Musk z artykułem w niemieckiej gazecie: Niemcy są na krawędzi, AfD nadzieją

4 dni temu

Gazeta „Welt am Sonntag” zamieściła artykuł szefa Space X, Elona Muska na temat wyborów parlamentarnych w Niemczech. Miliarder wyjaśnia w nim swoje poparcie dla prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Pisze też, iż „Niemcy znajdują się w krytycznym momencie”.

„Niemcy znajdują się w krytycznym momencie – ich przyszłość balansuje na krawędzi załamania gospodarczego i kulturowego. Jako ktoś, kto dokonał znaczących inwestycji w niemiecki krajobraz przemysłowy i technologiczny, uważam, iż mam prawo otwarcie mówić o jego kierunku politycznym” – napisał Musk na łamach „Welt am Sonntag”.

Zdaniem miliardera, „Alternatywa dla Niemiec jest ostatnią iskierką nadziei dla tego kraju”. Niemcy stały się zbyt wygodne w przeciętności, „nadszedł czas na odważne zmiany, a AfD jest jedyną partią, która może otworzyć tę drogę” – uważa Musk.

Musk podkreśla, iż AFD jest jedyną partią, która zrozumiała, iż wolność gospodarcza jest „nie tylko pożądana, ale wręcz konieczna”.

Amerykański miliarder chwali restrykcyjną politykę migracyjną partii oraz jej zaangażowanie na rzecz niemieckiej kultury. Na korzyść AfD przemawia też jego zdaniem zapowiedź powrotu do energii atomowej.

Według Muska przedstawianie AfD jako partii prawicowo-ekstremistycznej jest błędne, jeżeli weźmie się pod uwagę, iż liderka partii Alice Weidel ma partnerkę ze Sri Lanki.

„Czy to brzmi dla was jak Hitler?” – zapytał szef Tesli.

Artykuł Muska doprowadził do scysji w zespole redakcyjnym – piszą niemieckie media. Według informacji portalu tygodnika „Spiegel”, w piątek rano doszło do ostrej wymiany zdań na kolegium redakcyjnym – znani członkowie zespołu redakcyjnego wypowiadali się krytycznie.

Szefowa działu opinii „Die Welt” i „Welt am Sonntag” Eva Marie Kogel złożyła rezygnację.

Na pytanie agencji dpa o genezę artykułu i sposób radzenia sobie z wewnętrzną krytyką, grupa medialna Axel Springer odpowiedziała wspólnym oświadczeniem obecnego redaktora naczelnego grupy „Welt” Ulfa Poschardta i jego następcy Burgarda.

Ich zdaniem „demokracja i dziennikarstwo żyją dzięki wolności opinii„. Obejmuje to radzenie sobie z polaryzującymi stanowiskami i ich dziennikarską klasyfikację. „To będzie przez cały czas określać kompas +Die Welt+ w przyszłości. Będziemy jeszcze bardziej zdecydowanie rozwijać +Die Welt+ jako forum takich debat” – zaznaczono.

Musk ma interesy gospodarcze nie tylko w USA, ale także w Niemczech – przypominają media. W 2022 r. otworzył pod Berlinem dużą fabrykę samochodów elektrycznych Tesla.

Przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu odbędą się 23 lutego.

Biznes Alert / Welt/ dw.com/ PAP

Idź do oryginalnego materiału