Miska wc jaką wybrać – z kołnierzem czy bez? Na co zwrócić uwagę?

1 rok temu

Aranżacja łazienki nie należy do najprostszych rozwiązań. Podczas planowania przestrzeni trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, które warunkować będą późniejszy komfort użytkowania. Jednym z ważniejszych czynników jest dobór odpowiedniej miski WC, która stanowi podstawowy element wyposażenia łazienki. Na rynku dostępne są liczne warianty, które różnią się budową, designem i sposobem montażu. Planujesz remont łazienki i nie wiesz, jaką miskę WC wybrać? Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę, by dobrać model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i aranżacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając miskę WC?

Choć wybranie idealnej muszli do domowej łazienki wydaje się proste, to rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Wystarczy sprawdzić ofertę sklepów z wyposażeniem wnętrz, by zobaczyć, iż dostępne na rynku modele różnią się między sobą pod wieloma względami. W zależności od potrzeb i preferencji możesz zdecydować się na model wolnostojący, podwieszany, krótki, długi, z kołnierzem i bez. Muszle klozetowe mogą się różnić zupełnie, dlatego tak ważne jest dobranie tej adekwatnej.

Jednak na co należy zwrócić uwagę, poszukując najlepszego rozwiązania? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • aspekt techniczny — odpowiednio dobrana miska ustępowa powinna być dopasowana do możliwości danej łazienki,
  • aspekt praktyczny — dla zapewnienia wygody użytkowania, miska toaletowa powinna być dopasowana pod względem rozmiaru i wysokości,
  • aspekty wizualne — miski ustępowe stanowią podstawowy element wyposażenia każdej łazienki, dlatego powinny być dobrane w sposób umożliwiający zachowanie spójności aranżacyjnej, odpowiednio dobrana miska nie powinna zaburzać ogólnej koncepcji wnętrza,
  • innowacyjne rozwiązania — producenci prześcigają się w proponowaniu coraz nowszych rozwiązań, których celem jest poprawa wygody użytkowania. Nowoczesne miski WC wyróżniają się licznymi udogodnieniami, które nie tylko poprawiają jakoś użytkowania, ale dodatkowo wspomagają utrzymanie czystości muszli i pozwalają na ograniczenie zużycia wody.

[[kategoria:1586:6]]

Zwróć uwagę na materiał, kolor i kształt

Wybierając odpowiednią miskę WC, warto w szczególności kierować się własnymi preferencjami i dopasowaniem do ogólnej aranżacji łazienki. Jednak dodatkowo, przy wyborze miski toaletowej warto zwrócić uwagę na takie czynniki, jak: materiał wykonania, kolor i kształt.

W kwestii materiału wykonania, możliwości wyboru wydają się ograniczone. Najpopularniejszym materiałem, z jakiego wykonuje się miski WC, jest ceramika. Materiał ten jest wykorzystywany do produkcji sanitariatów nie bez przyczyny. Przede wszystkim, wyróżnia się:

  • wysokim poziomem trwałości i odporności na różnego rodzaju uszkodzenia, w tym mechaniczne.
  • łatwość utrzymania czystości, ceramika jest odporna na plamy i zanieczyszczenia, co pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu higieny,
  • nie blaknie, dzięki czemu na długo zachowuje wysoki poziom estetyki.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest kolor. Zdecydowana większość modeli jest dostępna w kolorze białym, z uwagi na jego uniwersalność. Białe sanitariaty można z łatwością dopasować do większości aranżacji. Jednak poza tradycyjnymi, białymi modelami możesz wybrać miskę WC w kolorze czarnym, złotym, z efektem marmuru i wielu innych. Pamiętaj przy tym, iż choć kolorowe miski WC wyglądają ciekawie i pozwalają wprowadzić do łazienki odrobinę energii, to utrzymanie toalety w czystości może się okazać problematyczne.

Na sam koniec weź pod uwagę kształt miski WC. Obecne modele dostępne są w różnorodnych kształtach i formach. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się te owalne i okrągłe. Jednak dodatkowo możesz wybrać miski prostokątne, które ciekawie zaprezentują się w łazienkach utrzymanych w stylu nowoczesnym.

Rodzaje miski WC

Zastanawiając się nad tym, jaką miskę WC wybrać, warto wziąć pod uwagę rodzaj toalety. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na miski toaletowe kompaktowe i zawieszane.

WC kompakt

To do niedawna najpowszechniejszy model sedesu. WC kompakt wyróżnia się charakterystyczną, jednolitą budową, w której miska WC połączona jest ze zbiornikiem na wodę. Choć stopniowo modele tradycyjne wypierane są przez bardziej nowoczesne miski wiszące, to w dalszym ciągu kompakty znajdują swoich zwolenników. Kompakt WC doskonale wkomponuje się w przestrzeni czerpiącej inspirację z dawnych epok, w tym w szczególności w aranżacjach art déco oraz w styli francuskim czy nowojorskim.

Szczególną zaletą tego rozwiązania jest łatwy montaż. Sedes kompaktowy wystarczy przykręcić do podłogi dzięki śrub i połączyć z ujściem kanalizacyjnym. Niestety, z uwagi na masywną budowę, wariant ten nie sprawdzi się w małych łazienkach. Kompakt zajmuje znacznie więcej miejsca na podłodze, przez co może dodatkowo przytłoczyć niewielką przestrzeń.

Warto również nadmienić, iż tradycyjne sedesy znacznie trudniej utrzymać w czystości. Liczne zagłębienia sprzyjają osadzaniu się kurzu i brudu, przez co późniejsze czyszczenie może się okazać problematyczne. Aby uniknąć tego problemu, warto wybierać modele w kształcie prostej bryły, które zostały pozbawione dodatkowych załamań.

Usuwanie kamienia z toalety typu kompakt

Wybierz odpowiedni dopływ wody

Jeżeli zdecydowałeś się na kompakt WC, zwróć szczególną uwagę na wybór odpowiedniego typu dopływu. Choć jego umiejscowienie nie wpływa na jakość działania, to nie da się ukryć, iż ma znaczenie w kwestii estetycznej. Dopływ boczny jest najczęściej stosowanym typem dopływów. Pozwala na stały dostęp do instalacji, dzięki czemu usunięcie ewentualnych usterek jest znacznie prostsze.

Innym wariantem jest dopływ dolny. To model bardziej estetyczny, ponieważ całość instalacji jest ukryta w bryle kompaktu. Jednak w razie wystąpienia jakichkolwiek usterek, ich usunięcie będzie znacznie trudniejsze.

Co ważne, kwestia dopływu wody nie ma znaczenia, w przypadku misek podwieszanych. W tym przypadku cała instalacja ukryta jest w zabudowie podtynkowej i tym samym w żaden sposób nie wpływa na estetykę całego rozwiązania.

[[kategoria:1571:6]]

WC zawieszane

WC podwieszana niemal całkowicie zdominowała nowoczesne budownictwo. Delikatna budowa toalety podwieszanej sprawia, iż znacznie łatwiej dopasować ją do wnętrza. W tym wariancie system spłukujący zamontowany na stelażu podtynkowym w ściennej obudowie, a jedynym widocznym elementem całej toalety jest miska WC i przycisk służący do spłukiwania wody. Sam stelaż wyróżnia się wysoką wytrzymałością i znosi obciążenie sięgające choćby do 400 kg, co znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia.

Odpowiednio dobrana miska wisząca doskonale sprawdzi się w niemal każdej aranżacji. Dostępność licznych wzorów i modeli sprawia, iż możesz ją dopasować zarówno do łazienek urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i minimalistycznym.

To rozwiązane dedykowane w szczególności dla małych łazienek. Z uwagi na brak widoczności pełnej bryły, miska zawieszana pozwala optycznie odciążyć pomieszczenie, nadając mu lekkości i przestronności. Warto jednak pamiętać, iż montaż tego typu sedesu może się okazać kłopotliwy. Stelaż podtynkowy należy zabudować, dlatego warto to zadanie polecić specjaliście.

Łazienka z zabudowanym wc

Odpływ poziomy czy pionowy?

Aby dopasować kompakt do swojej łazienki, powinieneś zwrócić uwagę na typ odpływu. Aby sedes mógł działać sprawnie, powinien być dopasowany do podejścia instalacji łazienkowej. W Polsce wyróżniamy dwa typy odpływów: pionowy i poziomy.

Odpływ pionowy, zwany również warszawskim uchodzi do podłogi. W tym wariancie znacznie wygodniejsze będzie zamontowanie tradycyjnego WC kompaktowego. Wariant ten nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych.

W przypadku odpływu poziomego, zwanego również odpływem poznańskim, możesz zdecydować się na stelaż podtynkowy i miskę wiszącą. Ujście kanalizacji znajduje się w ścianie, dzięki czemu nie ma potrzeby prowadzenia dodatkowych prac.

[[kategoria:1585:6]]

Jaka miska WC — bez kołnierza czy tradycyjna?

Obecnie w ofercie producentów coraz częściej można znaleźć miski WC bez kołnierza. Jednak czy wariant ten jest lepszy niż tradycyjne rozwiązania? Okazuje się, iż tak. Choć głównym zadaniem kołnierza miski WC jest staranne rozprowadzenie wody po powierzchni ceramiki, to w rzeczywistości stwarza znacznie więcej problemów niż korzyści.

