Co do zasady rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne i uzyskujący dochody jedynie z tego tytułu nie płacą podatku PIT, a jedynie podatek rolny i składki KRUS. Jednakże działalność gospodarcza rolników czasem wymaga zgłoszenia pewnych przychodów w deklaracji PIT. A czasu w rozliczenie PIT za 2023 rok pozostało mało, bo trzeba to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia.
Dochody z działalności rolniczej zwykle nie podlegają opodatkowaniu dochodowemu. Jednak są wyjątki. Konkretnie, w przypadku produkcji z działów specjalnych produkcji rolnej, istnieją sytuacje, w których rolnik musi pamiętać o rozliczeniach z US. Przedstawiamy niektóre z tych sytuacji skrótowo.
Kiedy rolnik musi złożyć roczne zeznanie podatkowe?
Takich przypadków jest kilka. Rolnik musi złożyć PIT, jeśli:
- otrzymuje świadczenia emerytalne i rentowe,
- handlował produktami rolnymi lub ich przetworami ze swojego gospodarstwa,
- był dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub umowy o pracę,
- prowadził inną działalność gospodarczą niezwiązaną z produkcją rolną,
- zajmował się prowadzeniem specjalnych działów produkcji rolnej.
Emeryci i renciści z KRUS
Osoby pobierające emerytury i renty z KRUS, które nie mają innych dochodów, nie muszą rozliczać się same. KRUS już to za nie zrobił i obliczył PIT. Emeryci i renciści otrzymali go do końca lutego jako PIT-40A. jeżeli jednak emeryci i renciści chcieliby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy dzieckiem, to wówczas powinni samodzielnie złożyć PIT. Podobnie, jeżeli chcą skorzystać z ulg podatkowych np. za zakup leków czy rehabilitację.
Samodzielnie złożyć PIT muszą również rolnicy otrzymujący świadczenia z KRUS, którzy mieli dodatkowe dochody. Mianowicie np. z tytułu zleceń, umów o pracę czy sprzedaży prywatnego majątku.
Umowa o pracę i umowa zlecenia
Jeśli rolnik ubezpieczony jest w KRUS i otrzymuje dochody z tytułu umowy o pracę czy umowy zlecenia, powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym, wypełniając PIT-37. Wtedy, tak jak i inni podatnicy podatku PIT, ma prawo do ulg podatkowych, w tym do ulgi na dzieci.
I te problemy z dziećmi…
W tym momencie warto zwrócić uwagę, iż ta najpopularniejsza z ulg, z której korzysta ponad 4,6 miliona podatników, tuż przed końcem rozliczeń PIT zajmuje sporo miejsca w mediach. Zwracają one uwagę na fakt, iż rodzice jedynaków mają problemy, by zmieścić się w limitach. Nie zmieniły się one od 2013 r., natomiast od tego czasu… pensje wzrosły, i to całkiem sporo. Zgodnie z prawem, rodzice jedynaka będący małżeństwem mogą skorzystać z ulgi wtedy, gdy ich łączny roczny dochód nie przekroczył 112 tys. zł.
Rozliczenie PIT a ulga dla samotnych rodziców
Kolejny problem, o którym pisze money.pl, związany jest z ulgą dla rodziców samotnie wychowujących dziecko. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra finansów o jasną interpretację przepisów. Zdarza się bowiem, iż fiskus odmawia rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko prawa do takiej ulgi, ponieważ… dziecko widuje się z drugim z rodziców. To oczywiście uproszczenie całej sytuacji, ale organy podatkowe rzeczywiście sprawdzają rodziców samotnie wychowujących dzieci, jako iż ulga, z której korzystają, jest faktycznie dla nich bardzo korzystna. Mianowicie pozwala zredukować należny podatek choćby o połowę.
Rozliczenie PIT za 2023 rok do 30 kwietnia
Rolnikom, którzy muszą złożyć PIT, przypominamy, iż w tym roku z tytułu kalendarza nie będzie żadnych dni bonusowych i należy to zrobić do 30 kwietnia (wtorek). Możemy to zrobić elektronicznie lub skorzystać z formularzy w formie papierowej i złożyć je osobiście w urzędzie skarbowym.
Źródło: rp.pl, money.pl, pit.pl