Mocowanie dachu płaskiego a obciążenie ssania wiatru

5 miesięcy temu

Mocowanie dachu – dobór liczby wkrętów

Prawidłowe mocowanie dachu, w tym termo- i hydroizolacji, wymaga adekwatnego doboru łączników dla danego podłoża, a także odpowiedniej ich liczby oraz adekwatnego rozmieszczenia w poszczególnych strefach połaci dachowej. Takie działanie pozwala przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom, występującym na dachach płaskich.

Liczba łączników dla poszczególnych stref podziału połaci dachowej jest zależna od wysokości obiektu, jego lokalizacji w danej strefie wiatrowej oraz kategorii terenu. Połać dachową dzieli się na 4 strefy – narożną, brzegową zewnętrzną i wewnętrzną oraz środkową. Odpowiednio dobrana i wyliczona liczba łączników dla poszczególnych stref zapewni prawidłową, bezpieczną oraz pewną pracę pokrycia, natomiast ich zbyt mała liczba może spowodować uszkodzenie lub zerwanie membrany hydroizolacyjnej.

Układ warstw oraz przykład mocowania termo- i hydroizolacji na dachu o podłożu drewnianym, fot. Klimas

Mocowanie dachu a określenie wartości sił ssących

Poprawne wyliczenie sił, działających na poszczególne strefy dachu płaskiego powinno być wykonane w oparciu o obowiązujące normy i przepisy. Niezbędne informacje w tym zakresie zawarte są w normie PN-EN 1991-1-4 „Oddziaływania na konstrukcję – oddziaływania wiatru”.

W celu określenia odpowiedniej wytrzymałości mocowania mechanicznego systemu dachowego, ważne jest zbadanie, porównanie i wybranie jego najsłabszego punktu. Wyróżnia się tu wytrzymałość:

  • na wyrywanie elementu mocującego z podłoża według EAD 030351-00-0402,
  • połączenia tulei z wkrętem według EAD 030351-00-0402,
  • na przeciąganie tulei przez materiał hydroizolacyjny według EN: 16002 – wind-uplift test.

Przyjmowanie do obliczeń wartości nośności uzyskanych z badań wiatrowych (wind-uplift test) zwiększa bezpieczeństwo całego obiektu, ponieważ w uwzględnia realny wpływ obciążenia wiatrem oraz pracę całego systemu mocowania (podłoże, łącznik mechaniczny, materiał hydroizolacyjny).

Układ warstw oraz przykład mocowania termo- i hydroizolacji na dachu o podłożu betonowym, fot. Klimas

Najczęściej popełniane błędy

Na rynku wciąż popełnia się wiele błędów związanych z nieprawidłowo przyjętymi założeniami do obliczeń. Wynikają one z braku pełnej dokumentacji, niestosowania się do obowiązujących norm i przepisów, a często również z chęci pokazania rozwiązania najbardziej ekonomicznego z punktu widzenia wykonawcy oraz sprzedawcy. Przekłada się to jednak na bezpieczeństwo użytkowania pokrycia dachowego. Najczęstsze z popełnianych błędów to:

  • nieuwzględnienie współczynnika ciśnienia wewnętrznego (Cpi),
  • nieprawidłowo określone współczynniki ciśnienia zewnętrznego (Cpe),
  • niepoprawnie przyjęte współczynniki bezpieczeństwa,
  • błędnie określona kategoria terenu,
  • nieprawidłowo przyjęta wysokość obiektu oraz wysokość terenu nad poziomem morza,
  • błędnie przyjęte wymiary obiektu,
  • niepoprawnie przyjęta bazowa prędkość wiatru,
  • źle oszacowana wytrzymałość całego systemu mocowania – przyjęcie siły statycznej wytrzymałości na wyrywanie z podłoża, zamiast wytrzymałości na przeciąganie tulei przez materiał hydroizolacyjny.
Układ warstw oraz przykład mocowania termo- i hydroizolacji na dachu o podłożu stalowym, fot. Klimas

Prawidłowe obliczenia z firmą KLIMAS

Firma KLIMAS, korzystając z systemu renomowanych producentów, przeprowadza obliczenia, które uwzględniają wszystkie aktualnie obowiązujące normy i wytyczne. Dysponuje szeregiem specjalistycznych badań wiatrowych z najpopularniejszymi producentami membran PVC i wykorzystuje je w swoich obliczeniach. Wykwalifikowany zespół inżynierów firmy przygotowuje kalkulacje zgodnie ze sztuką budowlaną oraz z zachowaniem odpowiednich warunków bezpieczeństwa, a w razie potrzeby może również pomóc zweryfikować poprawność już wykonanych rachunków.

fot. Klimas

Wysokiej jakości rozwiązania KLIMAS

Poza wsparciem w przygotowaniu wspomnianych obliczeń, KLIMAS oferuje również wysokiej jakości rozwiązania produktowe, przeznaczone do realizacji mocowania termo- i hydroizolacji na dachach płaskich. Systemy zamocowań KLIMAS, składające się z różnego rodzaju wkrętów, tulei i podkładek, powstają we własnych zakładach, na jednych z najnowocześniejszych w Europie liniach produkcyjnych. Stały monitoring wytwarzanych produktów oraz wysoka automatyzacja procesów i ich optymalizacja, pozwalają osiągnąć wysokiej jakości wyroby o doskonałych parametrach.

Utworzona w 1990 roku firma KLIMAS to przedsiębiorstwo, które początkowo działało lokalnie, ale gwałtownie zyskało zasięg ogólnopolski, a następnie międzynarodowy. Własna produkcja, doskonale zorganizowany proces planowania oraz nieprzerwany łańcuch dostaw gwarantują dostępność produktów i terminową realizację zamówień, a dobrze skomunikowana oraz wydajna sieć logistyczna zapewnia bezproblemowe dostawy do blisko 70 państw całego świata.

Zapraszamy do kontaktu!


www.wkret-met.com

Idź do oryginalnego materiału