MOL, po dwóch latach od debiutu na polskim rynku, podjął decyzję o połączeniu biznesu hurtowego z działalnością detaliczną w strukturach jednej spółki. W ramach reorganizacji, działająca na rynku hurtowym spółka zależna MOL – Slovnaft Polska – zostanie włączona w struktury MOL Polska, podała spółka. Formalne połączenie nastąpi do końca 2025 r.
„Połączenie działalności hurtowej i detalicznej w ramach jednej spółki stanowi naturalny krok, który pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie naszym biznesem w Polsce. Taki model odzwierciedla również domyślną konstrukcję biznesu MOL, która obejmuje cały łańcuch wartości dla klientów i partnerów. W nowej strukturze, będziemy w stanie wykorzystać pojawiające się synergie, jeszcze lepiej wspierając rozwój biznesu w Polsce, na jednym z najważniejszych rynków działalności grupy w regionie” – powiedział wiceprezes ds. usług konsumenckich w Grupie MOL Péter Ratatics, cytowany w komunikacie.
Slovnaft Polska od 1997 r. działa na rynku hurtowym, głównie w południowej Polsce. Spółka zajmuje się importem, magazynowaniem i hurtową sprzedażą paliw płynnych produkowanych w rafineriach Grupy MOL. Sprowadzane do Polski paliwa pochodzą z należących do grupy rafinerii w Bratysławie oraz Százhalombatta na Węgrzech. Bezpośrednie dostawy z tych dwóch rafinerii realizowane są drogą kolejową, a paliwa magazynowane są w terminalach paliwowych na południu Polski, podkreślono.
Od 2006 r. Slovnaft Polska prowadzi autorski program Slovnaft Partner, w ramach którego firma zaopatruje w paliwa blisko 90 stacji paliw działających przede wszystkim w południowej Polsce. Dzięki połączeniu biznesu hurtowego Slovnaft Polska z działalnością detaliczną prowadzoną pod szyldem MOL Polska, MOL będzie w stanie zaproponować kompleksową ofertę dla klientów i partnerów w Polsce, zaznaczono.
„Połączenie należących do Grupy MOL spółek nastąpi w dwóch krokach: w pierwszym MOL Polska nabył akcje Slovnaft Polska. W kolejnym kroku planowane jest przeniesienie działalności Slovnaft Polska do struktur MOL Polska. Bez mian pozostaną natomiast kwestie operacyjne po stronie Slovnaft Polska, który będzie funkcjonować jako dział hurtowy MOL Polska, a siedzibą biura pozostanie Kraków. przez cały czas będzie również działał program Slovnaft Partner, który aktualnie obejmuje 88 stacji paliw. Grupa będzie pracować z partnerami nad płynnym przejściem do MOL Polska” – czytamy dalej.
Formalne połączenie ma nastąpić do końca 2025 r. Do tego czasu zostanie też opracowana docelowa struktura połączonej organizacji.
„Z czasem nie wykluczamy włączenia naszych partnerów do sieci MOL w Polsce, jednak ewentualny termin i warunki takiej zmiany chcemy najpierw szczegółowo omówić z każdym z właścicieli współpracujących z nami stacji. Z wieloma z nich łączy nas udana, wieloletnia relacja biznesowa, która jest dla nas niezwykle cenna. Chcemy jednak upewnić się, iż będziemy gotowi zaoferować znakomite warunki tym spośród naszych partnerów, którzy będą chcieli przenieść tę współpracę na nowy poziom” – dodał prezes zarządu MOL Polska Richard Austen.
Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Miał 26,33 mld USD skonsolidowanych przychodów w 2023 r. Po przejęciu polskiej sieci Grupy Lotos, MOL Polska miał 481 stacji na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews