Na te altcoiny lepiej uważaj. Najnowsze dane są druzgocące

5 miesięcy temu

Powszechnie wiadomo, iż rynek kryptowalut daje ogromne możliwości, ale jest również szczególnie ryzykowną przestrzenią. Wielu niedoświadczonych śmiałków straciło spore sumy przez brak odpowiedniej strategii i wiedzy. Jak pokazują najnowsze dane szczególnie ryzykowny jest sektor memecoinów. Okazuje się, iż przytłaczająca większość memecoinów, która powstała przy użyciu Pump.fun, nigdy nie nie trafiła na giełdy i zniknęła w czeluściach internetu. Mimo to altcoiny inspirowane memami wciąż przyciągają rzesze użytkowników.

Memecoiny, czyli altcoiny podwyższonego ryzyka

Kryptowaluty charakteryzują się wyjątkowo dużą zmiennością. Jednak szczególnie podatne na ryzyko są altcoiny, które nawiązują do popularnych memów. Najnowsze dane dotyczące ich cyklu życia są jednoznaczne.

Dane, które opublikowała Dune Analytics ujawniają, iż wskaźnik powodzenia tokenów kryptograficznych Pump.fun, które trafiają do zdecentralizowanego protokołu finansowego Raydium opartego na Solanie, wynosi zaledwie 1,41%. A to i tak nie najgorszy wynik, bo w maju wskaźnik oscylował wokół 1,21%. Najwyższy poziom w historii osiągnął 16 lutego i dobił do 2,56%.

Więcej informacji na ten temat przekazał Adam Cochran. Partner Cinneamhain Ventures w poście na X, który opublikował 1 sierpnia, napisał: „Współczynnik stopniowania monet na Pump Fun (tych, które osiągnęły kwotę 69 tys. dolarów i zostały notowane na indeksie) utrzymuje się na stałym poziomie około 1,4%”. Dalej Cochran dodaje, iż żadna nowa moneta adekwatnie nie przekroczyła poziomu 20 milionów dolarów Fully Diluted Market Cup (FDV). FDV określa całkowitą wartość wszystkich kryptowalut na rynku w danym momencie.

Źródło: https://x.com/bunjil/status/1819148259417641086

Jak to wygląda w liczbach? A no tak, iż zaledwie 22 300 tokenów z 1,58 miliona, które stworzono, finalnie trafiło na Raydium. Bunjil, popularny na X komentator kryptowalut, to wynik tego, iż ludzie już nie tylko wiedzą jak się robi kiełbasę, ale sami wzięli się za jej produkcję.

Mimo ogromnego ryzyka, kolejnych śmiałków nie brakuje

W ostatnim czasie obserwowaliśmy prawdziwy wysyp memecoinów, szczególnie tych na blockchainie Solana. Jednocześnie znacznie wzrosła liczba przypadków różnego rodzaju scamów z ich użyciem. Najpowszechniejsza strategia oszustów to pump and dump (pompuj i porzuć). Szczególnie dużo było przypadków, gdzie ofiarami były popularne osoby. Oszuści wykorzystywali ich wizerunek i włamywali się na ich konta, by uwiarygodnić oszukańcze projekty.

Ofiarą takiego działania padła m.in. amerykańska raperka Doja Cat. Konto gwiazdy zostało zhakowane i wykorzystane do promocji tokena z jej wizerunkiem. Fałszywe altcoiny błyskawicznie osiągnęły kapitalizację rynkową na poziomie 1,65 mln dolarów. Kiedy wszystko się wydało, kapitalizacja tąpnęła momentalnie do 16 tys. dolarów.

Podobna historia spotkała legendarnego wrestlera Hulka Hogana. Oszust włamał się na jego konto na X i dzięki fake-owych materiałów promował trefne altcoiny. Kolejną gwiazdą, która doświadczyła podobnego oszustwa, była australijska raperka Iggy Azalea.

Takich historii jest znacznie więcej. Jeszcze więcej jest osób, które straciły pieniądze przez takie działania. Mimo to dane pokazują, iż memecoiny wciąż przyciągają rzesze zainteresowanych. Dane CoinMarketCap pokazują, iż całkowita kapitalizacja rynku memecoinów wynosi 44,94 miliarda dolarów. Wielu użytkowników, pomimo licznych ostrzeżeń, wciąż wierzy w łatwy i szybki zysk, przez co łatwo trafiają w sidłą oszustów.

Idź do oryginalnego materiału