Możliwe są kolejne okresy większej zmienności na rynku dłużnym

1 tydzień temu

Na rynek dłużny mogą powrócić okresy zwiększonej zmienności, oceniają analitycy VIG/C-Quadrat TFI. Ich zdaniem rynek akcji będzie stabilny.

„Obserwowany powrót zmienności na rynki dłużne sugeruje, iż znajdujemy się w okresie wysokiej niepewności co do dalszej ścieżki koniunktury, a co za tym idzie prób antycypacji działań bankierów centralnych przez uczestników rynku. W ocenie zarządzających VIG/C-Quadrat TFI kolejne okresy podwyższonej zmienności mogą powracać na rynek dłużny – tym bardziej, iż najbliższe miesiące upłyną w Polsce na wzroście wskaźnika inflacji. Dodatkowo ogłoszenie projektu nowego budżetu na 2025, który będzie stanowił znacznie większe wyzwaniem niż tegoroczny, będzie 'trawione’ przez inwestorów jeszcze przez jakiś czas, co powinno się przekładać na wyceny instrumentów rządowych” – czytamy w analizie.

Dochodowość papierów rządowych ponownie zaczęła się wspinać na wyższe poziomy. Ostatecznie, pomimo amplitudy ruchu obligacji dziesięcioletnich o ponad 70 pb (spadek dochodowości o 35 pb, a następnie wzrost o 37 pb), wyniki funduszy dłużnych długoterminowych zamknęły sierpień z niewielkimi zyskami, przypomniano.

Analitycy VIG/C-Quadrat TFI oceniają także, iż sytuacja na krajowym rynku akcji jest relatywnie stabilna, gdzie zarówno pozytywne czynniki (relatywnie atrakcyjne wyceny), jak i negatywne (płynące z rynków zagranicznych) wzajemnie się neutralizują. Eksperci obserwują sporo rotacji pomiędzy sektorami, ale nie skutkują one znaczącą zmianą w percepcji całego rynku.

„Analizując wskaźnik cena/wartość księgowa, krajowy rynek akcji znajduje się wycenowo nieznacznie powyżej swojej długoterminowej średniej. Oznacza to, iż nominalna atrakcyjność polskich spółek ponownie jest relatywnie wyższa, niż miało to miejsce w poprzednich miesiącach” – podkreślono.

„Polski rynek akcji od początku maja br. znajduje się w dość zmiennym trendzie horyzontalnym, co często było jego bolączką w przeszłości. w tej chwili inwestorzy coraz częściej poszukują odpowiedzi na pytanie, które spółki czy sektory mogą odnotować dużą dynamikę zysków w przyszłym roku. Sektor bankowy niekoniecznie oferuje takie perspektywy, a deweloperzy, przy braku dalszego wsparcia bankowego (np. kredytów zero procent), również nie zachęcają, co sprawia, iż proste pomysły na inwestycje się kończą” – czytamy dalej.

VIG/C-Quadrat TFI wchodzi w skład grupy Vienna Insurance Group, która działa na polskim rynku od 1998. W skład grupy kapitałowej VIG wchodzą też firmy ubezpieczeniowe, jak Compensa, InterRisk czy Wiener.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału