecko zostało pochowane.