MON chce kupić Hutę Częstochowa. Tusk: To gwarancja długoterminowych zamówień

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


- To, iż dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej staje się właścicielem tej huty, oznacza także gwarancje dla Huty Częstochowa, ale także tych, którzy z wami współpracują, na długoterminowe zamówienia - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z załogą Huty Częstochowa. Dodał, iż polskie firmy będą mogły liczyć na wsparcie.


W środę premier Donald Tusk odwiedził w środę Hutę Częstochowa, gdzie spotkał się z zarządem i związkowcami. Wcześniej KPRM podkreśliła w komunikacie, iż huta zostanie przekształcona "w nowoczesny zakład metalurgiczny, istotny z punktu widzenia gospodarki polskiej i europejskiej".


Rząd wspiera Hutę Częstochowa


Szef rządu podkreślał, iż "niektórzy postawili na hucie krzyżyk", jednak podkreślił, iż dzięki współpracy zarówno hutników i kadry zarządzającej zakładu, jak i instytucji rządowych będzie można hutę "wspólnymi siłami wyprowadzić na prostą".


- Przyjechałem tutaj przede wszystkim podziękować wszystkim zaangażowanym pracownikom huty, związkom zawodowym, menedżerom, bo wykazali dużo silną woli, szczególnie wtedy, kiedy zależało, żeby huta przetrwała. Znalazły się pieniądze, możliwości, ale tylko dlatego, iż obie strony widziały, iż wyjście na prostą jest możliwe - mówił Tusk.
Wskazywał, iż MON, które stara się o nabycie huty "oznacza gwarancję" dla zakładu. Mówił, iż synergia między rządem a przedsiębiorcami jest kluczowa, zwłaszcza jeżeli chodzi o przemysł obronny, na które będą wydawane zarówno pieniądze krajowe, jak i unijne.Reklama
- To, iż dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej staje się właścicielem tej huty, oznacza także gwarancje dla Huty Częstochowa, ale także tych, którzy z wami współpracują, na długoterminowe zamówienia - powiedział premier. - Wiem, iż dajecie sobie świetnie radę też niezależnie od tego, ile pomocy ze strony rządu otrzymaliście - zastrzegł.


Polskie zakłady dostaną wsparcie rządu


Premier podkreślił, iż polskie przedsiębiorstwa muszą być i będą wspierane przez państwo wszystkimi dostępnymi metodami. - Nikt już nie będzie przegrywał z obcą konkurencją tylko dlatego, iż jest ona jakoś faworyzowana - zadeklarował szef rządu.
- Odwrócimy to dokładnie o 180 stopni i polskie firmy, takie jak Huta Częstochowa, będą mogły liczyć na wsparcie państwa "od góry na dół". I będziemy się starali ten model powielać wszędzie, gdzie się da, w całej Polsce - powiedział premier.
Zadeklarował, iż rząd będzie działać "ręka w rękę" z firmami, jeżeli udowodnią one, iż zainwestowanie środki spowodują, iż produkcja będzie opłacalna.


Huta Częstochowa wznowiła produkcję


Jak przypomina KPRM, Huta Częstochowa (jako spółka Liberty Częstochowa) została w lutym br. wpisana na listę spółek strategicznych. To także jedyny zakład hutniczy w kraju, który może produkować hartowane blachy grube dla przemysłu obronnego. Posiada również jedną z największych w Unii Europejskiej hal produkcyjnych, która umożliwia m.in. remont sprzętu wojskowego.
Wskazano, iż Huta Częstochowa, dzierżawiona przez Węglokoks SA, prowadzi w tej chwili płynną produkcję i realizowane są przygotowania do sfinalizowania procedury jej zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Huta Częstochowa działa dotąd w oparciu o majątek spółki Liberty Częstochowa sp. z o.o. w upadłości. Porozumienie z syndykiem ws. dzierżawy majątku huty zawarł 19 listopada ub. roku Węglokoks, który następnie 20 stycznia br. przywrócił produkcję w stalowni, a 4 lutego w walcowni blach grubych. Węglokoks - jako dzierżawca - miał prawo pierwokupu i deklarował wolę zakupu majątku huty, jednak z prawa pierwokupu postanowiło skorzystać Ministerstwo Obrony Narodowej.
Częstochowski sąd w ubiegłym tygodniu zatwierdził nową wycenę majątku, na podstawie której przeprowadzona ma zostać transakcja.
Idź do oryginalnego materiału