Na czym polegają inwestycje krótkoterminowe?

1 tydzień temu


Inwestowanie krótkoterminowe to strategia realizowana przez wielu inwestorów. Na czym polega? Jakie mogą być przykłady inwestycji krótkoterminowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Inwestycje krótkoterminowe – na czym to polega?

Inwestycje krótkoterminowe to zgodnie z definicją inwestycje w aktywa, które posiadają termin wymagalności krótszy niż jeden rok. Celem w ich przypadku nie jest bowiem długoterminowe gromadzenie kapitału, ale szybki zysk. Oczywiście inwestycje krótkoterminowe wiążą się z ryzykiem, którego poziom uzależniony jest od ich formy, ponieważ inaczej będzie ono wyglądało w przypadku zakupu rocznych obligacji, a inaczej w przypadku spekulacji na giełdzie, czyli inwestowania w akcje, które są sprzedawane jeszcze w trakcie tej samej sesji lub maksymalnie w ciągu kilku dni.

Przykłady inwestycji krótkoterminowych

Inwestycje krótkoterminowe mogą przyjąć różne formy, ponieważ określić w ten sposób można zarówno lokaty bankowe o terminie zapadalności krótszym niż rok, jak gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym, czy zakup rocznych obligacji skarbowych. Istotne w tym przypadku jest to, iż inwestowanie krótkoterminowe nie musi być skomplikowane, ponieważ z lokat czy kont oszczędnościowych może korzystać każdy. Co więcej, banki oferują nie tylko oprocentowanie wpłacanych środków, ale w wielu przypadkach również dodatkowe premie, które można uzyskać po spełnieniu warunków określonych w regulaminie promocji. Zawsze aktualne informacje na ten temat można znaleźć w serwisie Zgarnij Premię.

Kiedy warto inwestować krótkoterminowo?

Inwestowanie krótkoterminowe to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na to, iż obejmuje lokaty bankowe o terminie zapadalności do 1 roku oraz lokowanie środków na kontach oszczędnościowych. Obie formy inwestycji charakteryzują się nie tylko wysoką płynnością, ale również dostępnością oraz prostotą, co powoduje, iż korzystają z nich zarówno inwestorzy oczekujący na lepsze okazje inwestycyjne, jak i osoby, które nie dysponują zaawansowaną wiedzą o inwestowaniu. Istotne jest jednak to, iż inwestowanie krótkoterminowe może być opłacalne również w wielu innych sytuacjach, a mianowicie wtedy gdy:

  • przyjmuje formę spekulacji, czyli zakupu aktywów z zamiarem ich szybkiej odsprzedaży i wykorzystania wahań kursowych;
  • stanowi formę dywersyfikacji portfela, ponieważ inwestor powinien lokować posiadane środki w aktywa różniące się nie tylko ryzykiem, ale również płynnością;
  • posiadane środki są dostępne jedynie przez krótki czas, ponieważ w przyszłości zostaną przeznaczone na zakup innych aktywów, a inwestor oczekuje na nadarzającą się okazję, np. szuka mieszkania i w między czasie lokuje środki na jego zakup na koncie oszczędnościowym.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż inwestycje krótkoterminowe polegają na lokowaniu środków w taki sposób, by upłynnić je przed upływem jednego roku. Z reguły następuje to w ciągu kilku miesięcy, a skrajną formą jest spekulacja pozwalającą na notowaniach przeprowadzanych w czasie rzeczywistym.

Idź do oryginalnego materiału