Mniejsze zbiory — wyższe ceny zbóż 2024?

5 miesięcy temu

Jak zachowają się ceny zbóż w 2024 r.? Czy mniejsza produkcja niektórych z nich przełoży się na wzrosty cen na giełdach? Według niektórych prognoz jest to jak najbardziej możliwe.

Na ceny zbóż w 2024 bez wątpienia wpłynie prognoza amerykańskiego Departamentu rolnictwa. Z opublikowanego 11 kwietnia dokumentu wynika, iż oczekiwane światowe zbiory zbóż w trwającym sezonie 2023/2024 wyniosą w sumie 2,808 mld ton. Jednak jest to poziom produkcji wyższy o 2% niż w okresie 2022/23.

Czy wyższe prognozy zbiorów pszenicy wpłyną na ceny zbóż w 2024?

Według danych opublikowanych przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w tym sezonie można spodziewać się wzrostu produkcji pszenicy. W kwietniowym komunikacie zwiększono prognozę zbiorów o 700 tys. ton do 787,4 mln ton. Główną przyczyną tego wzrostu są wyższe szacunki produkcji w Unii Europejskiej.
Eksperci USDA pozostawili bez zmian prognozę zbiorów pszenicy na Ukrainie w okresie 2023/24 MR — 23,4 mln ton. Szacunek eksportu wzrósł do 17,5 mln ton (+1,5 mln ton). Natomiast prognoza zbiorów pszenicy w USA się nie zmieniła. Według niej Amerykanie zbiorą 49,31 mln ton pszenicy.

Tymczasem zbiory zbóż w Rosji w 2024 r. mogą spaść do 132 mln ton z 144,9 mln ton w 2023 r. Takie informacje przekazało Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej w projekcie Krajowego Raportu o stanie realizacji państwowego programu rozwoju rolnictwa w Rosji. Ponadto znacznie, bo o ponad 35%, spadnie produkcja pszenicy w Australii.

A co ze zbiorami kukurydzy?

Tymczasem rekordowy poziom mają osiągnąć zbiory kukurydzy. Pomimo kwietniowego spadku prognoz światowa produkcja kukurydzy wyniesie rekordowe 1,228 mld ton w okresie 2023/2024. Jest to o 5% więcej niż w poprzednim sezonie.
Za ten wzrost produkcji odpowiadać mają przede wszystkim: USA, Chiny, Argentyna, Unia Europejska i Ukraina. Jednocześnie niższych niż sezon wcześniej zbiorów można spodziewać się w Brazylii. Te prognozy rekordowych zbiorów jednakże nie wpływają ujemnie na ceny zbóż w kontraktach na 2024. Jak na razie ceny trzymają się na stałym poziomie.

Wyższa konsumpcja pociągnie ceny zbóż w 2024 r.

Kwietniowa prognoza podaży zbóż wzrosła minimalnie (m./m.) za sprawą większych zapasów początkowych. Jednakże w tym sezonie konsumpcja zbóż przewyższy produkcję. USDA obniżył w kwietniu prognozy globalnej konsumpcji zbóż do poziomu 2,814 mld ton. Według szacunków, w skali roku zużycie zbóż wzrośnie o blisko 2%. W związku z tym światowa konsumpcja zbóż powinna przewyższyć o 6 mln ton poziom produkcji.

Tymczasem światowe zapasy zbóż spadną na koniec sezonu

W konsekwencji kwietniowych zmian w światowym bilansie zbóż podniesiono o 0,3 mln ton zapasy końcowe. Oszacowano je na 775,0 mln ton. Po kwietniowej korekcie w górę, zapasy zbóż powinny obniżyć się symbolicznie 6,3 mln ton (-0,8%) w stosunku do zamknięcia sezonu 2022/2023.

Jednocześnie stosunek zapasów do zużycia pozostanie na poziomie 28%. Oznacza to, iż zapasy wystarczą na 100 dni światowej konsumpcji. Jednakże warto pamiętać o tym, iż blisko połowę globalnych zapasów zbóż zlokalizowano w Chinach. Tamtejsze zapasy mają wynosić 212 mln ton kukurydzy, 132 mln ton pszenicy i 103 mln ton ryżu.

Ponadto trzeba mieć na uwadze sytuację w bilansie zbóż paszowych, których zapasy wzrosną rok do roku. Tymczasem zapasy pszenicy i ryżu spadną w relacji rok do roku.

Źródło: e-WGT, latifundist, ukragroconsult

Idź do oryginalnego materiału