Grupa Mo-Bruk planuje w strategii ESG na lata 2025-2028 zwiększenie udziału energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł oraz z ciepła odpadowego do 70% zużycia, a także podjęcie szeregu działań prospołecznych, podała spółka.
„Od samego początku naszej działalności, odpowiedzialność i efektywność zarządzania przetwarzaniem odpadów w ramach gospodarki obiegu zamkniętego stanowią fundament działania Mo-Bruk-u. Strategia ESG na lata 2025-2028 to kolejny etap naszego długofalowego planu w tym zakresie. Gospodarka obiegu zamkniętego jest kluczowym czynnikiem budowania wartości naszej grupy” – powiedzial prezes Henryk Siodmok, cytowany w komunikacie.
„Stawiamy sobie ambitne cele, takie jak znaczące zmniejszenie zużycia wody, zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej oraz pochodzącej z ciepła odpadowego. Nasze zaangażowanie społeczne będzie widoczne poprzez wsparcie młodzieży oraz budowanie lokalnych partnerstw. Planujemy także prowadzić działania edukacyjne z zakresu odpowiedzialnej gospodarki odpadami wśród samorządów lokalnych, instytucji publicznych i wytwórców odpadów” – dodał.
W aspekcie środowiskowym (E) grupa planuje m.in. zmniejszenie poboru wód powierzchniowych, podziemnych i z wodociągu o 40 l na 1 t przetworzonych odpadów, wyeliminowanie poboru wody z potoku Jasienianka w ciągu pięciu lat (Niecew), zwiększenie udziału zużycia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 30% oraz redukcję emisji CO2 o min. 70% w zakresie 2, podano.
Wśród celów związanych związane ze Społeczeństwem (S) oraz Zarządzaniem (G) Mo-Bruk chce budować zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnych poprzez m.in. utworzenie funduszu wspierającego uzdolnioną młodzież, a następnie przekazywanie środków w formie stypendiów. Planuje ponadto zbudowanie lokalnych partnerstw z organizacjami pozarządowymi celem rozwijania projektów społecznych i edukacyjnych.
Spółka kontynuować będzie też działania edukacyjne skierowane do samorządów i instytucji publicznych ukierunkowane na zwiększenie świadomości zasad odpowiedzialnej gospodarki odpadami. Rozpocznie także działania edukacyjne skierowane do wytwórców odpadów, podano dalej.
Grupa opublikowała także raport niefinansowy za 2023 rok, w którym po raz pierwszy uwzględniono dane z nowych spółek zależnych: El-Kajo oraz Polskie Materiały Drogowe. Raport zawiera szczegółowe informacje na temat kontynuowanych i planowanych inwestycji, działań w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym oraz inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo pracowników. W 2023 roku zakończono wdrożenie i certyfikację systemu ISO 45001:2018 w zakładzie Mo-Bruk w Niecwi oraz w spółce Raf-Ekologia, wskazano też w informacji.
Mo-Bruk w 2012 roku przeniósł się z NewConnect na rynek główny warszawskiej giełdy; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jego głównym biznesem jest gospodarka odpadami – zestalanie odpadów, produkcja paliwa alternatywnego i spalanie odpadów niebezpiecznych i medycznych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 237 mln zł w 2023 r.
Źródło: ISBnews