Wiele przygód zaczyna się na studiach i tak też było również w moim przypadku. Miałem to szczęście, iż mój wydział prenumerował Parkiet i Puls Biznesu. Praktycznie każdego dnia, kiedy byłem na uczelni (a jako student nie było to aż tak często), sięgałem po te gazety. Śledziłem zarówno informacje makroekonomiczne, jak i wiadomości ze spółek. Zawsze fascynowały mnie doniesienia o zwoływanych Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy (WZA[1]) oraz o podejmowanych podczas nich decyzjach.
Dla mnie, jako akcjonariusza mniejszościowego, te wydarzenia wydawały się czymś zarezerwowanym dla „grubych ryb”, osób z pakietami kontrolnymi. Postanowiłem jednak przekonać się, jak wygląda to w praktyce. Tak właśnie rozpoczęła się moja pierwsza przygoda z WZA.
Co warto wiedzieć jeżeli chce się uczestniczyć w WZA?
Zanim opowiem o WZA Grupy Kapitałowej Immobile, które odbyło się w Bydgoszczy, warto poznać kilka podstawowych informacji.
Aby wziąć udział w Walnym Zgromadzeniu, należy posiadać akcje danej spółki w tzw. dniu rejestracji, czyli na 16 dni kalendarzowych przed datą wydarzenia (tzw. record date). Warto też pamiętać, iż giełda rozlicza transakcje z dwudniowym opóźnieniem (model T+2), więc aby być posiadaniem akcji na 16 dni przed datą Walnego to najpóźniej można je kupić 18 dni przed. Warto wiedzieć, iż nie trzeba być akcjonariuszem, aby uczestniczyć w samym zgromadzeniu, ale jeżeli chcemy głosować, to już tak.
Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o uczestnictwo u brokera i najlepiej zrobić to przed record date. Po jego upływie, choćby jeżeli przez cały czas posiadamy akcje, jest już za późno na zgłoszenie. Wnioski o udział można złożyć online. W moim przypadku (Alior Bank) kosztowało to 35 zł, ale w innych biurach maklerskich może to być taniej lub drożej. Z tego co się orientuję są brokerzy, którzy wystawią taki dokument za darmo.

Podsumowując:
- Należy posiadać akcje na 16 dni przed terminem WZA.
- Trzeba zgłosić chęć uczestnictwa u swojego brokera.
- Następnie po prostu jedziemy na Walne.
Jak przebiega Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy?

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Kapitałowej Immobile odbyło się w Hotelu Focus Pod Orłem przy ul. Gdańskiej 14 w Bydgoszczy. Sama rejestracja uczestników była bardzo szybka. Każdy akcjonariusz otrzymał tablet, dzięki którego oddawał głosy.

Pomimo iż na sali znajdowało się kilkadziesiąt osób, głosowania przebiegały sprawnie i bez opóźnień. Jedno głosowanie zajmowało około jednej do dwóch minut, a w ciągu godziny udało się przeprowadzić blisko 20 głosowań. To najbardziej formalna część WZA i jak dla mnie najmniej ciekawa.
Głosowania są tajne (w większości), choć nieanonimowe. Spółka musi przecież wiedzieć czyje głosy liczy . Na rzutniku można było śledzić wyniki po zakończeniu głosowanie, co dodawało przejrzystości całemu procesowi.
Walne GK Immobile odbywało się w Hotelu Focus Pod Orłem w Bydgoszczy (co raczej nie dziwi, gdyż sama spółka dość mocno związana jest z Bydgoszczą. Sama rejestracja trwa moment, ale w czasie jej otrzymuje się tablet przez który się głosuje.

Sekcja pytań i odpowiedzi z zarządem
Po krótkiej przerwie na kawę rozpoczęła się sesja Q&A z zarządami wszystkich spółek należących do grupy kapitałowej. W praktyce przypominało to udział w sześciu równoległych zgromadzeniach: jednej spółki matki oraz pięciu jej segmentów branżowych.

