Kultowe i nagradzane warsztaty „Młode Majsterki” w Centrum Nauki Kopernik debiutują w nowej odsłonie. Tym razem nieco starsze dziewczynki zaprojektują, zbudują i przetestują własne turbiny wiatrowe. Partnerem merytorycznym warsztatów jest ONDE, lider branży OZE (Odnawialnych Źródeł Energii).
Według danych Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, do 2030 r. branża budowlana będzie potrzebować choćby ćwierć miliona specjalistów. Jednym z pomysłów na zapełnienie tej luki jest zachęcenie kobiet do zawodów inżynierskich. W 2022 r. ERBUD zainaugurował projekt „Młode Majsterki” w Centrum Nauki Kopernik. W akcję zaangażowali się m.in. Katarzyna Sokołowska, Roma Gąsiorowska, Damian Michałowski czy Damian Janikowski. Projekt został nagrodzony m.in. Innowatorem ESG przyznawanym przez Polskie Stowarzyszenie ESG oraz dwoma Złotymi Spinaczami – najważniejszymi nagrodami w branży PR. Odbyło się już 16 spotkań, w których łącznie wzięło udział ponad 300 dziewczynek. Bilety na wszystkie warsztaty rozchodziły się błyskawicznie.
W tym roku scenariusz został zmieniony, a „Młode Majsterki” wyruszą w podróż do świata Odnawialnych Źródeł Energii. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego czyli zespół realizujący prace badawczo-rozwojowe Centrum Nauki Kopernik wybrał się z tej okazji na jedną z farm wiatrowych, by na podstawie własnych doświadczeń stworzyć interesujący scenariusz warsztatów. Zmianie uległ także wiek uczestniczek, tym razem dotyczyć będzie nastolatek (13-15 lat).
– Chcemy, aby dziewczynki mogły poznać potencjał energii wiatrowej i zainspirować się do dalszego rozwoju w branży OZE. Rynek jest ogromny i rosnący, Polskę czeka bieg sprintem ku zielonej energii, więc każde ręce do pracy będą na wagę złota. Myślimy długoterminowo, dlatego już dziś inwestujemy w młode kadry, które w przyszłości założą kaski z napisem „ONDE” i będą budować energetyczną przyszłość tego kraju – mówi Paweł Przybylski, prezes ONDE.
Co czeka na uczestniczki warsztatów? Dziewczynki zaczną od obejrzenia wystawy, podczas której będą mogły poszukać inspiracji dla własnego projektu turbiny wiatrowej. Doświadczą na własnej skórze na czym polega przemiana energii, dowiedzą się jak konstruowane i transportowane są gigantyczne turbiny wiatrowe, zainspirują się obrazami wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję. Uzbrojone w wiertarki, piły śrubokręty i inne urządzenia elektro techniczne, przystąpią do projektowania, budowy i testowania własnej minielektrowni wiatrowej. Podsumowaniem będzie rozmowa z ekspertami zrealizowana w podcastowni Centrum Nauki Kopernik.
– Naszym celem jest zmotywowanie młodych dziewczyndo wybierania matematyczno-fizycznych klas w szkołach średnich i technikach, pokazując, iż zawód inżynierki to nie tylko przyszłościowa ścieżka kariery, ale również niezwykle ekscytująca praca. Dziewczynki mają kilka okazji do poznania kulis naszej branży. Chcemy to zmienić – mówi Jolanta Jakóbczyk, dyrektorka HR w Grupie ERBUD.
– W branży OZE szukamy często nie tylko umysłów technicznych, ale też osób ze skillami menedżerskimi, potrafiących zarządzać ogromne projekty. Rekrutujemy bardzo dużo, brakuje ekspertów, jesteśmy po IT jedną z lepiej opłacanych branży z największym niedoborem kadr. Szkoda, żeby kobiety nie skorzystały z tej szansy – mówi Kamila Kużaj-Karaszewska, menadżerka HR w ONDE.
Centrum Nauki Kopernik inspiruje do doświadczania, rozumienia świata i odpowiedzialnego działania. kooperacja z ONDE to jedno z wielu działań Kopernika, które inspirują młodzież do tworzenia własnych scenariuszy przyszłości. Nie wszystkie dziewczyny chcą przecież zostać lekarkami, psycholożkami czy youtuberkami. Niektóre ciekawi budowanie, majsterkowanie. Inne być może przyjdą tylko z ciekawości. Może odkryją nowe pasje i stwierdzą, iż chcą studiować na kierunku inżynierskim. Dziewczyny zmieniają reguły!
Promocja OZE wpisuje się w szerszą strategię placówki, która promuje zrównoważony rozwój i ekologiczne rozwiązania.
Warsztaty odbędą się w Centrum Nauki Kopernik (w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego), ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 18 w Warszawie.
Terminy warsztatów:
19.10, godz. 11.00
26.10, godz. 9.30 oraz drugi warsztat o godz.14.30
Więcej informacji: https://www.kopernik.org.pl/mlode-majsterki