W marcu 2025 r., w porównaniu do marca 2024 r., banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom mniej kredytów (-2,9%) i na niższą wartość (-4,4%).
Dodatnią dynamiką (+4,5%) na tle innych rodzajów kredytów wyróżniały się w marcu br. kredyty w rachunku bieżącym. Podobny trend widoczny jest w danych z pierwszego kwartału br., w którym kredyty w rachunku bieżącym jako jedyne odnotowały dodatnią dynamikę w ujęciu wartościowym (+2,1%). Pod względem liczby udzielonych kredytów w marcu br. dominowały branże usługowa i handlowa. W ujęciu wartościowym, jedynie firmy produkcyjne odnotowały dodatnią dynamikę zaciągniętych kredytów (+6,0%) – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
Mniej kredytów dla mikrofirm wskutek zmniejszenia udziału długu w strukturze ich finansowania na rzecz kapitału własnego
– W marcu 2025 r. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom mniej kredytów w porównaniu do marca 2024 r. Wynika to z ogólnego trendu delewarowania się, czyli zmniejszenia udziału długu w strukturze finansowania na rzecz kapitału własnego – mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.
Wysokie stopy procentowe oraz niepewność gospodarcza zarówno na poziomie globalnym, jak i makroekonomicznym, również nie sprzyjają zaciąganiu kredytów przez mikrofirmy. Wyrazem tego jest trend ujemnej dynamiki liczby i wartości kredytów inwestycyjnych.
Zmienność i niepewność otoczenia dodatkowo utrudniają podejmowanie decyzji o inwestycjach
– Spadek liczby udzielonych kredytów inwestycyjnych o 31,4% jest związany z trudnym otoczeniem gospodarczym, które nie sprzyja podejmowaniu długoterminowych zobowiązań. Kredyty inwestycyjne są wykorzystywane do finansowania działalności rozwojowej, a relacja inwestycji do PKB w Polsce od 10 lat utrzymuje się na niskim poziomie w porównaniu do innych państw UE (ok. 17% vs 21%). Zmienność i niepewność otoczenia dodatkowo utrudniają podejmowanie decyzji o inwestycjach. Środki z KPO oraz ulgi i preferencje podatkowe dla firm inwestujących mogą stanowić impuls prorozwojowy, zachęcający do zaciągania kredytów inwestycyjnych. Ważnym czynnikiem jest również obniżka stóp procentowych, która zmniejszy koszt długu i kapitału własnego, zwiększając atrakcyjność inwestycji – wskazuje Rogowski.
Potrzeba zachowania płynności finansowej staje się wyzwaniem dla firm
Jedynym rodzajem kredytu, który od początku tego roku wykazuje wzrost, jest większa liczba kredytów w rachunku bieżącym.
– Potrzeba zachowania płynności finansowej staje się wyzwaniem dla firm, w obliczu rosnących zatorów płatniczych, zwłaszcza dla mikrofirm, które częściej niż średnie i duże firmy borykają się z przeterminowanymi należnościami. To może być przyczyną zainteresowania kredytami w rachunku bieżącym, które są jedynym produktem kredytowym na plusie od początku roku – dodaje główny analityk Grupy BIK.