Mocne akcenty kolorystyczne we wnętrzu projektu FABRYK-ART

magazif.com 1 tydzień temu
Zdjęcie: Mocne akcenty kolorystyczne we wnętrzu projektu FABRYK-ART


Właścicielom bardzo zależało na tym, by wnętrze ich domu było przytulne i kolorowe. Byli dalecy od tradycyjnego podejścia i utartych schematów. Salon miał służyć rodzinnym spotkaniom i rozmowom oraz wypoczynkowi przy kominku. Bez telewizora. Zamiast tego – obok sofy musiał stanąć… stół do tenisa. Mieszkańcy są ogromnymi fanami sportu i wspólnych gier.

Reklama

Projektanci postawili na dobrze oświetloną przestrzeń, a to za sprawą współpracy z AQForm oraz wprowadzili kilka kluczowych zmian w pierwotnym wnętrzu i układzie.

Reklama

Według oryginalnego projektu do salonu prowadziły drzwi, których otwór, za naszą namową, został sporo powiększony. Tu pojawiły się przesuwne drzwi z przeszklonymi skrzydłami w drewnianej ramie, które oddzielały od hałasów i zapachów dobiegających z kuchni. Pierwotnie schody na piętro były zamkniętą, ciemną klatką i tu również udało się namówić do zmiany i otwarcia schodów na salon. Dzięki temu zabiegowi salon zyskał dodatkowe wejście z przedpokoju, do salonu wpadło więcej światła z okna na piętrze, a kompozycja stopni, pionowej balustrady i poziomych opraw natynkowych od AQForm stały się swoistą dekoracją” mówi Agata Ferenc z Fabryk-Art.

Miks wykończeniowy

W tym domu jest łącznie 14 pomieszczeń: wiatrołap, przedpokój, łazienka na parterze, duża łazienka z sauną na piętrze, 3 pokoje dzieci, kuchnia z jadalnią, salon, schody i korytarz na piętrze, sypialnia rodziców, garderoba oraz pokój telewizyjny. Do każdego z nich właściciele mieli listę potrzeb i wytycznych, które należało uwzględnić w projekcie.

Każda z pociech rozwija różne pasje — musiało się znaleźć miejsce na pianino, harfę czy duże legowisko dla psa. W całym domu miało być jak najmniej obłych czy okrągłych kształtów. Łóżko w sypialni oraz materac zostały zrobione pod zamówienie ze względu na niestandardowe gabaryty. Stół w jadalni miał być duży, by można było swobodnie przy nim grać w planszówki, a w rodzinnej garderobie miała się zmieścić pralka, suszarka i deska z żelazkiem na parę. Każdy bardzo konkretnie określił swoje potrzeby, co zdecydowanie pomogło nam w procesie projektowym” dodaje projektantka.

Oprócz naturalnego drewna, które pojawia się na fornirowanych okładzinach ścian, na prośbę właścicielki zastosowano sporo wzorów tapet wielkoformatowych. Wyzwaniem było wytypowanie wszystkich i wkomponowanie w różnych pomieszczeniach, nie tracąc spójnego charakteru. Ze względów praktycznych (dom jest zlokalizowany na wsi, w otoczeniu pól, a w domu mieszkają dwa duże psy) posadzka na parterze wyklejona została winylem drewnopodobnym. Na piętrze natomiast — miękką, grubą wykładziną dywanową. Kolory podłóg i ścian mają tworzyć tło dla odważniejszych dodatków, które działają jak wabik, np. żółty kominek, kobaltowe lampy nad wyspą i stołem czy grafiki tapet. Co więcej, we wnętrzu jest sporo naturalnych materiałów. Drewno czy kamień, są ponadczasowe, uniwersalne. Dlatego kamień pojawia się na blatach w kuchni, a lite drewno na stole i krzesłach w jadalni.

W tym domu, rodzinne życie toczy się głównie w kuchni. Rodzicom zależało na tym, by móc wspólnie gotować i pomagać czwórce dzieci w nauce. By każdy, znalazł dla siebie dogodne miejsce, pojawiają się siedziska w różnych miejscach i na różnych wysokościach. A tapicerowana ławka pod oknem, która była marzeniem właścicielki, umożliwia wygodne wypakowywanie zakupów, a najmłodszym dosięganie do blatu, podpatrywanie i ewentualną pomoc przy rodzinnym gotowaniu” mówi Agata Ferenc. „Projektując to wnętrze, zwracaliśmy uwagę na to, jak mieszkańcy będą z niego korzystać. Postanowiliśmy, iż niezależnie od typu pomieszczenia, niemal w całym domu zastosujemy oprawy AQForm m.in. z rodzinySET TRU LED, gdzie występują jako lampy natynkowe lub wpuszczane w sufitach, a także jako kinkiety lub wiszące nad umywalkami w łazienkach. Każda z nich ma ciepłą barwą światła (3000K), która jest najbardziej zbliżona do naturalnego światła letniej pory dnia. W zależności od potrzeb różnicowaliśmy jedynie wielkość/długość opraw, a tym samym ilość padającego światła” dodaje.

Co więcej, w całym domu oświetlenie architektoniczne ma bardzo podobną formę, dzięki temu we wnętrzu jest zachowana spójność. Dodatkowo w korytarzu na górze zastosowano szynoprzewód wpuszczany w sufit podwieszany z oprawami RAFTER.

Oprócz akcentów kolorystycznych, pojawiają się graficzne, czarne elementy, tworząc we wnętrzu linearne kompozycje. Wykorzystaliśmy do tego listwowe oprawy natynkowe, które świetnie komponują się z pozostałymi elementami wyposażenia, jak metalowa konstrukcja w kuchennej wyspie, poręcz schodów, uchwyty meblowe, osprzęt czy cokoły. Ważnym aspektem była również jakość ledowego oświetlenia, ciepła barwa (3000K), moc czy kąt świecenia” mówi projektantka.

Wnętrze projektu Fabryk-Art to połączenie bezpiecznej bazy kolorystycznej z akcentami, które ożywiają to wnętrze. Jest dynamiczne, a zarazem przytulne i idealne do spędzania czasu całą rodziną. Jak mówią sami mieszkańcy – żyje im się tu tak dobrze, iż nie mają ochoty nigdzie stąd wychodzić. A to dla projektantów największe słowa uznania.

____________

AQForm (wcześniej znany jako Aquaform Lighting Solutions) to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe, potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rodzimym rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, potrafiące skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light, obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest doskonałe wsparcie dla architektów, specjalistów branży oświetleniowej i użytkowników. www.aqform.com

Galeria zdjęć

Fot. Mikołaj Dąbrowski
oprac. na podst.: mat. prasowe AQForm

Idź do oryginalnego materiału