MŚP z finansowaniem EBI rozwijały się o ok. 10% szybciej niż konkurenci

1 tydzień temu

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) chce więcej środków przeznaczać na finansowanie przedsięwzięć innowacyjnych, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), poinformowała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska w rozmowie z ISBnews.TV. Podkreśliła, iż MŚP zasilone kapitałowo przez Grupę EBI rozwijały się średnio o 10% szybciej niż ich porównywalni konkurenci.

„Niezwykle istotny czynnik naszej aktywności w Polsce to jest finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw. 20% naszego portfela w Polsce to jest właśnie dostarczenie kapitału do małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj główny nacisk kładziemy na małe przedsiębiorstwa o wysokiej innowacyjności” – powiedziała Czerwińska w rozmowie z ISBnews.TV w kuluarach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.

„Chciałabym też, […] żebyśmy więcej poświęcali na finansowanie przedsięwzięć innowacyjnych. Podam tylko przykład – jeżeli chodzi o finansowanie małych i średnich firm, tam, gdzie EBI zainwestował kapitał, te firmy rozwijały się średnio 10% szybciej niż firmy z podobnych sektorów czy porównywalni partnerzy. Te firmy generowały więcej dochodu, te firmy zatrudniały więcej osób, te firmy były bardziej innowacyjne – więc w ten sposób nie tylko mobilizowaliśmy dodatkowy kapitał i przyciągaliśmy inwestorów, ale również dawaliśmy ten kapitał dla najbardziej przyszłościowych firm dla gospodarki polskiej” – dodała wiceprezes.

Podkreśliła, iż ogółem przez ostatnie 20 lat Grupa EBI dostarczyła do polskiej gospodarki ponad 85 mld euro finansowania.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą długoterminowego finansowania, której właścicielami są jej państwa członkowskie. Bank finansuje inwestycje przyczyniające się do realizacji celów polityki UE, w tym globalnej sprawiedliwej transformacji prowadzącej do neutralności klimatycznej. EFI, spółka zależna EBI, jest największym w Europie podmiotem finansującym venture capital i private equity.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału