Na świecie wyrzucamy 20% żywności

1 tydzień temu

Około 1/3 ludności świata grozi głód a mimo to 20% produkowanej na świecie żywności jest wyrzucane – stwierdza raport ONZ Environment Program’s Food Waste Index Report.

Dane z raportu dotyczą 2022 roku, ale ONZ zauważa, iż sytuacja w zeszłym roku „na pewno nie uległa poprawie”. Wynika z nich, iż z 1,05 mld ton odpadów spożywczych około 60% pochodziło z gospodarstw domowych, zaś sektor usług spożywczych i handel detaliczny odpowiednio wytworzyły 28% i 12% odpadów.

Raport został opracowany dla celów określenia stopnia marnowania żywności i zmniejszenia tego marnotrawstwa co najmniej o połowę do 2030 roku w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska. Jednak zamiast spadać marnowanie żywności rośnie – w 2019 roku było to 931 mln ton. Stosunkowo najlepiej z problemem marnowania żywności radzą sobie kraje skandynawskie i Japonia. W 2020 roku ilość marnowanej żywności w Japonii zmniejszyła się o 31% w porównaniu z 2008 r., kiedy udostępniono dokładniejsze dane. Z drugiej strony Japonia jest jednym z zaledwie czterech państw w grupie 20 największych gospodarek oraz w Unii Europejskiej, które dysponują szacunkami dotyczącymi ilości odpadów żywnościowych, które mogą posłużyć do określenia stopnia marnowania żywności. Poza tym zarówno w krajach skandynawskich, jak i Japonii żywność jest relatywnie droga, ponieważ spora jej część pochodzi z importu.

Średnio na świecie każda osoba wyrzuca 79 kilogramów żywności rocznie, co odpowiada 1,3 posiłku dziennie dla ludzi w karach dotkniętych głodem, a według obliczeń ONZ szacunkowo 29,6% populacji świata nie ma bezpieczeństwa żywnościowego.

Co ciekawe, najnowsze dane wykazały, iż straty i marnotrawstwo żywności generują od 8 do 10% rocznej globalnej emisji gazów cieplarnianych, czyli prawie pięciokrotnie więcej niż powstaje w sektorze lotniczym. „Jest to nie tylko poważny problem rozwojowy, ale skutki takich niepotrzebnych odpadów powodują znaczne koszty dla klimatu i przyrody” – stwierdziła w komunikacie prasowym dyrektor wykonawcza UNEP Inger Andersen.

Raport zauważa, iż kraje G20 mogłyby opracować wspólny program zapobiegający marnowaniu żywności i dzielić się swoją wiedzą specjalistyczną z krajami, które dopiero rozpoczynają rozwiązywanie tego problemu.

Idź do oryginalnego materiału