Możliwe zmiany na stacjach paliw. Kierowcy wreszcie się doczekają?

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Na rynku ropy naftowej widoczne jest odreagowanie po bliskowschodniej eskalacji. Ropa nieco tanieje, a zmiany widoczne są także w hurtowych cennikach rafineryjnych. Analitycy przewidują, iż spadki cen pojawią się również na stacjach benzynowych, choć kierowcy i tak nie mogą narzekać - duże sieci właśnie wprowadziły wakacyjne promocje.


W piątek (4 lipca) ropa tanieje na światowych giełdach. Szczególnie widoczne jest to w cenie ropy Brent. Analitycy wskazują na dwa czynniki, które w najbliższych dniach będą wpływać na notowania surowca. Pierwszy to niepewność dotycząca wznowienia wojen handlowych przez administrację Donalda Trumpa (kończy się czas zawieszenia restrykcyjnych ceł, a sam Donald Trump zapowiedział, iż nie będzie przedłużenia okresu zawieszenia). Drugi czynnik to weekendowe spotkanie państw OPEC+, podczas którego mają zostać ustalone limity wydobycia ropy w sierpniu. Reklama
Przypomnijmy: 9 lipca kończy się zawieszenie amerykańskich ceł m.in. na towary z UE. Bruksela nie zawarła jeszcze umowy handlowej z Waszyngtonem; podobnie Japonia wciąż pozostaje bez umowy handlowej z USA. To wszystko budzi obawy o gospodarcze skutki ewentualnego zaostrzenia wojen handlowych i ich wpływu na popyt na ropę naftową.


Ile będzie kosztować ropa naftowa? Prognozy nie są jednoznaczne


Wiele wskazuje na to, iż OPEC+ podczas weekendowego spotkania zdecyduje zwiększyć wydobycie ropy w sierpniu o 411 tys. baryłek dziennie. Byłoby to zgodne z trendem z poprzednich miesięcy i byłoby czynnikiem redukującym ewentualne wzrosty cen.
Z drugiej strony, Barclays Bank skorygował właśnie w górę prognozy cen ropy Brent. Według najnowszych szacunków, średnia cena baryłki wyniesie 72 USD w 2025 r., co oznacza wzrost o 6 USD. Prognoza na 2026 r. została podniesiona o 10 USD, do poziomu 70 USD za baryłkę.
Prognozy ekspertów nie są jednoznaczne, co nie powinno dziwić w kontekście handlowych konfliktów, w które wprowadziła świat polityka celna administracji Donalda Trumpa.


Ropa Brent natychmiast


68,16


-0,64


-0,93%


akt.: 04.07.2025, 17:44


Max
68,90


Min
67,76


Stopa zwrotu - 1T
3,28%


Stopa zwrotu - 1M
5,03%


Stopa zwrotu - 3M
-1,39%


Stopa zwrotu - 6M
-10,07%


Stopa zwrotu - 1R
-20,90%


Stopa zwrotu - 2R
-8,07%


Zobacz również:


OLEJ KANADA


ROPA CRUDE


SOK POMARAŃCZOWY


Wyszukaj inne


Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru


Co z cenami paliw na stacjach? Kierowcy wreszcie doczekają się obniżek?


"W najbliższych dniach sytuacja powinna zacząć się normalizować i koszty tankowania będą spadać, ale tempo przeceny może być ograniczone przez wakacyjne rabaty oferowane już przez większość dużych sieci" - przewidują Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z portalu e-petrol.
"Odreagowanie bliskowschodniego napięcia na rynku naftowym przełożyło się pod koniec czerwca na dynamiczny spadek cen surowca. W Polsce paliwa też potaniały, ale na razie tylko na rynku hurtowym. Na stacjach, z dużym opóźnieniem, ale w końcu też zobaczymy obniżki" - uważają analitycy.
Choć ceny hurtowe w rafineriach spadały w ostatnich dniach, początek lipca przyniósł jeszcze kontynuację podwyżek w detalu na stacjach, ale dynamika zmian nie była duża. "O 2 grosze wzrosła cena 95-oktanowej benzyny, za którą średnio w Polsce płacimy aktualnie 5,95 zł/l" - wyliczają eksperci e-petrol. "Olej napędowy podrożał o 5 groszy i kosztuje 6,05 zł/l. Z tej zwyżkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, którego cena spadła o grosz i wynosi aktualnie 2,78 zł/l" - dodają.


Benzyna i olej napędowy znacznie tańsze niż przed rokiem


Jakby nie liczyć, z cenników na stacjach benzynowych wyłania się pozytywny obraz dla polskich kierowców. "Obecnie za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą 50 gr/l mniej niż na początku lipca 2024 r. Diesel z kolei jest tańszy o 45 gr/l w porównaniu z rokiem ubiegłym" - wyliczają eksperci biura paliwowego Reflex.
"W dalszym ciągu paliwa są zauważalnie tańsze niż przed rokiem" - zaznaczyli analitycy Refleksu i dodali, iż wyjątkiem jest autogaz, którego ceny są 8 gr/l wyższe niż w pierwszym tygodniu lipca 2024 r.
Podkreślili, iż Polska aktualnie ma piąte najniższe ceny diesla i szóste najniższe ceny benzyny spośród państw UE. Jak podali analitycy Refleksu, na 30 czerwca średnia cena benzyny Pb95 w UE kształtowała się na poziomie 6,62 zł/l, z kolei diesla wynosiła 6,42 zł/l.
***
Idź do oryginalnego materiału