Miska WC bez kołnierza pozbawiona jest charakterystycznego rantu, który co do zasady miał sprzyjać utrzymaniu czystości muszli. Jednak wraz z rozwojem nowoczesnych technologii okazało się, iż liczne zakamarki wewnątrz miski okazują się kłopotliwe, przez co również sprzątanie zajmuje znacznie więcej czasu. Jednak to nie jedyna zaleta tego typu rozwiązania. Miski bez kołnierza pozwalają zmniejszyć zużycie wody. Wysokie ciśnienie wypływającej wody gwałtownie przepływa przez całą powierzchnię muszli, a przy tym nie musi docierać do trudnych zakamarków, dzięki czemu strumień wody może być mniejszy, niż w przypadku muszli tradycyjnej.

Co szczególnie ważne, modele bezkołnierzowe stale zyskują na popularności, dzięki czemu w tej chwili ich cena nie jest znacznie wyższa od tych z kołnierzem. Ostateczny koszt zakupu nowej miski uzależniony będzie od producenta, designu, a także dodatkowych rozwiązań technologicznych.

Miska WC bez kołnierza

Ważne wymiary i odległość

Jednym z ważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru sanitariatów, jest odpowiednie dopasowanie pod względem rozmiaru. Odpowiedni dobór miski toaletowej znacząco wpłynie na funkcjonalność łazienki. Jak więc wybrać miskę WC?

Przede wszystkim oszacuj wielkość pomieszczenia, ponieważ to właśnie ona będzie warunkowała wybór konkretnego modelu. Punkt ten jest szczególnie istotny w przypadku mniejszych łazienek, w których każdy centymetr jest na wagę złota.

W przypadku małych łazienek najlepiej sprawdzą się miski krótkie, których całkowita długość wynosi ok. 48 cm. W tych większych łazienkach można się zdecydować na miski długie, których długość wynosi ok. 54 cm. W domu zamieszkiwanym przez osobę niepełnosprawną warto zdecydować się na dedykowane modele, których długość wynosi ok. 70 cm.

Podczas montażu miski należy zadbać o zachowanie odpowiednich odstępów, zapewniających komfortowe użytkowanie. Miska WC zamontowana zbyt blisko ściany lub mebli łazienkowych nie tylko utrudni korzystanie z sedesu, ale dodatkowo sprawi, iż utrzymanie czystości będzie kłopotliwe. Dla zachowania maksymalnego poziomu wygody zaleca się, by zachować minimum 20 cm wolnej przestrzeni po obu stronach miski, a także około 60-80 cm przestrzeni przed miską.

Dla zapewnienia maksymalnego poziomu wygody, miska WC powinna być zamontowana na wysokości ok. 40 cm. W przypadku osób niepełnosprawnych wysokość tę należy zwiększyć, do 45-50 cm.

Szerokość i głębokość siedziska w miskach WC to kwestia indywidualna. Zwykle wahają się w przedziale od 35 do 45 cm szerokości i od 50 do 60 cm głębokości.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj deski klozetowej

Systemy ułatwiające utrzymanie toalety w czystości

Funkcjonalna toaleta wykorzystuje szereg innowacyjnych rozwiązań. Te praktyczne rozwiązania pomagają w utrzymaniu maksymalnego poziomu higieny. jeżeli więc szukasz do swojej łazienki nowoczesnego rozwiązania, weź pod uwagę poniższe parametry:

  • Powłoka antybakteryjna — zastosowanie dodatkowego szkliwa w toalecie przeciwdziała gromadzeniu się trudnych do usunięcia zabrudzeń, przez co samo czyszczenie jest stosunkowo łatwe.
  • Wygodna deska klozetowa — funkcja wolnego opadania zmniejsza ryzyko uszkodzenia ceramicznej powłoki, a przy tym zapobiega urazom powstałym na skutek niewłaściwego użytkowania. Taka deska toaletowa sprawdzi się w szczególności w domu, w którym mieszkają małe dzieci.
  • Dwustopniowa spłuczka — standardowe zbiorniki na wodę mieszczą choćby do 6 litrów wody. Właśnie dlatego warto zdecydować się na spłuczkę z dwustopniowym systemem. W ten sposób możesz znacząco zmniejszyć zużycie wody, co wygeneruje realne oszczędności.
  • Technologia CleanOn — zastosowanie zmodyfikowanych systemów spłukujących i odpowiednio wyprofilowanego wnętrza sprawia, iż woda dokładnie obmywa wewnętrzne powierzchnie miski, wspomagając utrzymanie muszli w czystości.
Idź do oryginalnego materiału