Insektycyd Mospilan 20 SP uzyskał na stałe rozszerzenie rejestracji o stosowanie w uprawie buraka cukrowego przeciwko szrońcowi zajączkowi. To pierwsze w Polsce zarejestrowane rozwiązanie skierowane przeciwko temu szkodnikowi, umożliwiające rolnikom skuteczną ochronę plantacji oraz ograniczenie strat plonów i jakości korzeni.
Nowe zagrożenie dla buraka cukrowego – szroniec zajączek (dawniej: cykada trzcinowa) w polskich realiach rolniczych do niedawna był mało znanym szkodnikiem. Jednak zmiany klimatyczne oraz intensyfikacja upraw sprzyjają jego rozwojowi i ekspansji.
Owady te są wektorami groźnych patogenów – bakterii Candidatus Arsenophonus phytopathogenicus, wywołującej syndrom niskiej zawartości cukru (SBR).
– Szroniec zajączek to szkodnik, który jeszcze kilka lat temu był praktycznie nieznany w Polsce. w tej chwili obserwujemy dynamiczny wzrost jego populacji i pierwsze straty na plantacjach buraka cukrowego. Dlatego rozszerzenie rejestracji Mospilan 20 SP to ogromny krok naprzód. Rolnicy zyskują sprawdzone i skuteczne narzędzie do ochrony swoich upraw przed tym niebezpiecznym szkodnikiem – komentuje Jacek Preuss, Starszy Specjalista ds. Upraw Rolniczych Sumi Agro Poland
Mospilan 20 SP – nowe możliwości ochrony buraka cukrowego
Mospilan 20 SP to insektycyd systemiczny zawierający acetamipryd, substancję czynną z grupy neonikotynoidów. Wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe, a dzięki systemiczności skutecznie zwalcza szkodniki ssące i gryzące, w tym właśnie szrońca zajączka.
Zgodnie z nową etykietą, środek można stosować w uprawie buraka cukrowego przeciwko szrońcowi zajączkowi w dawce 0,2 kg/ha, w fazie BBCH 31–39.
Ceniony insektycyd do ochrony buraków cukrowych
Plantatorzy buraków cukrowych dobrze znają Mospilan 20 SP. W minionych latach preparat ten wielokrotnie uzyskiwał czasowe pozwolenie na stosowanie w uprawie buraków cukrowych przeciwko mszycom.
Fakt, iż o takie pozwolenie występował Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, świadczy o zaufaniu, jakim rolnicy darzą ten insektycyd. Teraz plantatorzy tej wymagającej rośliny będą mogli sięgnąć po to sprawdzone rozwiązanie, by ochronić plony przed nowym zagrożeniem.