W sali obecni byli liczni inwestorzy indywidualni, którzy zadawali pytania dotyczące działalności i perspektyw rozwoju poszczególnych segmentów. Na WZA nie poznamy żadnych sekretów. Zarząd nie może zdradzać informacji poufnych ani takich, które mogłyby wpływać na kurs akcji. Jednak sama możliwość poznania planów strategicznych, a czasem także ich największych bolączek, była dla mnie bardzo interesująca. Cała sesja Q&A trwała około dwóch godzin.
Zanim przejdę do ostatniego elementu imprezy, czyli zakulisowych rozmów i kolacji, to jeszcze podzielę się jedną refleksją.
Atmosfera jak w mini-Berkshire Hathaway
Co ciekawe, GK Immobile ma bardzo otwarte podejście do inwestorów indywidualnych. Do uczestnictwa w WZA nie jest wymagane posiadanie akcji. Bez prawa głosu można po prostu obserwować wydarzenie.
Na sali obecnych było także wielu członków społeczności Portalu Analiz. Wśród nich: Paweł Malik (główny bohater jednego z moich artykułów o pobijaniu runku), Piotr Andrysyna z kanału Moje IKE oraz mój znajomy Mateusz Browarek, autor newslettera o analizie spółek Value at Risk. Prócz nich było jeszcze kilkadziesiąt osób z Portalu Analiz, którą są mega zainteresowane inwestowaniem i analizą spółek. Obecność tylu pasjonatów inwestowania stworzyła doskonałą okazję do rozmów i wymiany doświadczeń.
GK Immobile to jedyny konglomerat notowany na GPW, co czyni go unikalnym przypadkiem. Można pokusić się o porównanie z amerykańskim Berkshire Hathaway, choć skala oczywiście jest zupełnie inna. O ile w stanach na walnym Berkshire nigdy nie byłem, to widziałem i czytałem relacje z tego eventu. Myślę, iż jak na Polskie standardy to temu Walnemu i tak najbliższej do legendarnego WZA z Ameryki.

Jest to super, iż spółka chce docenić tych inwestorów indywidualnych i w sumie z otwartymi ramionami zaprasza gości (w sumie w tym mnie).
Wymiana doświadczeń
Dawno nie miałem okazji tyle porozmawiać na temat inwestowania w spółki. W rozmowach często tematy zbaczały na zupełnie inne tory: psychologię inwestowania, śmieszne sytuacje na rynku, ryzyko inwestycyjne czy inne klasy aktywów. Myślę, iż dla wszystkich, kto chce zajmować się analizą spółek, takie spotkania będą bardzo cenne. Naprawdę wiele osób było tam bardzo otwartych, aby opowiedzieć, jak one inwestują. Choć sam jestem dość introwertyczny, było wiele osób, które same inicjowały rozmowy. Byłem zaskoczony, bo atmosfera imprezy wydała mi się bardzo familijna i mimo iż znałem tam raptem jedną osobę, nie czułem się zupełnie wyobcowany.

Czy warto jeździć na Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy jako inwestor indywidualny?
Moim zdaniem to będzie zależeć od tego, po co tam jedziemy. jeżeli chcemy przechylić szalę w głosowaniu uchwał, to od razu powiem, iż jako akcjonariusz mniejszościowy po prostu tego nie zrobimy. Pamiętam ze studiów, jak jakiś wykładowca opowiadał historię, w której główni akcjonariusze się pokłócili i to jakiś drobny inwestor decydował o decyzjach w spółce. Opowieści o drobnym akcjonariuszu decydującym o losach spółki można między bajki włożyć Zatem głosowanie kilka nam daje.
A co z sekretnymi informacjami płynącymi ze spółki? Tego też się nie dowiemy. Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy – zgodnie z prawem – spółka nie może udostępniać informacji, które nie zostały oficjalnie przekazane do publicznej wiadomości. Więc i to odpada.
Prawdziwą wartość takich wydarzeń stanowi możliwość:
- zadania pytań zarządowi,
- poznania planów i strategii,
- nawiązania kontaktów z innymi inwestorami.

Dla mnie największą atrakcją była sama atmosfera spotkania. Możliwość porozmawiania z innymi inwestorami i przekonania się, iż czasem – mimo zupełnie innych strategii – mamy bardzo podobne problemy. Mimo iż momentami atmosfera Walnego musi być lekko formalna, to nie jest ona wcale przesadnie sztywna.
Samo wydarzenie będę długo wspominał. Zdecydowanie zamierzam wziąć udział w kolejnym WZA tej spółki. Mam nadzieję, iż zobaczymy się tam razem.
Chcesz się wybrać ze mną na Walne za rok? Poniżej masz szybką checklistę, jak się do tego przygotować.
Szybka checklista: Jak przygotować się do WZA?
1. Sprawdź datę WZA i record date
- Dzień rejestracji uczestnictwa na 16 dni przed WZA
- Musisz mieć akcje właśnie na ten dzień (jeśli ich nie kupiłeś, to musisz je nabyć 18 dni przed WZA)
2. Zgłoś udział u brokera
- Zrób to najlepiej przed record date
- Online lub stacjonarnie – zależnie od brokera
- Koszt: od 0 do ~50 zł (Alior: 35 zł)
3. Odbierz potwierdzenie prawa uczestnictwa
- Warto sprawdzić, czy Biuro maklerskie wyśle dokument do spółki, czy Tobie.
4. Przejrzyj dokumenty ze strony spółki (opcjonalnie)
- Projekty uchwał, sprawozdania, raporty finansowe
5. Przygotuj swoje pytania do zarządu spółki (opcjonalnie)
- Zapisz pytania, które warto zadać zarządowi
6. Zaplanuj udział fizyczny
- Sprawdź miejsce i godzinę, zorganizuj dojazd i ewentualny nocleg
- Warto zostać dłużej – networking po WZA jest bezcenny, więc nie zakładaj, iż po części formalnej będziesz uciekał od razu do domu
7. Zabierz ze sobą:
- Dowód tożsamości
- Notatnik lub telefon/tablet
- Otwartość do rozmów i pozytywne nastawienie– poznasz innych inwestorów!
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, co warto wiedzieć
1. Czy mogę uczestniczyć w WZA, jeżeli nie mam akcji?
Tak, można być obecnym na WZA jako gość, ale bez prawa głosu. To dobra okazja, by poznać spółkę „od środka”.
2. Jak zgłosić chęć uczestnictwa w WZA?
Poprzez kontakt z biurem maklerskim — najczęściej wystarczy wypełnienie formularza online i opłata (jeśli jest wymagana).
3. Czy mogę sprzedać akcje po „record date” i przez cały czas uczestniczyć w WZA?
Tak, istotny jest stan posiadania na dzień rejestracji. Późniejsza sprzedaż nie wpływa na możliwość udziału.
4. Czy moje głosy mają znaczenie jako inwestor indywidualny?
W większości przypadków nie zmienią wyniku głosowania, ale mogą pokazać aktywność drobnych akcjonariuszy i wywrzeć (bardzo) miękką presję na zarząd.
5. Co z informacjami poufnymi? Czy są ujawniane podczas WZA?
Nie. Spółka jest zobowiązana do równoprawnego traktowania wszystkich inwestorów, więc nie przekazuje informacji, które nie zostały wcześniej opublikowane.
[1] Tak naprawdę chodzi o Zwyczajne Walne (ZWZA), czyli to organizowane corocznie. Mogą być też Nadzwyczajne Walne (NWZA), gdy spółka zwołuje je, aby podjąć jakaś nagłą istotną decyzję.